czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Zbieracze zbierają, ale w Danii

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lipca 2006, 20:05
Autor: (rhs)

Właściciel kilkuhektarowej plantacji malin koło Kraśnika chętnych do zbioru owoców szuka aż w... Chełmie. A zbiór zaczyna się dziś. Choć mężczyzna oprócz zapłaty oferuje zakwaterowanie i wyżywienie, to wielu chętnych nie ma. – Część tych, co zbierała do tej pory, wyjechała za granicę – żali się. – Zostali tacy, co nie mają specjalnej ochoty, a Ukraińców przyjeżdża niewielu.

Mało, że nie ma pracowników do zbioru, to jeszcze może zostać ukarany przez policję za... nielegalne zatrudnienie. Bo jeśli chce żyć w zgodzie z polskim prawem, musi z każdą osobą zawrzeć umowę, zgłosić to do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, opłacić składki emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, a potem wystawić druk PIT. – Przecież żeby to zrobić, ja muszę albo zatrudnić księgową, albo utonąć w papierach – wzdycha.
Policja i urzędy na szczęście patrzą na to przez palce. – W tej sprawie nie jesteśmy nadgorliwi – zapewnia komisarz Marek Kanon z policji w Opolu Lubelskim. – Wiemy, jaka jest sytuacja na wsi i rynku pracy. A Skarb Państwa nie ucierpi, jeśli kilka osób nie opłaci składek ubezpieczeniowych czy tych kilku złotych podatku. I to dosłownie kilku; stawki za zbiór są niskie. Ale jeśli będziemy mieli doniesienia, to zareagować musimy.
– Mamy wystarczająco dużo roboty z większymi firmami, by mieć ludzi i czas na zajmowanie się pojedynczymi gospodarstwami – dodaje Zbigniew Lis, kierownik Oddziału ds. Legalności Zatrudnienia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Ale gdy mamy informację, że coś jest nie w porządku z prawem, to reagujemy.
Ale być może już w przyszłym roku problemu, przynajmniej prawnego, nie będzie. Izby rolnicze przygotowały projekt ustawy o pracownikach sezonowych. – Chcemy przede wszystkim ograniczyć biurokrację – usłyszeliśmy w Krajowej Radzie Izb Rolniczych w Warszawie. – Skomplikowane umowy zastępowałaby lista płac, zaś podatek byłby płacony w formie znaczków skarbowych.
Projekt trafił już do posłów. Poparcie obiecują parlamentarzyści wszystkich opcji politycznych. Podobne akty prawne regulujące sprawy robotników sezonowych istnieją w większości krajów Unii Europejskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!