Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

16 czerwca 2013 r.
20:04
Edytuj ten wpis

Zwolnienia nauczycieli. Jak trwoga to do związku

0 18 A A
Dziś w Lublinie pracuje ok. 5,7 tys. nauczycieli. Od września będzie ich mniej (Jacek Świerczyński/
Dziś w Lublinie pracuje ok. 5,7 tys. nauczycieli. Od września będzie ich mniej (Jacek Świerczyński/

W tym roku bez pracy może zostać nawet kilkuset nauczycieli z naszego regionu. Sposobem na zachowanie etatu może być funkcja związkowego działacza

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszystko przez niż demograficzny i reformę szkół średnich. W efekcie nie dla wszystkich nauczycieli wystarcza godzin pracy. Jednym ze sposobów na zachowanie etatu jest zapisanie się do związku zawodowego.

Przykład? W jednej ze szkół pracę stracić może znakomity nauczyciel, bo osoba, która mogłaby podzielić jego los, od niedawna jest chronionym prawem związkowcem.

– Z dwóch nauczycieli danego przedmiotu do ewentualnego zwolnienia, jeden zapisuje się do związku, a chwilę później staje się chronionym działaczem. Obawiamy się, że teraz pracę straci ta niechroniona osoba. To byłaby dla szkoły ogromna strata. To bardzo ceniony i doświadczony nauczyciel – opowiadają nauczyciele jednej z lubelskich szkół.

– Ochronę powinni mieć związkowcy z długim stażem, którzy broniąc innych pracowników przez lata narażają się pracodawcy. A nie ktoś, kto dopiero do tych struktur wszedł – argumentują oburzeni pedagodzy. I dodają: – W naszej szkole na trzech członków związku, trzech jest chronionych.

Chodzi o członków Związku Nauczycielstwa Polskiego.

– Miałem już taką sytuację – przyznaje Janusz Różycki, prezes okręgu lubelskiego ZNP. – W ubiegłym roku,w jednej ze szkół w powiecie lubelskim było aż pięć osób chronionych. W tym przypadku rzeczywiście popełniliśmy gafę. Ostatecznie ochrona dla dwóch osób została cofnięta – dodaje. I zapewnia, że sprawdzi jak wygląda przypadek z lubelskiej szkoły.

Do ZZ Solidarność nauczyciele garną się z mniejszym zapałem. – Jakieś 2-3 miesiące temu powstało nowe koło w jednym z gimnazjów w Lublinie – mówi Teresa Misiuk, szefowa oświatowej "Solidarności” w naszym regionie. I dodaje, że żadne niepokojące sygnały do związku nie dotarły. – Wiem jednak, że dochodzi do sytuacji patologicznych.

Ilu nauczycieli straci pracę

Ostateczną liczbę nauczycieli, którzy w naszym regionie 1 września nie pójdą do pracy poznamy po wakacjach. W tej chwili trwa nabór do szkół ponadgimnazjalnych i nie wiadomo jeszcze, jakie placówki wybiorą uczniowie. A to ich liczba będzie miała ostateczny wpływ na liczbę etatów.

– Duży problem jest w szkołach na terenie powiatu lubelskiego. Uczniowie wybierają się do szkół w Lublinie, bo te oferują wyższy poziom i dobre kursy – mówi Krzysztof Babisz, lubelski kurator.

Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że w Lublinie zostanie zwolnionych 70 nauczycieli, • w szkołach powiatu łukowskiego – 50 • w Garbowie –16, a w Kępie (gm. Borzechów) – 17 (z powodu likwidacji całej szkoły).

(jotem)

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2013 o 17:51

Głupki PO pedagogice !!! Dzięki, że na nas głosowaliście !!! Teraz w nagrodę dostaniecie bezterminowe wakacje i zamknięte szkoły w których uczycie. PO się POstara. Jak ??? 

PO=lska:najdroższe w stosunku do zarobków w Europie benzyna POdatki ZUS klęska Euro 2012 telefony autostra(t)dy (choć ich brak)?POlskim POlitykom - aferzystom zawdzięczamy jedne z najdroższych cen w stosunku do zarobków w Europie benzyny, dziurawe drogi, brak dróg szybkiego ruchu i autostrad, upadającą kolej w kraju tranzytowym pomiędzy wschodem i zachodem Europy, najdroższe telefony, dostęp do internetu, najwyższe składki na ubezpieczenie społeczne przy najmniejszych świadczeniach społecznych nie pozwalające na godną egzystencję ludzi starych i chorych, bankrutujące szpitale, ludzie umierają w kilkumiesięcznych kolejkach do lekarza, zamykane szkoły, POlska- kraj głupków bez nauczycieli i edukacji...

Oto do czego doprowadziły w POLSCE rządy żydokomuny, tusk musi odejść !!!

Oto do czego doprowadziły w POLSCE rządy żydokomuny, tusk musi odejść !!!

rozwiń
Avatar
miśka / 21 sierpnia 2013 o 17:46

A to zabane, ze Solidarnosc Nauczycielska nie zaobserwowala tego zjawiska: w Krasniku od lat dzialacze zwiazkowi "poswiecaja sie" dla czlonkow zwiazku ochoczo przejmujac godziny po zwolnionych nauczycielach. Chetnie sluze przykladem, gdyby ktos byl ciekawy:)

miska.20.08.2013

W mojej szkole, z której zostałam zwolniona, działają dwa związki zawodowe. Jednakowo podporządkowane dyrektorce. Jedna związkówka, zapomniała o swej roli i zajmuje moje miejsce, bo przecież jest chroniona, nie przeszła, według umowy wcześniejszej na świetlicę lub urlop zdrowotny. Układy. Zajmuje dwa etaty, a prócz tego 14 godzin z projektu unijnego. Ja pozostałam bez środków do życia. 

miska.20.08.2013

W mojej szkole, z której zostałam zwolniona, działają dwa związki zawodowe. Jednakowo podporządkowane dyrektorce. Jedna związkówka, zapomniała o swej roli i zajmuje moje miejsce, bo przecież jest chroniona, nie przeszła, według umowy wcześniejszej na świetlicę lub urlop zdrowotny. Układy. Zajmuje dwa etaty, a prócz tego 14 godzin z projektu unijnego. Ja pozostałam bez środków do życia. 

rozwiń
Avatar
meg / 17 czerwca 2013 o 17:40

Wyższy poziom? a w któej szkole? I o jakie kursy chodzi? Czyżby pan Kurator promował szkoły z Lublina, a zapomniał, że są też inne, nawet dobre poza MIASTEM WOJEWÓDZKIM... Istnieją nie tylko licea.

Avatar
Gość / 17 czerwca 2013 o 12:41

Coś się niektórym po...ło w głowach. Zobacz najpierw kto rządzi w miasteczku czy powiecie-organach założycielskich dla szkół.
Kto ciśnie, by klasy były co najmniej  32 osobowe?Kryzys?

Avatar
członek ZNP / 17 czerwca 2013 o 11:37

Głupki PO pedagogice !!! Dzięki, że na nas głosowaliście !!! Teraz w nagrodę dostaniecie bezterminowe wakacje i zamknięte szkoły w których uczycie. PO się POstara. Jak ??? 

PO=lska:najdroższe w stosunku do zarobków w Europie benzyna POdatki ZUS klęska Euro 2012 telefony autostra(t)dy (choć ich brak)?POlskim POlitykom - aferzystom zawdzięczamy jedne z najdroższych cen w stosunku do zarobków w Europie benzyny, dziurawe drogi, brak dróg szybkiego ruchu i autostrad, upadającą kolej w kraju tranzytowym pomiędzy wschodem i zachodem Europy, najdroższe telefony, dostęp do internetu, najwyższe składki na ubezpieczenie społeczne przy najmniejszych świadczeniach społecznych nie pozwalające na godną egzystencję ludzi starych i chorych, bankrutujące szpitale, ludzie umierają w kilkumiesięcznych kolejkach do lekarza, zamykane szkoły, POlska- kraj głupków bez nauczycieli i edukacji...

Głupki PO pedagogice !!! Dzięki, że na nas głosowaliście !!! Teraz w nagrodę dostaniecie bezterminowe wakacje i zamknięte szkoły w których uczycie. PO się POstara. Jak ??? 

PO=lska:najdroższe w stosunku do zarobków w Europie benzyna POdatki ZUS klęska Euro 2012 telefony autostra(t)dy (choć ich brak)?POlskim POlitykom - aferzystom zawdzięczamy jedne z najdroższych cen w stosunku do zarobków w Europie benzyny, dz... rozwiń

Avatar
nauczyciel / 17 czerwca 2013 o 11:28

Dobrze tak nauczycielom !!! To oni najwięcej głosowali na PO. To tertaz macie, zobaczcie co to jest banda Rudego Donka.

1-Zamyka się do więzienia za drobną kwotę matkę dwójki dzieci a Jej pociechy umieszcza się w Domu Dziecka!
2-Wypuszcza się na wolność prawie wszystkich oskarżonych z Mafii Pruszkowskiej!
3-Gdzie właściciel Amber Gold nie płacił podatków i służby milczały jak grób!
4-Gdzie można obrażać śp.Prezydenta Lech Kaczyńskiego, zaś za podobne czyny teraz trafia się do więzienia!
5-Gdzie można obrażać elektorat partii przeciwnej nazywając Ich moherami, bydłem, watahą!
6-Gdzie żaden z ministrów nie ponosi odpowiedzialności politycznej, zaś winni są obywatele!
7-Gdzie mamy Sądy na telefon np. w Gdańsku!
8-Gdzie karze się sądownie osoby z opozycji za prawie każde słowo natomiast za takie same przewinienia osoby z partii rządzącej się uniewinnia!
9-Gdzie za katastrofę pod Smoleńskiem nikt z rządzących nie poniósł odpowiedzialności a obciąża się tych co zginęli tragicznie!
10-Gdzie grasuje „wirus Samobójca”!
11-Gdzie afery i nepotyzm są na porządku dziennym!

 

Dobrze tak nauczycielom !!! To oni najwięcej głosowali na PO. To tertaz macie, zobaczcie co to jest banda Rudego Donka.

1-Zamyka się do więzienia za drobną kwotę matkę dwójki dzieci a Jej pociechy umieszcza się w Domu Dziecka!
2-Wypuszcza się na wolność prawie wszystkich oskarżonych z Mafii Pruszkowskiej!
3-Gdzie właściciel Amber Gold nie pł... rozwiń

Avatar
pT / 17 czerwca 2013 o 09:51

chroniony to może być gatunek na wymarciu, a nie słaby pracownik. co za patologia.

http://www.cyfrowademokracja.pl/index.php/konsultacje-spoleczne/w-obronie-nauczycieli

Avatar
rodzic / 17 czerwca 2013 o 09:47

BURDEL W ZWIĄZKACH ZAWODOWYCH , BURDEL W PRAWIE PRACY {sądach pracy] a budżet Państwa płaci odszkodowania nieuczciwym nauczycielom.Czy taki krętacz nauczyciel powinien wychowywać NASZE DZIECI !?!?!? o sumieniu nie wspomnę !!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
stary cap / 17 czerwca 2013 o 08:53

a dlaczego związkowcy maja być chronieni.Stary sztab na przymusową emeryturę , młodzi i dobrze wykształceni ludzi do pracy w szkole.Koniec z przywilejami związkowymi bo inteligencjaspie....i nam za granicę a do sterów władzy pchają się stare capy.Młodzi , zdolni wasze miejsce w szkołach

Avatar
wasylek / 17 czerwca 2013 o 08:42

Do der ... co ty pleciesz .. Koles jest skarbnikiem i nie do zwolnienia! Co drugi dzien na bni, kompletnie bezkarny!

Avatar
Gość / 21 sierpnia 2013 o 17:51

Głupki PO pedagogice !!! Dzięki, że na nas głosowaliście !!! Teraz w nagrodę dostaniecie bezterminowe wakacje i zamknięte szkoły w których uczycie. PO się POstara. Jak ??? 

PO=lska:najdroższe w stosunku do zarobków w Europie benzyna POdatki ZUS klęska Euro 2012 telefony autostra(t)dy (choć ich brak)?POlskim POlitykom - aferzystom zawdzięczamy jedne z najdroższych cen w stosunku do zarobków w Europie benzyny, dziurawe drogi, brak dróg szybkiego ruchu i autostrad, upadającą kolej w kraju tranzytowym pomiędzy wschodem i zachodem Europy, najdroższe telefony, dostęp do internetu, najwyższe składki na ubezpieczenie społeczne przy najmniejszych świadczeniach społecznych nie pozwalające na godną egzystencję ludzi starych i chorych, bankrutujące szpitale, ludzie umierają w kilkumiesięcznych kolejkach do lekarza, zamykane szkoły, POlska- kraj głupków bez nauczycieli i edukacji...

Oto do czego doprowadziły w POLSCE rządy żydokomuny, tusk musi odejść !!!

Oto do czego doprowadziły w POLSCE rządy żydokomuny, tusk musi odejść !!!

rozwiń
Avatar
miśka / 21 sierpnia 2013 o 17:46

A to zabane, ze Solidarnosc Nauczycielska nie zaobserwowala tego zjawiska: w Krasniku od lat dzialacze zwiazkowi "poswiecaja sie" dla czlonkow zwiazku ochoczo przejmujac godziny po zwolnionych nauczycielach. Chetnie sluze przykladem, gdyby ktos byl ciekawy:)

miska.20.08.2013

W mojej szkole, z której zostałam zwolniona, działają dwa związki zawodowe. Jednakowo podporządkowane dyrektorce. Jedna związkówka, zapomniała o swej roli i zajmuje moje miejsce, bo przecież jest chroniona, nie przeszła, według umowy wcześniejszej na świetlicę lub urlop zdrowotny. Układy. Zajmuje dwa etaty, a prócz tego 14 godzin z projektu unijnego. Ja pozostałam bez środków do życia. 

miska.20.08.2013

W mojej szkole, z której zostałam zwolniona, działają dwa związki zawodowe. Jednakowo podporządkowane dyrektorce. Jedna związkówka, zapomniała o swej roli i zajmuje moje miejsce, bo przecież jest chroniona, nie przeszła, według umowy wcześniejszej na świetlicę lub urlop zdrowotny. Układy. Zajmuje dwa etaty, a prócz tego 14 godzin z projektu unijnego. Ja pozostałam bez środków do życia. 

rozwiń
Avatar
meg / 17 czerwca 2013 o 17:40

Wyższy poziom? a w któej szkole? I o jakie kursy chodzi? Czyżby pan Kurator promował szkoły z Lublina, a zapomniał, że są też inne, nawet dobre poza MIASTEM WOJEWÓDZKIM... Istnieją nie tylko licea.

Avatar
Gość / 17 czerwca 2013 o 12:41

Coś się niektórym po...ło w głowach. Zobacz najpierw kto rządzi w miasteczku czy powiecie-organach założycielskich dla szkół.
Kto ciśnie, by klasy były co najmniej  32 osobowe?Kryzys?

Avatar
członek ZNP / 17 czerwca 2013 o 11:37

Głupki PO pedagogice !!! Dzięki, że na nas głosowaliście !!! Teraz w nagrodę dostaniecie bezterminowe wakacje i zamknięte szkoły w których uczycie. PO się POstara. Jak ??? 

PO=lska:najdroższe w stosunku do zarobków w Europie benzyna POdatki ZUS klęska Euro 2012 telefony autostra(t)dy (choć ich brak)?POlskim POlitykom - aferzystom zawdzięczamy jedne z najdroższych cen w stosunku do zarobków w Europie benzyny, dziurawe drogi, brak dróg szybkiego ruchu i autostrad, upadającą kolej w kraju tranzytowym pomiędzy wschodem i zachodem Europy, najdroższe telefony, dostęp do internetu, najwyższe składki na ubezpieczenie społeczne przy najmniejszych świadczeniach społecznych nie pozwalające na godną egzystencję ludzi starych i chorych, bankrutujące szpitale, ludzie umierają w kilkumiesięcznych kolejkach do lekarza, zamykane szkoły, POlska- kraj głupków bez nauczycieli i edukacji...

Głupki PO pedagogice !!! Dzięki, że na nas głosowaliście !!! Teraz w nagrodę dostaniecie bezterminowe wakacje i zamknięte szkoły w których uczycie. PO się POstara. Jak ??? 

PO=lska:najdroższe w stosunku do zarobków w Europie benzyna POdatki ZUS klęska Euro 2012 telefony autostra(t)dy (choć ich brak)?POlskim POlitykom - aferzystom zawdzięczamy jedne z najdroższych cen w stosunku do zarobków w Europie benzyny, dz... rozwiń

Avatar
nauczyciel / 17 czerwca 2013 o 11:28

Dobrze tak nauczycielom !!! To oni najwięcej głosowali na PO. To tertaz macie, zobaczcie co to jest banda Rudego Donka.

1-Zamyka się do więzienia za drobną kwotę matkę dwójki dzieci a Jej pociechy umieszcza się w Domu Dziecka!
2-Wypuszcza się na wolność prawie wszystkich oskarżonych z Mafii Pruszkowskiej!
3-Gdzie właściciel Amber Gold nie płacił podatków i służby milczały jak grób!
4-Gdzie można obrażać śp.Prezydenta Lech Kaczyńskiego, zaś za podobne czyny teraz trafia się do więzienia!
5-Gdzie można obrażać elektorat partii przeciwnej nazywając Ich moherami, bydłem, watahą!
6-Gdzie żaden z ministrów nie ponosi odpowiedzialności politycznej, zaś winni są obywatele!
7-Gdzie mamy Sądy na telefon np. w Gdańsku!
8-Gdzie karze się sądownie osoby z opozycji za prawie każde słowo natomiast za takie same przewinienia osoby z partii rządzącej się uniewinnia!
9-Gdzie za katastrofę pod Smoleńskiem nikt z rządzących nie poniósł odpowiedzialności a obciąża się tych co zginęli tragicznie!
10-Gdzie grasuje „wirus Samobójca”!
11-Gdzie afery i nepotyzm są na porządku dziennym!

 

Dobrze tak nauczycielom !!! To oni najwięcej głosowali na PO. To tertaz macie, zobaczcie co to jest banda Rudego Donka.

1-Zamyka się do więzienia za drobną kwotę matkę dwójki dzieci a Jej pociechy umieszcza się w Domu Dziecka!
2-Wypuszcza się na wolność prawie wszystkich oskarżonych z Mafii Pruszkowskiej!
3-Gdzie właściciel Amber Gold nie pł... rozwiń

Avatar
pT / 17 czerwca 2013 o 09:51

chroniony to może być gatunek na wymarciu, a nie słaby pracownik. co za patologia.

http://www.cyfrowademokracja.pl/index.php/konsultacje-spoleczne/w-obronie-nauczycieli

Avatar
rodzic / 17 czerwca 2013 o 09:47

BURDEL W ZWIĄZKACH ZAWODOWYCH , BURDEL W PRAWIE PRACY {sądach pracy] a budżet Państwa płaci odszkodowania nieuczciwym nauczycielom.Czy taki krętacz nauczyciel powinien wychowywać NASZE DZIECI !?!?!? o sumieniu nie wspomnę !!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
stary cap / 17 czerwca 2013 o 08:53

a dlaczego związkowcy maja być chronieni.Stary sztab na przymusową emeryturę , młodzi i dobrze wykształceni ludzi do pracy w szkole.Koniec z przywilejami związkowymi bo inteligencjaspie....i nam za granicę a do sterów władzy pchają się stare capy.Młodzi , zdolni wasze miejsce w szkołach

Avatar
wasylek / 17 czerwca 2013 o 08:42

Do der ... co ty pleciesz .. Koles jest skarbnikiem i nie do zwolnienia! Co drugi dzien na bni, kompletnie bezkarny!