Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 stycznia 2010 r.
15:52
Edytuj ten wpis

Zima ścisnęła na dobre. Jak się nie dać, gdy za oknem mróz minus 20 stopni

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
0 6 A A

Czeka nas blisko tydzień siarczystych mrozów. Temperatura spadnie do -22 stopni. – Osoby starsze i małe dzieci powinny zostać w domu – radzą lekarze. Pozostali nie muszą zmieniać planów. Wystarczy dobrze się przygotować – zapewniają specjaliści.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Słońce i silny mróz oznaczają wspaniałe warunki do jazdy – mówi Radosław Szymański, instruktor narciarstwa. – Śnieg jest lekki i można szybciej zjeżdżać. Szkoda tego nie wykorzystać.

Taka aura czeka nas co najmniej do środy. Najgorzej będzie jutrzejszejj nocy.
– Temperatura spadnie do -22 stopni – mówi Andrzej Misztal, ze stacji meteorologicznej w Radawcu. – W dzień można się spodziewać temperatur w granicach -15 stopni. Takie warunki utrzymają się co najmniej przez pięć dni. Przez cały czas powinno być pogodnie.

– Dlatego nie warto rezygnować z aktywnego wypoczynku – dodaje Szymański. – Nie przesadzajmy tylko z warstwami ubrać. Wystarczą getry i spodnie narciarskie. Do tego polar i czapka. Jeździłem tak przy -25 stopniach i nie zmarzłem.

Instruktorzy przyznają, że wielu narciarzy wciąż wspomaga się grzanym winem lub piwem. W takiej sytuacji łatwo o wypadek. Poza tym alkohol, jako sposób na mróz jest mało skuteczny.

– Nie czujemy zimna, ale możemy sobie coś odmrozić – mówi dr med. Bożena Poniatowska – Bielak. – Kiedyś takie przypadki zdarzały się wśród amatorek mini-spódniczek. Dziś widuję panów z gołą głową. Nie powinniśmy zapominać o ciepłej czapce i rękawiczkach. Ubierajmy się luźno i na cebulkę. Nie zapominajmy o kremie ochronnym.

Lekarze apelują, by ograniczać spacery z najmłodszymi dziećmi. Jeśli wybieramy się na sanki, to najlepiej w południe. Gdy nie ma silnego wiatru, nie zakrywajmy ust szalikiem.

– Bezpieczne temperatury to ok. – 5 stopni – dodaje Poniatowska – Bielak. – Gdy temperatura spada do -10, lepiej wracać do domu.

Silny mróz daje się we znaki kierowcom. Do warsztatów trafia coraz więcej samochodów, które nie sprostały pogodzie. To przede wszystkim auta z silnikiem diesla.

– Mamy masę pracy – mówi Robert Sutkowski, z firmy Autotronik. – Najczęściej przyczyną awarii jest słabe paliwo. Opróżniamy bak i zamiast oleju napędowego wypływa mleko. Ludzie potrafią lać do zbiorników różne rzeczy.

Zdaniem fachowców, zimą warto zatankować droższe paliwo, na sprawdzonej stacji. Sprawdźmy też stan filtra i kondycję akumulatora. Musi być dobrze naładowany, zwłaszcza kiedy auto ma już swoje lata. Wśród kierowców popularne są różnego rodzaju dodatki do paliwa. Mają ułatwić rozruch na mrozie.

– Nigdy nie stosujmy od razu większej ilości – dodaje Sutkowski. – Można próbować, ale jeśli same podzespoły są w słabej kondycji, dodatek wiele nie da.

Gdy samochód zawiedzie, pozostają publiczne środki transportu. Jeśli nie będzie większych opadów, autobusy powinny kursować normalnie. Również kolejarze zapewniają, że nie dadzą się zaskoczyć zimie po raz drugi w tym roku.

– Może być tylko kłopot z pękającymi szynami – mówi Lech Olszewski, dyrektor ds. eksploatacji lubelskiego oddziału Polskich Linii Kolejowych. – Skierowaliśmy już więcej ludzi do utrzymania torów. Część zwrotnic ma elektryczne ogrzewanie. Większych problemów nie będzie, ale mogą się zdarzyć różne przypadki.

Według meteorologów, silny mróz potrzyma do końca miesiąca. Dopiero wtedy można się spodziewać temperatur zbliżonych do zera. W lutym czeka nas kolejna fala zimna.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KTOŚ / 23 stycznia 2010 o 10:13
4FAE9C napisał:
Pisz durniu na temat a nie o glupiej zonie przydabysie tobie slownik ortograficzny ??

TO TOBIE BY SIE PRZYDAL SŁOWNIK ANALFABETO! I Z TEGO CO WIDZĘ TO TY TU PISZESZ NIE NA TEMAT!
Avatar
Gość / 22 stycznia 2010 o 23:31
Na zdjęciu dwóch do jednej kierownicy to dokąd oni pojadą.
Avatar
4FAE9C / 22 stycznia 2010 o 22:24
Pisz durniu na temat a nie o glupiej zonie przydabysie tobie slownik ortograficzny ??
Avatar
Gość / 22 stycznia 2010 o 20:58
Wiedzący, jak przertwać napisał:
Ja wiem, jak przetrwać - kupiłem wódeczkę (o,7 l.), siedzę sobie w ciepłym domku, patrzę na zimowy krajobraz, świecący księżyc, ..., jest bajecznie ... Polecam wszystkim !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Romantycznie może być nawet w mroźne wieczory


Romantycznie może być nawet w mroźne wieczory rozwiń
Avatar
Wiedzący, jak przertwać / 22 stycznia 2010 o 20:46
Ja wiem, jak przetrwać - kupiłem wódeczkę (o,7 l.), siedzę sobie w ciepłym domku, patrzę na zimowy krajobraz, świecący księżyc, ..., jest bajecznie ... Polecam wszystkim !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Mario / 22 stycznia 2010 o 18:14
PAMIĘTAJCIE o dokarmianiu ZWIERZĄT (i ptaków)
Avatar
KTOŚ / 23 stycznia 2010 o 10:13
4FAE9C napisał:
Pisz durniu na temat a nie o glupiej zonie przydabysie tobie slownik ortograficzny ??

TO TOBIE BY SIE PRZYDAL SŁOWNIK ANALFABETO! I Z TEGO CO WIDZĘ TO TY TU PISZESZ NIE NA TEMAT!
Avatar
Gość / 22 stycznia 2010 o 23:31
Na zdjęciu dwóch do jednej kierownicy to dokąd oni pojadą.
Avatar
4FAE9C / 22 stycznia 2010 o 22:24
Pisz durniu na temat a nie o glupiej zonie przydabysie tobie slownik ortograficzny ??
Avatar
Gość / 22 stycznia 2010 o 20:58
Wiedzący, jak przertwać napisał:
Ja wiem, jak przetrwać - kupiłem wódeczkę (o,7 l.), siedzę sobie w ciepłym domku, patrzę na zimowy krajobraz, świecący księżyc, ..., jest bajecznie ... Polecam wszystkim !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Romantycznie może być nawet w mroźne wieczory


Romantycznie może być nawet w mroźne wieczory rozwiń
Avatar
Wiedzący, jak przertwać / 22 stycznia 2010 o 20:46
Ja wiem, jak przetrwać - kupiłem wódeczkę (o,7 l.), siedzę sobie w ciepłym domku, patrzę na zimowy krajobraz, świecący księżyc, ..., jest bajecznie ... Polecam wszystkim !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Mario / 22 stycznia 2010 o 18:14
PAMIĘTAJCIE o dokarmianiu ZWIERZĄT (i ptaków)
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 0 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 0

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 0 1

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 0 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 0 11

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 0 2

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 0 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 0 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt
26 maja 2018, 12:00

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na wernisaż interaktywnej wystawy dla dzieci Skład sztuki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą 0 4

Miały pachnieć nowością, koić klimatyzacją i zapewniać pasażerom bezprzewodowy internet. W takich warunkach miały nas wozić po trasach regionalnych, np. z Lublina do Chełma i Dęblina. Miały, ale na razie nie będą. Unieważniony został przetarg na dostawę 11 pociągów elektrycznych dla województwa lubelskiego

100 milionów złotych na fotonikę!

100 milionów złotych na fotonikę! 0 0

100 mln zł na fotonikę – wspólne przedsięwzięcie NCBiR i samorządu województwa lubelskiego Samorząd województwa lubelskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie wspierają projekty w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych. Na ten cel przeznaczono aż 100 milionów złotych.

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!