środa, 24 maja 2017 r.

Lubelskie

Zostań szafarzem

Dodano: 27 grudnia 2006, 17:44

W parafiach na Lubelszczyźnie brakuje osób dających komunię świętą

Tylko do końca roku proboszczowie mają czas na wytypowanie kandydatów na szafarzy. O tę funkcję mogą zabiegać teraz wierni, którzy ukończyli 25. Decyzję o obniżeniu o dziesięć lat wieku szafarzy, czyli osób dających komunię świętą podjęła Konferencja Episkopatu Polski.
W archidiecezji lubelskiej obecnie jest 424 szafarzy, w tym 85 konsekrowanych kobiet - co jest wyjątkiem w kraju. Wciąż jest ich jednak za mało. Na 250 parafii na Lubelszczyźnie, 115 nie ma ani jednego szafarza.
Parafia św. Andrzeja Boboli jako pierwsza kilka lat temu wystąpiła do kurii z prośbą o przydzielenie szafarzy. Teraz w parafii jest ich siedmiu.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać szafarzem? - Musi to być ktoś godny zaufania. Najchętniej z ustabilizowanym życiem rodzinnym - tłumaczy ks. Jerzy Ważny, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli.
Oprócz tego, przyszły szafarz powinien odznaczać się zaangażowaniem w życie Kościoła, wzorowym życiem moralnym oraz poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych. Musi mieć wykształcenie co najmniej średnie i znać zasadnicze prawdy teologiczne odnośnie Kościoła, Mszy Świętej i Eucharystii. Szczegółowe informacje dotyczące posługi szafarza, kandydat będzie mógł poznać podczas kursu dla kandydatów na szafarzy Komunii św. Organizuje go lubelska kuria. (arle)

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24