sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

"Zginęło tu dwóch moich kolegów". Zablokowali drogę, bo domagają się budowy ekspresówki

Dodano: 16 września 2016, 18:16
Autor: Paweł Puzio

Mieszkańcy Niemiec pod Lublinem nogami dali wyraz swojemu niezadowoleniu z braku decyzji o budowie S19 na odcinku Lublin - Lubartów. Skutecznie zablokowali trzy przejścia podczas popołudniowego szczytu komunikacyjnego.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Na proteście stawił się m.in. 65-letni Jerzy Gromek. – Całe moje życie toczy się niemal przy tej drodze. Zginęło na niej dwóch moich dobrych kolegów. I szczerze. Mam już po dziurki w nosie tej drogi. Nam należy się odpoczynek i nowa droga omijająca Niemce – mówi Jerzy Gromek.

Zgodnie z zapowiedzią w piątek odbył się protest „za budową S19 Lublin - Niemce - Lubartów”. Wieść o tej oddolnej akcji roznosiła się pocztą pantoflową, sms-ami oraz poprzez portale społecznościowe.

– Na listach podpisało się ponad 150 osób. 50 kolejnych kibicowało nam z chodnika. Mamy bardzo duże poparcie sąsiadów, nie tylko z Niemiec, ale także z okolicznych miejscowości. Nieoficjalnie wspierają nas także lokalni politycy, ale o tym teraz nie mówimy, aby nie upolityczniać naszego oddolnego protestu – mówi Kamil Rarak z Niemiec, organizator akcji. – Wzięliśmy wygodne buty, wodę do picia oraz dzieci. Niech się uczą, jak trzeba walczyć o swoje. Jeśli my nie damy rady, to one dokończą – dodaje Joanna Kowalik, uczestniczka protestu.

Punktualnie o godz. 16 mieszkańcy zablokowali trzy przejścia od strony Lublina. Ludzie przez pięć minut non stop chodzili po przejściu. – Ja jestem za nimi. Wcale nie denerwuje się, jak kilka minut postoję. Przejazd prze Niemce, to prawdziwy horror, co najmniej pół godziny w szczycie – mówi pan Marek, kierowca wracający do domu.

W momencie blokady przejścia w Niemcach zapanowała cisza. – O tak powinno być zawsze. Zobaczcie, co jeździ przez naszą miejscowość – krzyczeli protestujący wskazując na długi łańcuszek „tirów”. Protestu pilnowali policjanci ruchu drogowego z Komendy Miejski Policji w Lublinie.

– Tu nie można żyć. Przez całą dobę jesteśmy atakowani hukiem. Mamy tego dość i chcemy tej ekspresówki – dodaje Edward Tkaczyk, mieszkaniec bloku stojącego tuż przy drodze.

To był pierwszy protest. – Chcieliśmy zwrócić uwagę na naszą tragiczną sytuację. Teraz napiszemy listy do polityków z prośba o poparcie. Napiszemy także list do Ministerstwa Infrastruktury z pytaniami, na co możemy liczyć i kiedy powstanie S19 Lublin – Lubartów, omijająca Niemce. Następna blokada przejść za miesiąc, już z udziałem popierających nas polityków – deklaruje Rarak.

Według ostatniego pomiaru ruchu z 2015 roku, wykonanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, natężenie ruchu na odcinku Łucka-Niemce wynosi 19,7 tys. aut na dobę, zaś na Niemce-Ciecierzyn – 22,5 tys. aut na dobę. Dla porównania na odcinku Niedrzwica-Lublin w ciągu doby przejeżdża 15,5 tys. aut. Jest to najbardziej obciążony wjazd do Lublina.

Przypomnijmy, że odcinek S19 od węzła Lublin Rudnik do Lubartowa jest ujęty w Programie Budowy Dróg na lata 2014-2023. Jego realizacja jest zaplanowana na lata 2018-2021.

Czytaj więcej o: drogi S19 Niemce protest
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 października 2016 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pytajcie sprytnego henia, gdzie macie obwodnicę. Wiecie gdzie? w d........
Rozwiń
Gość
Gość (20 września 2016 o 08:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Protestować trzeba. Ale nie na drodze by karać kierowców. Idźcie tam gdzie jest przyczyna: pod dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, oraz do swojego wspaniałego posła i jego szefów z PSL. To oni podjęli decyzję aby obwodnicę zabrać Niemcom a dać Kockowi. Genialna decyzja. Im za to zapłaćcie, zablokujcie Lublin, a nie tu gnębić kierowców.
Rozwiń
Gość
Gość (19 września 2016 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Super! Jeszcze puścić jà z prawej strony LUBLINA I bedzie RING LUBLIN METROPOLIA!
Rozwiń
Gość
Gość (19 września 2016 o 13:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak aby wszystkiemu zadość było hasło na tym transparencie powinno brzmieć "OBWODNICA NIEMIEC - PRECZ Z PSL". To że nie ma jej do tej pory jest wyłączną winą tego ugrupowania, które rządzi gminą. Był poseł z PSL, nic nie zrobił. Koalicja rządziła 8 lat. Obwodnica mu się przypomniała w KAMPANII WYBORCZEJ. Zresztą to jaki nasz poseł jest widać na tle niedawnych prasowych artykułów. Jest Wójt z PSL i wszystko jest robione tylko pod publiczkę. Liczy się tylko zabawa - dożynki, dni Niemiec, wręczanie medali. Nie istnieje żadna transparentność wyboru np.: dyrektorów szkół, bibliotek czy pracowników. Radni - to są "radni". Nie mają własnego zdania. Wszystko co robią dla tej gminy jest z reguły sterowane z Urzędu. Widać to po głosowaniach na sesjach. Dopuścili do 25 mln zadłużenia. Teraz o obwodnicę "walczą". Żałosne !!!
Rozwiń
Henryk
Henryk (19 września 2016 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nasi radni, a raczej bezradni, zaczeli bać się o swoje stołki.. PSL to takie zakażenie i pasożyt, że wszędzie włazi a wszystkie gminne instytucje od stanowiska dyrektora aż po sprzątaczkę obsadzone są "swoimi". Patologia, nepotyzm. Jaśnie Pan Wójt próbuje starych sposobów z masówkami, jak za młodu się w  ZMS-ie nauczył.. Jak się 6 lat nic nie robiło  to teraz już za późno. Lepiej niech zacznie się tłumaczyć z centrum ogrodniczego Biedronka. Obwodnica jest potrzebna, w sklepach w Niemcach zakupy robią w 90% mieszkańcy gminy, sklepy są dobrze wyposażone i mają niskie ceny. A jeśli kierowcy zaczną szaleć? Trzeba postawić policjantów z posterunku w Niemcach: nie bedą mieli czasu bićstaruszków w Pliszczynie albo rozwalać radiowozów w Puławach.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!