poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Zima będzie mroźna

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 listopada 2008, 20:31

Z północy nadchodzi do nas duży front zimnego powietrza - twierdzą zgodnie ornitolodzy z naszego regionu. Dowód? Jemiołuszki, górniczki i czeczotki, które przyleciały na Lubelszczyznę ze Skandynawii i Rosji.

- Śnieg i mróz za pasem - nie ma wątpliwości Dariusz Piasecki, dyrektor Poleskiego Parku Narodowego. - Wystarczy spojrzeć na jemiołuszki, które do nas przyleciały.

Dlaczego? - Jemiołuszki to jeden z typowych gatunków zimowych ptaków- wyjaśnia Przemysław Stachyra z zamojskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Razem z górniczkami czy czeczotkami przylatują do nas z północy kontynentu: niektóre ze Skandynawii, inne z północy Rosji. Uciekają przed zimnem. A to, że wszystkie te gatunki już są na Lubelszczyźnie oznacza, że w tamtych rejonach panuje już porządna zima. Mówiąc krótko: z północy wkrótce zacznie wiać do nas chłodem.

Kiedy dotrze do nas zima? Dowiemy się tego obserwując ptaki, choćby wspomniane jemiołuszki. - Zwykle w Polsce spada śnieg i pojawia się duży mróz w dwa tygodnie po ich odlocie - wyjaśnia Piasecki. - Na razie jeszcze jemiołuszek jest u nas sporo, i to w całym regionie - zaznacza Stachyra. - Jak będą się zbierały do dalszej podróży, zima będzie bardzo blisko.

Przyroda już szykuje się na jej nadejście. - Widać to bardzo dobrze po roślinach - mówi Grażyna Szymczak z Ogrodu Botanicznego lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. - Wszystko powoli zapada w zimowy sen.

Wszystko poza kretami, które w ostatnich tygodniach bardzo się uaktywniły. - Dlatego że są ciepłe noce. A przez to ziemia jest też stosunkowo ciepła - tłumaczy Szymczak. - Gdy przyjdą nocne przymrozki, znikną też krecie kopce.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
m
Jotgie
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 listopada 2008 o 17:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color="#FF0000"]No to znam już przynajmniej trzy prognozy. Ta jest najmniej optymistyczna, dla takiego ciepłolubnego stwora jak ja.
Myślę, że będzie jak zawsze. Zima nas zaskoczy niezależnie od tego jaka będzie.[/color]
Rozwiń
m
m (14 listopada 2008 o 16:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przylot ptaków świadczy o tym, że w Skandynawii JEST zima...a czy u nas będzie-to się okaże.
(interpretacja: ptaszki uciekły od tamtej zimy, a nie: przyleciały do naszej)
Rozwiń
Jotgie
Jotgie (14 listopada 2008 o 12:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trochę mi ten artykuł przypomina kawał:
Prognoza pogody w telewizji. Prezenter mówi, że będzie ostra zima bo górale zbierają chrust.
Zapytano górali:
- Więc twierdzicie, baco, że będzie ostra zima?
- A czemu to panoczku tak sądzicie?
- No bo zbieracie chrust.
- Zbieramy, bo w telewizji w prognozie pogody powiedziano, że będzie ostra zima!
Reasumując, uważam, że zjawiska opisane w artykule występują... każdego roku! To czysta spekulacja!
Rozwiń
nikt
nikt (14 listopada 2008 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak to się ma do poniższego artykułu

Najcieplejszy listopad, surowa zima nam nie grozi

"Metro": Jeśli tak wysokie temperatury utrzymają się do końca miesiąca, będziemy mieli najcieplejszy listopad wszech czasów - prognozują meteorolodzy. Surowa zima też raczej nam nie grozi.
- Pierwsza dekada listopada była wyjątkowo ciepła w całym kraju, szczególnie w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie w dzień temperatury dochodziły do 20 st., a dodatkowo były też bardzo ciepłe noce - ok. 8 st. - mówi Andrzej Wołkowycki z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. - Jeśli taka temperatura utrzyma się do końca miesiąca, możemy mieć nawet najcieplejszy listopad w historii, dodaje. Jednak za chwilę studzi entuzjazm: - Z prognoz wynika, że wkrótce możemy spodziewać się niewielkiego ochłodzenia.

Coraz cieplejsze jesienie i zimy obserwujemy od kilku lat. Główną przyczyną jest ogólne ocieplenie klimatu na ziemi. Według ostatnich doniesień synoptyków również w tym roku mamy marne szanse na mroźną i śnieżną zimę. Poważniejsze minusowe temperatury w dzień spodziewane są dopiero w styczniu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!