Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 sierpnia 2015 r.
18:03

Żniwa w Lubelskiem na półmetku. Rolnicy mają powody do zadowolenia (zdjęcia)

0 10 A A

 Jeśli upalna i sucha pogoda utrzyma się, to do końca tygodnia zakończą się żniwa. Pracownicy Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli podkreślają, że rolnicy mają w tym roku powody do zadowolenia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W tym roku żniwa zaczęły się nieco wcześniej i dzięki przepięknej, słonecznej pogodzie nie będą tak bardzo rozwleczone w czasie. Nie ma rosy, więc rolnicy pracują często nawet po ciemku. Nie ma też deszczu, więc nie muszą czekać na to, aż zboże wyschnie – mówi Stefan Sanecki z LODR.

Nasz region w większości ominęła susza. Sanecki zauważa, że problem z wilgotnością gleb zaczyna się jakieś 100 km na zachód od naszego województwa. Niestety: niektórzy z tamtejszych plantatorów zbiorą przez to nawet o 30-procent niższy plon.

– W skali całego kraju z powodu suszy plon może być niższy o 15-20 proc. – szacują pracownicy LODR.
Na szczęście ten problem nie dotyczy naszych, lokalnych rolników. Chociaż Lubelski Urząd Wojewódzki odnotował sporadyczne przypadki zgłoszenia przez rolników strat wywołanych przez brak wilgoci w glebie.

A co z cenami zbóż? Suche lato sprawiło, że rolnicy nie odnotowali inwazji patogenów, czyli czynników wywołujących choroby roślin. Zboże ma więc znacznie lepszą jakość niż rok wcześniej, a co za tym idzie jego cena jest też trochę wyższa. Tona pszenicy kosztuje ok. 680 zł. O 130-150 zł. tańsza jest natomiast tona żyta.

– O ile jednak za tonę żyta chlebowego można otrzymać 500 zł, to w niełasce znajduje się żyto paszowe – zauważa Sanecki. – Nie tylko niska jest cena jego skupu, ale także jest ono mniej chętnie skupowane.

Z ubiegłego roku wiemy natomiast, że rolnikom nie opłaca się go przetrzymywać. Ceny skupu w ciągu najbliższych miesięcy najprawdopodobniej także nie pójdą w górę.

Najlepszą cenę osiągnął w tym roku rzepak (jego zbiory już się zakończyły). Za tonę płacono 1500 zł, a jeszcze w czerwcu prognozowano, że będzie ona o 20-25 proc. niższa. – Na szczęście te przewidywania nie potwierdziły się – mówi Sanecki. – Dlatego rolnicy uprawiający rzepak nie powinni narzekać zwłaszcza, że nawet na słabych ziemiach mogą oni zebrać nawet 4 tony z hektara.

Czytaj więcej o:

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Firma / 11 sierpnia 2015 o 14:21

z większymi ilościami (min. 20t) zapraszam tel. 504082106

Avatar
Mirek / 11 sierpnia 2015 o 13:36

W Krupcu k\Krasnegostawu ceny są ruchome i zależne od pobranej próby.Jednego dnia otrzymałem 680 zł za tonę,a drugiego za to samo zboże już tylko 570zł i nie sprzedałem w tej cenie.Inny odbiorca zapłacił mi 620zł. 

Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 13:24
Ale bzdury w tym artykule żniwa były później co najmniej o jeden tydzień jak w roku poprzednim a tona zboża kosztuje 530. Oczywiście glutenówka 680, na skupie otrzymałem informacje że nikt takiej do chwili obecnej nie przywiózł. Gmina Wysokie Pozdrawiam.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 10:29
Proszę o podanie adresu gdzie dostarczyć po tej cenie! Super specjalista
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 09:08
To czemu sam nie zaczniesz gospodarzyć, skoro taki miód ??
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 08:59
...żyje prawie 40 lat i nie słyszałem żeby chłopom , rolnikom w Polsce żyło sie dobrze .. - Zawsze ale to zawsze narzekają !!! mam w rodzinie Rolnika który ma około 60 HEKTARÓW plus drugie tyle mu użyczają ... narzeka na czym świat , że świniaki po tyle , że żyto po tyle itd itd .... A jego gospodarstwo może sie pochwalić nową baza ciągników wszelakiej maści , kilkoma dużymi silosami ( widocznymi juz z paru kilometrów ) , co raz to nowe budynki stawia , dzieci pobudowane w dużych ładnych piętowych domach bez kredytu !! , w garażu 2 prawie nowe auta .. i narzeka .... rozumiem że jest dużo roboty przy gospodarce ale kasa tez z tego jest niezła !!! Taki to juz Polski chłop jest narzeka i narzeka !!!
...żyje prawie 40 lat i nie słyszałem żeby chłopom , rolnikom w Polsce żyło sie dobrze .. - Zawsze ale to zawsze narzekają !!! mam w rodzinie Rolnika który ma około 60 HEKTARÓW plus drugie tyle mu użyczają ... narzeka na czym świat , że świniaki po tyle , że żyto po tyle itd itd .... A jego gospodarstwo może sie pochwalić nową baza ciągników wszelakiej maści , kilkoma dużymi silosami ( widocznymi juz z paru kilometrów ) , co raz to nowe budynki stawia , dzieci pobudowane w dużych ładnych piętowych domach bez kredytu !! , w garażu 2 prawi... rozwiń
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2015 o 19:32

680...? Ja autorowi tekstu, Saneckiemu lub innej osobie która pisze takie bzdury sprzedam po 600 każdą ilość I kl., więc ta osoba zarobi 80 PLN na tonie...!!! Proszę o kontakt zainteresowanych... Chłop to ma dobrze jeździ se taki klimatyzowanym kombajnem i zbija kokosy i bąki jednocześnie... żyć nie umierać...! Ludzie przeprowadzajcie się na wieś tu dobrobyt... że ludzie w mieście wierzą w taką propagandę...?!?

jak ci źle to przenieś się do miasta,

jak ci źle to przenieś się do miasta,

rozwiń
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2015 o 18:45
680...? Ja autorowi tekstu, Saneckiemu lub innej osobie która pisze takie bzdury sprzedam po 600 każdą ilość I kl., więc ta osoba zarobi 80 PLN na tonie...!!! Proszę o kontakt zainteresowanych... Chłop to ma dobrze jeździ se taki klimatyzowanym kombajnem i zbija kokosy i bąki jednocześnie... żyć nie umierać...! Ludzie przeprowadzajcie się na wieś tu dobrobyt... że ludzie w mieście wierzą w taką propagandę...?!?
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2015 o 18:43

Jak pszenica jest dobrej jakości to można sprzedać k. 700zł za tonę.

Avatar
Gość / 10 sierpnia 2015 o 18:10
Kto takie bzdury plecie ? Pszenica oscyluje około 550zł, skąd więc 680 ???
Avatar
Firma / 11 sierpnia 2015 o 14:21

z większymi ilościami (min. 20t) zapraszam tel. 504082106

Avatar
Mirek / 11 sierpnia 2015 o 13:36

W Krupcu k\Krasnegostawu ceny są ruchome i zależne od pobranej próby.Jednego dnia otrzymałem 680 zł za tonę,a drugiego za to samo zboże już tylko 570zł i nie sprzedałem w tej cenie.Inny odbiorca zapłacił mi 620zł. 

Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 13:24
Ale bzdury w tym artykule żniwa były później co najmniej o jeden tydzień jak w roku poprzednim a tona zboża kosztuje 530. Oczywiście glutenówka 680, na skupie otrzymałem informacje że nikt takiej do chwili obecnej nie przywiózł. Gmina Wysokie Pozdrawiam.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 10:29
Proszę o podanie adresu gdzie dostarczyć po tej cenie! Super specjalista
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 09:08
To czemu sam nie zaczniesz gospodarzyć, skoro taki miód ??
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 08:59
...żyje prawie 40 lat i nie słyszałem żeby chłopom , rolnikom w Polsce żyło sie dobrze .. - Zawsze ale to zawsze narzekają !!! mam w rodzinie Rolnika który ma około 60 HEKTARÓW plus drugie tyle mu użyczają ... narzeka na czym świat , że świniaki po tyle , że żyto po tyle itd itd .... A jego gospodarstwo może sie pochwalić nową baza ciągników wszelakiej maści , kilkoma dużymi silosami ( widocznymi juz z paru kilometrów ) , co raz to nowe budynki stawia , dzieci pobudowane w dużych ładnych piętowych domach bez kredytu !! , w garażu 2 prawie nowe auta .. i narzeka .... rozumiem że jest dużo roboty przy gospodarce ale kasa tez z tego jest niezła !!! Taki to juz Polski chłop jest narzeka i narzeka !!!
...żyje prawie 40 lat i nie słyszałem żeby chłopom , rolnikom w Polsce żyło sie dobrze .. - Zawsze ale to zawsze narzekają !!! mam w rodzinie Rolnika który ma około 60 HEKTARÓW plus drugie tyle mu użyczają ... narzeka na czym świat , że świniaki po tyle , że żyto po tyle itd itd .... A jego gospodarstwo może sie pochwalić nową baza ciągników wszelakiej maści , kilkoma dużymi silosami ( widocznymi juz z paru kilometrów ) , co raz to nowe budynki stawia , dzieci pobudowane w dużych ładnych piętowych domach bez kredytu !! , w garażu 2 prawi... rozwiń
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2015 o 19:32

680...? Ja autorowi tekstu, Saneckiemu lub innej osobie która pisze takie bzdury sprzedam po 600 każdą ilość I kl., więc ta osoba zarobi 80 PLN na tonie...!!! Proszę o kontakt zainteresowanych... Chłop to ma dobrze jeździ se taki klimatyzowanym kombajnem i zbija kokosy i bąki jednocześnie... żyć nie umierać...! Ludzie przeprowadzajcie się na wieś tu dobrobyt... że ludzie w mieście wierzą w taką propagandę...?!?

jak ci źle to przenieś się do miasta,

jak ci źle to przenieś się do miasta,

rozwiń
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2015 o 18:45
680...? Ja autorowi tekstu, Saneckiemu lub innej osobie która pisze takie bzdury sprzedam po 600 każdą ilość I kl., więc ta osoba zarobi 80 PLN na tonie...!!! Proszę o kontakt zainteresowanych... Chłop to ma dobrze jeździ se taki klimatyzowanym kombajnem i zbija kokosy i bąki jednocześnie... żyć nie umierać...! Ludzie przeprowadzajcie się na wieś tu dobrobyt... że ludzie w mieście wierzą w taką propagandę...?!?
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2015 o 18:43

Jak pszenica jest dobrej jakości to można sprzedać k. 700zł za tonę.

Avatar
Gość / 10 sierpnia 2015 o 18:10
Kto takie bzdury plecie ? Pszenica oscyluje około 550zł, skąd więc 680 ???
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 71 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 24

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 47 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 48 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!