Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 września 2015 r.
17:55

Złóż wniosek suszowy. Co jest potrzebne?

0 3 A A

W biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski o przyznanie pomocy w związku z wystąpieniem suszy. Trzeba mieć kopię protokołu oszacowania strat przez komisję powołaną przez wojewodę. Jeśli ktoś jest ubezpieczony - kopię polisy ubezpieczeniowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rolnicy, którym susza w znacznym stopniu zniszczyła plony, mogą składać wnioski o wsparcie. Mają na to czas do końca września.

– Na razie wpłynęło 20 wniosków – podaje Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR. – Spodziewamy się, że ostatnim tygodniu rolnicy złożą tych wniosków najwięcej, ponieważ do 30 września pracują jeszcze komisje szacujące straty. Jeśli rolnicy otrzymają protokoły po terminie przyjmowania wniosków, jesteśmy w stanie je przyjmować dokumenty jeszcze na początku października.

Na pomoc rolnikom, którzy ponieśli straty w wyniku suszy przeznaczonych jest w całym kraju 450 mln zł. Przewidziana maksymalna wysokość pomocy wynosi 800 zł/ha w przypadku owocujących drzew i krzewów owocowych, 400zł/ha dla pozostałych upraw rolnych.

Te kwoty będą jednak pomniejszone o 50 procent, w przypadku, gdy co najmniej połowa powierzchni upraw nie była ubezpieczona. Jest też jeszcze jeden warunek. Straty suszowe muszą wynieść bowiem powyżej 30 procent średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpi szkody.

W gminach w województwie lubelskim pracuje około 200 powołanych przez wojewodę komisji szacujących straty. Na razie część protokołów przekazała jedynie gmina Werbkowice w powiecie hrubieszowskim.

– Połowę, czyli 158 protokołów, zawieźliśmy już do pana wojewody – podaje Beata Stempień-Weremczuk z Urzędu Gminy Werbkowice. – Pozostałe zostaną przekazane do urzędu w przyszłym tygodniu.

– Po weryfikacji 102 protokoły opisują gospodarstwa, w których straty przekroczyły 30 procent rocznej produkcji rolnej i kwalifikują się do uzyskania pomocy finansowej – mówi Marcin Bielesz, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. – Straty opisane przez komisję działającą w gminie Werbkowice wyniosły ponad dwa miliony złotych.

Na końcowym etapie pracy jest też komisja szacująca straty w gminie Leśna Podlaska w powiecie bialskim. – Na 300 oświadczeń od rolników mamy już przygotowanych ok. 200 protokołów – wylicza Jerzy Hawryluk z Urzędu Gminy Leśna Podlaska. – To kwestia jednego lub dwóch dni, kiedy już będziemy mieć przygotowany komplet.

Później protokoły zostaną przekazane do urzędu wojewódzkiego. – Wtedy też będą je mogli odbierać rolnicy – dodaje Hawryluk.

Na podstawie dotychczas przygotowanych przez komisję dokumentów widać, że nie wszyscy rolnicy będą mogli starać się o finansowe wsparcie. – Myślę, że gospodarstw, które będą mieć więcej niż 30 procent strat będzie ok. 5–7 procent – przypuszcza Hawryluk.

Rolnicy, którzy starają się o finansowe wsparcie musza dołączyć do wniosku m.in. kopię protokołu oszacowania szkód oraz kopię polisy ubezpieczeniowej, o ile co najmniej 50 proc. powierzchni upraw rolnych w 2015 r. było ubezpieczonych od co najmniej jednego z ryzyk.

– Na protokołach oszacowania strat nie jest wymagane poświadczenie wojewody – mówi dyrektor Bieńko. Maksymalna wysokość pomocy jaką można uzyskać wynosi 15000 euro.

Pomoc dla producentów czarnej porzeczki

Także do 30 września wnioski o pomoc mogą składać także producenci czarnej porzeczki, którzy ponieśli straty w związku z suszą. Stawka pomocy, jaką można uzyskać wynosi 600 zł na 1 ha powierzchni owocującej w 2015 r. uprawy porzeczki czarnej. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Pomoc ta nie łączy się z pomocą de minimis przyznawaną dla rolników w związku z wystąpieniem suszy rolniczej.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica i płonące opony pod domem wójta Dorohuska. Policja ma sprawcę
AKTUALIZACJA

Gnojowica i płonące opony pod domem wójta Dorohuska. Policja ma sprawcę

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy. Dzisiaj po południu policja poinformowała, że ustaliła sprawcę incydentu. I będzie wnioskować do sądu o jego ukaranie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium