niedziela, 25 marca 2018 r.

Lubelskie

Zimowe Ptakolicznie. Dołącz do obserwatorów

Dodano: 30 stycznia 2016, 20:09

(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

Od czwartku chodzą ludzie i rozglądają się obserwując gawrony, gołębie i sikorki. Trwa Zimowe Ptakoliczenie. Jeszcze jutro możesz się wybrać w plener i dołączyć do obserwatorów.

W Zimowym Ptakoliczeniu można wziąć udział indywidualnie lub z przewodnikiem. Obserwacje prowadzimy przez minimum godzinę notując maksymalną liczbę ptaków jednego gatunku widzianą jednocześnie. Wyniki obserwacji nanosi się na Elektroniczną Kartę Obserwacji.

– Podczas spaceru, np. po parku, wybieramy taką trasę, która nie będzie prowadziła dwa razy przez to samo miejsce, co także zmniejszy ryzyko powtórnego policzenia tych samych ptaków (choć zawsze będzie ono istniało) – radzą organizatorzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, którzy na podstawie wyników obserwacji przygotowują zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach.

Zimowe Ptakoliczenie nie powie nam dokładnie, ile ptaków żyje zimą w Polsce, ale dzięki zbieranym co roku danym możemy śledzić potencjalne zmiany i sprawdzać, czy pokrywają się one z wynikami ściśle naukowych opracowań wykonywanych przez profesjonalnych ornitologów. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.

Zimowe Ptakoliczenie to propozycja dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas. – W tym roku przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na uszatkę, drugą po puszczyku najliczniejszą sowę w Polsce. Będziemy wspólnie szukać miejsc, w których ptaki te gromadzą się, aby spędzić zimę – czyli tzw. zimowisk i oznaczać je na portalu www.ornitho.pl, a potem utworzymy mapę zimowisk uszatki w Polsce – zachęcają.

Od kilku lat na pierwszym miejscu Zimowego Ptakoliczenia notowana jest krzyżówka. W zeszłym roku na drugim miejscu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel.

Zimowe Ptakoliczenie w niedzielę
• Puławy. Godz. 10.00. Miejsce zbiórki: przy portierni Pałacu Książąt Czartoryskich. Trasa: Park Czartoryskich – Łacha Wiślana – ogródki działkowe - do Wisły – wałem wiślanym do mostu im. I. Mościckiego. Proszę zabrać ze sobą: lornetkę, aparat fotograficzny, zalecany wygodny i odpowiedni do aury ubiór. Przewodnik: Jerzy Pawlas (jerzy.pawlas@zdm.pulawy.pl, tel. 814586294)
• Trzydnik Duży Kolonia. Godz. 11.00. Miejsce zbiórki: Przy rondzie. Trasa: od ronda na północ, do końca wsi. Potrzebne: odpowiedni do pogody terenowy ubiór i buty, lornetki, aparaty fotograficzne. Przewodnik: Henryk Flis (hflis@go2.pl, tel. 609569407)
• Złojec. Godz. 11.00. Miejsce zbiórki: Złojec 226a, gmina Nielisz. Plac przy szkole podstawowej. Trasa: Szkoła Podstawowa w Złojcu - Zarudzie - Zarudzie Kolonia - Kolonia Zawada - Złojec Przymiarki - Złojec. Wycieczka zakończy się ogniskiem i rozdaniem nagród dla uczestników. Przewodnik: Robert Biały (robertbialy19@o2.pl, tel. 513856101)
Oprac. na podstawie informacji www.opot.org.pl

Gość
Gość
722
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (31 stycznia 2016 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzeba liczyć pisowców żeby wiadomo było ile baraków i gazu potrzeba.
Rozwiń
Gość
Gość (31 stycznia 2016 o 09:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
już parę razy liczyłem i cały czas wychodzi to samo JEDEN PTAK I DWA JAJKA
Rozwiń
722
722 (30 stycznia 2016 o 21:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

1/ ptakolicznie czy ptakoliczenie ? 2/ a kiedy liczenie pisdzielców, bo podobno, jeśli łże-jaro nie łże jak zwykle, namnożyło się ich jak królików garnąc się do koryta na wyścigi ?

1. ptakoliczenie

2. Nie lubię PiS. Mógłbym powiedzieć dużo ostrzej. Ciebie lubię tak jak PiS. Zasługujesz na obecność os ethmoidale w twoim pseudomózgu. Osu!

Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2016 o 20:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1/ ptakolicznie czy ptakoliczenie ? 2/ a kiedy liczenie pisdzielców, bo podobno, jeśli łże-jaro nie łże jak zwykle, namnożyło się ich jak królików garnąc się do koryta na wyścigi ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!