niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Zwolnienia nauczycieli: Tracą pracę przez niż

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 czerwca 2012, 18:45

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

To nie nowa podstawa programowa, a niż demograficzny może być przyczyną tegorocznych zwolnień nauczycieli.

Takie wnioski płyną z piątkowej konferencji Lubelskiego Kuratora Oświaty. Jak przypomniał, nowa podstawa programowa w szkołach ponadgimnazjalnych będzie obowiązywała od 1 września. Z wielu przedmiotów godzin może być mniej, bo w drugiej klasie uczniowie będą decydowali sami, czego chcą się uczyć na poziomie rozszerzonym pod kątem matury. Pojawiły się głosy, że to może być przyczyną tegorocznych zwolnień w szkołach.

– Jeżeli można mówić, że w związku z tym będą zwolnienia, to dopiero za rok, kiedy uczniowie będą wybierać przedmioty maturalne – tłumaczył Krzysztof Babisz, Lubelski Kurator Oświaty. – Jeżeli będą wybierać geografię, to może się okazać, że nauczyciele geografii będą mieli nawet więcej godzin niż teraz. Jeżeli nie będą wybierać historii, to dla nauczycieli tego przedmiotu nie będzie godzin, ale jeszcze nie w tym roku.

Z danych kuratorium wynika, że liczba uczniów w szkołach województwa lubelskiego spada od lat, a wraz z tym zmniejsza się zatrudnienie nauczycieli. Np. w podstawówkach w 2006 r. było ponad 160 tys. uczniów, a w 2011 r. już tylko nieco ponad 141,5 tys. W tym samym czasie liczba nauczycieli na pełnych etatach w szkołach podstawowych spadła z ponad 12,2 tys. do 7775 osób.

– Zmiany dotyczące liczby nauczycieli co roku były bardzo duże. Dotyczyły setek osób – zauważa Babisz. – Z tym, że w tym roku te dane wydają się bardziej bulwersujące, bo oprócz niżu, mówimy o likwidacji szkół i o nowej podstawie programowej w szkołach ponadgimnazjalnych.

Ile zwolnień będzie w tym roku? Kuratorium dostanie pełne dane po wakacjach.


Ale jest też dobra wiadomość. Liczba urodzeń w Polsce od lat wygląda jak sinusoida. Raz dzieci rodzi się mniej, a po latach znowu więcej.

– Kiedyś zamykaliśmy przedszkola, bo nie było dzieci. Minęło kilkanaście lat i brakuje przedszkoli – tłumaczy Renata Janicka z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. – Niż w szkołach podstawowych już się kończy. Osiągnął dołek i pójdzie w górę. W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych idziemy jeszcze w stronę niżu.

Według danych lubelskiego kuratorium, w klasach pierwszych w szkołach podstawowych było w tym roku 20 811 uczniów, w klasach szóstych ponad 21,5 tys., a w trzecich klasach gimnazjum ponad 24,7 tys.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ASD
dociekliwski
kkafka
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ASD
ASD (4 czerwca 2015 o 12:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pozwalniać Czarowników - I PIENIĄDZE SIĘ ZNAJDĄ.

Rozwiń
dociekliwski
dociekliwski (2 czerwca 2015 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Smutne ale co zrobić jeśli dzieci jest coraz mniej, cudów nie ma nauczycieli mysi byc mniej.

Rozwiń
kkafka
kkafka (1 czerwca 2015 o 11:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szukałam pracy, więc postanowiłam poszerzyć swoje lingwistyczne umiejętności. Było kilka ofert pracy dla nauczycieli języka ukraińskiego w Szczecinie, skusiłam się na język ukraiński. Bank słów jest dość duży, ale z pomocą korepetytora, udało mi się go okiełznać. Jako nauczyciel wiem, jak trudno jest dobrze nauczyć obcego języka, zwłaszcza języka ukraińskiego. Na początku przeczesałam wszystkie oferty pracy w Szczecin, później natrafiłam na preply.com/pl/szczecin/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-ukraińskiego Naprawdę polecam, ukraiński na najwyższym poziomie. Duża baza ofert pracy, odnajdą się tu nie tylko nauczyciela, ale także uczniowie. Praca już czeka otworem!
Rozwiń
wolontariuszka księdza
wolontariuszka księdza (1 lipca 2012 o 15:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla jasności mej wypowiedzi dodam,że zatrudnienie katechetó od nowego roku szkolnego WZROŚNIE!!!!
Rozwiń
wolontariuszka księdza
wolontariuszka księdza (1 lipca 2012 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Około 500 nauczycieli straci pracę
Ilu z tej pięćsetki będzie katechetów?Jak znam życie-będzie ich więcej
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!