niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Żłobek i przedszkole powstaną w gminie Jastków

Dodano: 17 maja 2017, 16:24

W podlubelskiej Panieńszczyźnie powstanie żłobek. Będzie pierwszym w gminie Jastków. Samorząd szykuje się też do budowy przedszkola. Obie placówki będą gotowe na przyjęcie dzieci w drugiej połowie przyszłego roku.

Zaplanowane do budowy żłobek i przedszkole, ale także – w późniejszym czasie – biblioteka oraz sala widowiskowa – wejdą w skład Centrum Rozwoju Rodziny w Panieńszczyźnie. Będą też zaplecza dla tych instytucji – m.in. sale doświadczalne, gabinety, w których będą odbywać się konsultacje z logopedą czy psychologiem.

– Dlatego nazwaliśmy to Centrum Rozwoju Rodziny, bo myślimy o potrzebach dzieci i ich rodziców – wyjaśnia Teresa Kot, wójt gminy Jastków. I dodaje: Wpływ na to ma nasze wieloletnie doświadczenie w zakresie współpracy z rodzicami głównie małych dzieci. Przez lata kto inny zajmował się dziećmi w wieku przedszkolnym, a kto inny w wieku żłobkowym. Do niedawna był to system zdrowia publicznego, teraz na szczęście jest to w systemie opieki społecznej. Gdzie indziej pracowała pielęgniarka środowiskowa, gdzie indziej położna, pedagog, logopeda czy wychowawca.

Dlatego władze gminy chcą stworzyć miejsce kompleksowej pomocy rodzicom i dzieciom. – Chcemy wybudować instytucję, która będzie skupiała funkcje pełnego wsparcia rodziny. Pokazywania rodzicom np. metod wychowawczych, jak pomóc dziecku w jego rozwoju w pierwszych latach jego życia – podaje przykłady Teresa Kot.

CRR stanie na działce o powierzchni 1,4 ha, którą gmina ma w centrum Panieńszczyzny.

– Centrum będziemy budować w systemie modułowym, złożonym z elementów niezależnie od siebie funkcjonujących, z niezależnym systemem dostarczania ciepła itd. – zapowiada wójt gminy Jastków.

W żłobku – pierwszym na terenie gminy – będą funkcjonować dwa oddziały, w przedszkolu – cztery. Do nowego przedszkola zostaną przeniesione dzieci z placówki w Panieńszczyźnie, która mieście się w budynkach przylegających do szkoły. Przez lata gminnego przedszkola w Panieńszczyźnie nie było. Działa dopiero od ubiegłego roku.

– Przedszkole to zostało uruchomione w dość trudnych warunkach technicznych – przyznaje wójt gminy Jastków. – Są to stare budynki, przerobione z budynków gospodarczych.

Tymczasem gmina szuka już wykonawcy do budowy żłobka i przedszkola. Przedszkole ma być gotowe wcześniej niż żłobek, bo końca czerwca 2018 r., zaś żłobek do połowy lipca przyszłego roku.

Innowacyjne pomysły

Gmina Jastków ma też inne pomysły, które mają wspierać rozwój małych dzieci, w tym m.in. „objazdowe przedszkole”. – Minibus jeździłby w wybrany dzień tygodnia do miejscowości, gdzie nie mamy ani szkoły, ani świetlicy – opisuje Teresa Kot, wójt gminy Jastków. – Dzieci mogłyby się pobawić zabawkami czy też wypożyczyć książki.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 listopada 2017 o 22:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy w stworzonych na "nowo" punktach, przez Panią Wójt, dalej będą codziennie sprzątać rodzice? Pani Wójt będzie zbierała nagrody za powstanie "nowych punktów", a kosztem czasu i pieniędzy rodziców będą dalej utrzymywali placówkę ?
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 22:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy wreszcie pani wójt KOT przystąpi do budowy chodnika i oświetlenia drogi w Płouszowicach Kolonii. Przecież to obiecała przed wyborami. Może lokalne media też zainteresowałyby się jak ludzie w tej miejscowości chodzą np. do sklepu - po rowach przy drodze. Było już tu tyle wypadków i nic się z tym nie robi. Ile jeszcze ma być ofiar, aby władza wreszcie zrozumiała konieczność tych inwestycji?
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przedszkole i żłobek to ważne inwestycje ale obecnie dla bezpieczeństwa i lepszego wizerunku może pani wójt pomyślałaby o chdniku w Płouszowicach i oświetleniu drogi nałęczowskiej. Wjazd do stolicy wojeództwa od strony tak atrakcyjnych miejscowości jak Kazimierz i Nałęczów to skandal. Ruch samochodów wielki a ludzie brną w błocie i w ciemnościach idąc poboczami.
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 16:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A w wólce jak zwykle "się nie da, pieniędzy nie ma"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!