wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Zima pustoszy kasy gmin

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2010, 20:34
Autor: Paweł Puzio

Samorządy z niepokojem podliczają wydatki na zimowe utrzymanie dróg. Wszędzie są dwa, trzy razy wyższe niż zwykle. A to jeszcze nie wszystkie koszty – teraz trzeba będzie wydać krocie na załatanie olbrzymiej liczby dziur.

Spod śniegu wyłonił się katastrofalny obraz dróg gminnych, zarządzanych przez poszczególne samorządy.

– Po niektórych jeździ się jak na igrzyskach w Vancouver, bo przypominają trasę slalomu specjalnego – mówi Andrzej Zawadzki, kierowca z Łęcznej. Wskazując na zmasakrowane ulice Nadwieprzańską czy Leśną. – Z niepokojem nasłuchuję czy zawieszenie w moim aucie jest całe, czy muszę już jechać do mechanika. Na razie straciłem kołpak.

Niestety, kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość, bo remonty dziurawych ulic, ze względu na aurę, ruszą dopiero w kwietniu, gdy będzie cieplej.

– Na razie największe ubytki łatamy na zimno. Ale to tylko rozwiązanie doraźne – tłumaczy Dariusz Kowalski, zastępca burmistrza Łęcznej. – Dopiero po świętach wielkanocnych weźmiemy się za akcję łatania dziur. Zamówiliśmy 100 ton asfaltu.

Łęczna, jako jedno z nielicznych miast na Lubelszczyźnie, podliczyła już zimowe straty. Na 86 kilometrów administrowanych przez miasto około 5 proc. to dziury.

– Mamy do załatania 4 kilometry ubytków, co będzie nas kosztować około 150 tys. zł – wylicza wiceburmistrz Kowalski. Do generalnego remontu zakwalifikowaliśmy ul. Górniczą, Piłsudskiego, Targową, Leśną i Nadwieprzańską.

Inne samorządy, jak w Bychawa czy Lubartów, dopiero liczą straty. Tam też drogowcy muszą poczekać z gruntownymi remontami do końca kwietnia. – Tylko na bieżąco łatamy największe ubytki – mówi Sławomir Strzelecki, naczelnik Wydziału Infrastruktury w Lubartowie.

Zima dała się mocno we znaki także gminnym budżetom. Samorządy wydały na odśnieżanie dwa, trzy razy więcej niż w poprzednim sezonie. Łęczna wyłożyła do dziś 550 tys. zł na zimowe utrzymanie 86 kilometrów dróg.

– To ponad dwa razy więcej pieniędzy niż zwykle. Ale to nie koniec, bo na marzec podpisaliśmy kolejne umowy na kwotę 120 tys. zł – dodaje wiceburmistrz Kowalski.

Podobnie rzecz ma się w Lubartowie, gdzie na odśnieżanie 45 kilometrów dróg wydano już 340 tys. zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to 130 tys. zł. W Bychawie na ten cel wyłożono już ok. 200 tys. zł, czyli blisko trzy razy więcej niż w sezonie 2008/2009.

Na jeszcze inny problem zwraca uwagę Jan Mazurkiewicz, zastępca burmistrza Bychawy.

– W fatalnym stanie są drogi wojewódzkie i powiatowe przebiegające przez nasze miasto. Kierowcy nie wiedzą, kto odpowiada za stan zdegradowanych nawierzchni i wieszają psy na lokalnych władzach. A one są Bogu ducha winne – podkreśla Mazurkiewicz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
And
And
Kopyto
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

And
And (5 marca 2010 o 14:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ulicę Nadwieprzańską to kilka lat temu zrobili bo tam były betonowe płyty kiedyś.....
A takie miasto jak Łęczna to powinno mieć już dawno dobre drogi, a te drogi robili dawno temu jak osiedla robili kiedy kopalnia powstawała..... i sie dziwią ze dziury mają.
Rozwiń
And
And (5 marca 2010 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te dziury na zdjęciu z Łęcznej to po wykopie są bo tam remontowali przed zimą kanalizacje.Oni te wykopy zasypali i zamiast asfaltu jest tłuczeń
Niech redakcja sprawdzi co pisze i czy to prawda.
Rozwiń
Kopyto
Kopyto (5 marca 2010 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko w Gminie Werbkowice odśnieżanie było mizerne to Wójt oszczedza. Tak to się ludziom w Kambodzy pomaga ale tam śnieg nie pada.
Rozwiń
MNIEJ NAGRÓD
MNIEJ NAGRÓD (5 marca 2010 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mniej nagród dla wszelkiego rodzaju wojtów burmistrzów z Bożej łaski i innych czynowników i pieniądze się znajdą. Gospodarniej trochę a nie po 10 tys./mies za tej hałastry.
Rozwiń
aa
aa (5 marca 2010 o 07:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wydatki nie były wcale 2 razy większe niż zwykle tylko zima była od kilku lat łagodniejsza.
Pamiętam jak się cieszono ile to zaoszczędzono bo nie było tyle śniegu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!