sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

Zrzutka na szpital w Łęcznej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 stycznia 2008, 18:51
Autor: Paweł Puzio

7 milionów 52 tysiące zł - tyle brakuje Starostwu Powiatowemu w Łęcznej, aby rozpocząć budowę szpitala.

Brakującą kwotę trzeba zebrać jak najszybciej, bo w przeciwnym razie trzeba będzie zwrócić 32,5 miliona złotych subwencji rządowej.

Adam Niwiński, starosta łęczyński, ma twardy orzech do zgryzienia. W rozpisanym przetargu na wykonanie robót budowlanych w Szpitalu Powiatowym w Łęcznej najniższa oferta firmy wykonawczej to niespełna 40 milionów złotych. Subwencja rządowa na tę inwestycję to 32,4 miliona złotych.

- Resztę, czyli 7 milionów 52 tysiące złotych, musimy zdobyć, aby podpisać kontrakt na roboty - mówi Adam Niwiński. - I tu powstał problem, bo tych pieniędzy nie ma skąd wziąć.

- Szukam tej kwoty w różnych instytucjach, spółkach Skarbu Państwa. Niestety, to jest trudna sprawa - dodaje starosta. W razie potrzeby Starostwo Powiatowe zaciągnie kredyt w wysokości 4,5 miliona złotych. To jest górny limit zadłużenia przewidziany przez budżet starostwa na 2008 rok.

Ostatnią deską ratunku mogą być gminy z terenu powiatu. - Spotkaliśmy się ze starostą w miniony czwartek i rozmawialiśmy o szpitalu - mówi Sławomir Czubacki, zastępca wójta gminy Ludwin. - Ustaliliśmy, że na razie trzeba szukać pieniędzy w instytucjach lub budżecie starostwa.

Jeżeli to nie da efektów, to w ostatniej kolejności, inwestycję muszą wspomóc gminy. Pomysł jest taki, aby przeliczyć brakującą kwotę na głowę obywatela powiatu i każda gmina wspomoże budowę szpitala proporcjonalnie do liczby zameldowanych na jej terenie mieszkańców - dodaje zastępca wójta z Ludwina.

Czubacki nie ukrywa, że budowa szpitala to ważna sprawa. - W przypadku naszej gminy będzie to 200 tys. zł. Jeżeli nie znajdą się inne źródła finansowania, to wpłacimy tę kwotę. Zaznaczam jednak, że to pokrzyżuje nam plany inwestycyjne na ten rok - dodaje Czubacki.

Starosta ma czas do czerwca. Jeżeli nie załatwi sprawy, wówczas będzie musiał zwrócić subwencję rządową w wysokości 32,4 miliona złotych. To oznacza, że budowa szpitala odsunie się w przyszłość, której nikt nie jest w stanie określić. - Musimy do końca roku zakończyć budowę - dodaje Adam Niwiński.
Szpital w planach.

Na ponad 7 tys. mkw. Szpitala Powiatowego w Łęcznej ma funkcjonować 7 oddziałów - 50 łóżek będzie na chirurgii, 56 na internie, 38 na rehabilitacji, 25 na oddziale ginekologiczno-położniczym, 17 na andrologii, 4 na OIOM i 4 na zalążku oddziału oparzeniowego
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Niepocieszony z gminy Spi.
nemo
kali
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Niepocieszony z gminy Spi.
Niepocieszony z gminy Spi. (12 stycznia 2008 o 16:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A możecie napisać jeszcze ilu lekarzy i ile pielęgniarek będzie tam zatrudnione. No i najważniejsze - kto będzie zrzucał się na pensje dla nich??!! Może lepiej od razu oddać ten budynek w ręce prywatne (mniejsze straty).
Rozwiń
nemo
nemo (12 stycznia 2008 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może kopalnia węgla w Bogdance, Dołączyła by się do tej "rzutki"?. Przeciesz większość mieszkańców Łęcznej to górnicy.
Rozwiń
kali
kali (11 stycznia 2008 o 19:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdzie nasze państwo lokuje kapitał?,w radio maryja,a nie w szpitale worki bez dna,ot cała polityka finansowa panstwa polskiego.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!