sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Stylizowany lis i most graniczny. Do tego rzeka Bug, symbol celników i kolory barw narodowych. I jeszcze napis "Gmina Terespol".

Gmina Terespol przymierza się do zmiany herbu. Dotychczasowy został "sklejony" ze szkolnych propozycji i budzi śmiech heraldyków.

- Już od wielu lat mówię, że gmina Terespol powinna zmienić herb. Niepoprawny heraldycznie, powstał kilkanaście lat temu... jako wynik konkursu szkolnego. Przez pewien czas terespolskim herbem był uciekający lis. Trzeba do tego powrócić - podkreśla starosta bialski Tadeusz Łazowski. Już podczas pierwszej kadencji samorządowej zadbał, aby powiat bialski miał zgodny ze wszystkimi zasadami herb. Jeszcze za czasów województwa bialskopodlaskiego namawiał wójtów do dbałości o symbole gmin.

Krzysztof Iwaniuk, terespolski wójt, przyznaje, że został niedawno zdopingowany do zmian przez swojego kolegę ze Związku Gmin Wiejskich. - Pracuje w Komisji Heraldycznej. Zaczął sobie żartować z naszego herbu. Przekonał mnie, że jest przeładowany symbolami. Istotnie, jest mocno nieczytelny. Cóż, kiedy tworzyliśmy go w 1992 roku, nie było jeszcze przepisów. Teraz chcemy podejść zgodnie z procedurą - zapewnia wójt.
Mieczysław Romaniuk, przewodniczący Rady Gminy potwierdza, że nastała pora, aby odejść od starego herbu. - W pierwszej połowie XIX wieku Terespol miał w znaku rozpoznawczym lisa. Musimy do tego wrócić, ale w zgodzie z zasadami - zaznacza przewodniczący.

Plastyk pracuje już nad nową propozycją. Później będą dyskutować nad nią radni. Zaakceptowana przez samorząd wersja trafi pod lupę Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Doc. dr hab. Krzysztof Chłapowski, skarbnik Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Heraldycznego w Warszawie, wyjaśnia, że na początku swojej działalności samorządy nie dbały o dokładne nawiązanie do historii swoich ziem. - Powstawały potworki, a nie herby. I teraz gminy muszą tworzyć nowe. Ale powoli spada liczba pomyłek przy tworzeniu tego typu symboli. Bo Komisja Heraldyczna dba o reguły i opiniuje projekty zwracając uwagę na uzasadnienie historyczne oraz formę. Kiedy są zastrzeżenia, gmina musi je uwzględniać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!