czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Zbudowali sieć szerokopasmową za 385 mln zł, ale nie wszyscy mają internet

Dodano: 2 listopada 2015, 20:10

Maj 2015. Układanie światłowodu pod Gorajem
Maj 2015. Układanie światłowodu pod Gorajem

Za 385 mln zł województwo zbudowało sieć szerokopasmowego internetu, ale – wbrew zapowiedziom – nie wszyscy mieszkańcy z niego skorzystają. Niewiele firm pali się do tego, by podciągnąć kable do naszych domów

Budowa sieci szerokopasmowej województwa lubelskiego rozpoczęła się w marcu ubiegłego roku. Prace nad zakopaniem światłowodu wzdłuż dróg krajowych, powiatowych i gminnych zakończyły się w sierpniu.
W sumie powstało m.in. 2,9 tys. km sieci światłowodowej.

W komunikatach reklamujących inwestycję mówiono o wyeliminowaniu „białych plam” na internetowej mapie regionu. Zapowiadano, że dzięki projektowi 92,7 proc. mieszkańców województwa będzie miało możliwość dostępu do szybkiego internetu.

– Od połowy października cała sieć jest gotowa – potwierdza Anna Pawlak, kierownik oddziału realizacji projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”. – O warunki techniczne podłączenia do naszej sieci wystąpiono w Krasnymstawie, Łukowie, Lubartowie, Kraśniku, Chełmie, Biłgoraju, Białej Podlaskiej, Hrubieszowie, Puławach, Parczewie, Lublinie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu – wylicza Pawlak, ale od razu dodaje też, że nie oznacza to, że dostęp do szybkiego internetu mają już mieszkańcy wszystkich miejscowości na tych obszarach. Nie mówiąc już o dotarciu do blisko – jak planowano – 93 proc. mieszkańców Lubelskiego.

Mimo szeroko zakrojonej akcji promocyjnej nie zgłaszają się bowiem tzw. operatorzy ostatniej mili – to oni powinni przyłączyć się do zbudowanej sieci i na własny koszt pociągnąć światłowody do naszych domów, by potem odpłatnie dostarczać nam internet.

– W rejonach, w których operatorzy ostatniej mili nie pojawią się, szerokopasmowego internetu rzeczywiście nie będzie – mówi Pawlak. – Robimy jednak wszystko, by ich zachęcić do inwestowania w nowe obszary na terenie naszego województwa.

Dotychczas operator infrastruktury spółka Glenbrook Investments podpisała w imieniu województwa 13 umów z operatorami ostatniej mili.

– Mimo wszystko nie przekreślałbym jeszcze tej sieci – komentuje Szymon Zdybel, prezes Nette sp. z.o.o., jednego z lokalnych dostawców internetu. – Z czasem operatorzy ostatniej mili zaczną się zgłaszać. To, że teraz jest ich tak mało może być związane z tym, że wielu z nas nie przypuszczało, że inwestycja ta zostanie zrealizowana w terminie. 

podpisz się
Gość
Gość
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

podpisz się
podpisz się (12 października 2016 o 00:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Rajgrodzie leży światłowód od ponad roku i jak na razie ani jeden dom nie podłączony i nie wiadomo kiedy coś ruszy ci z teczkami kasę za przetargi wzięli, a ludzie niech czekają 15-20 lat to może podłączą.
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2015 o 20:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie mam, ale przymierzam się do lte. Podejrzewam że będa chcieli szybko się przebić więc będa mieli konkurencyjne ceny.
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2015 o 02:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ponoć Sferia ma być w całej Polsce i że to będzie kolejny większy dostawca internetu. Ma ktoś u nich?
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2015 o 19:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ufff... nie była to autostrada donikąd. Skończyła w polu, technologicznym polu...
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2015 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W innych gminach też budowano siec wodociągową bez przyłączy. Czy to normalne $$$
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!