Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

20 lipca 2008 r.
17:38
Edytuj ten wpis

Zwrot akcyzy tylko dla uczciwych

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 6 A A

Od dziś można się starać o zwrot nadpłaconej akcyzy za auto sprowadzone zza granicy. Ale uwaga: prawo jest tak skonstruowane, że możemy jeszcze dopłacić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ale uwaga: prawo jest tak skonstruowane, by większość z tych, którzy się na to poważą, musiała jeszcze dopłacić.

A wszystko przez to, że znaczna część importerów okazywała w Urzędach Celnych faktury z zaniżoną ceną pojazdu, by zapłacić niższy podatek akcyzowy. I jeśli teraz wystąpią o jej zwrot, a urząd celny uzna, że auto jest droższe, to będą musieli dopłacić.

- Nowa ustawa wprowadza bowiem możliwość weryfikacji wartości zakupionego pojazdu i porównywanie jej do średniej ceny na polskim rynku - wyjaśnia Marzena Siemieniuk z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Od dziś urzędy celne będą zatem korzystały z tabel cennikowych, np. Eurotaksu. Tak samo, jak robi to fiskus, który nalicza nam 2-procentowy podatek od kupionego samochodu.

Wniosek o zwrot akcyzy należy składać w tych urzędach, w których zgłoszono do odprawy sprowadzone auto.

- Jeszcze nie wiem, czy będę się starał o zwrot akcyzy. Najpierw muszę policzyć, ile państwo powinno mi zwrócić - mówi Jarosław Wojtowicz z Lubartowa, który w 2005 roku sprowadził z Unii trzyletniego citroena xsarę i zapłacił 2 tys. zł akcyzy. Generalnie chodzi o kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

- Trudno na razie oszacować, jakie będzie zainteresowanie zwrotem podatku akcyzowego - mówi Marzena Siemieniuk.

Przypomnijmy, że od 1 maja 2004 do 30 listopada 2006 państwo pobierało akcyzę zależną od wieku sprowadzonego auta. Podatek mógł sięgnąć nawet 65 proc. wartości samochodu. Europejski Trybunał Sprawiedliwości, do którego sprawę zaskarżono, nakazał Polsce zmianę systemu poboru opłat akcyzowych. Dziś zmienione prawo wchodzi w życie.

Tyle sprowadzaliśmy
Od 1 maja 2004 do końca listopada 2006 mieszkańcy Lubelszczyzny sprowadzili z krajów UE blisko 129,5 tys. pojazdów, od których wartość zadeklarowanego podatku akcyzowego wyniosła nieco ponad 76 mln zł.

Zaczęło się w Lublinie
Jeden z pierwszych wniosków o zwrot nadpłaconej akcyzy wpłynął do sądu w Lublinie. W maju 2005 Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że Skarb Państwa powinien oddać skarżącemu lublinianowi 4,6 tys. zł, który kupił w Belgii citroena.

Sąd uznał, że pobieranie akcyzy za samochody sprowadzane z krajów Unii Europejskiej jest bezprawne i świadczy o podwójnym opodatkowaniu tego samego towaru.

Jak obliczyć, czy zapłaciłeś zbyt wysoką akcyzę

Wzór do obliczenia zwrotu: Z = a - n

Z - oznacza kwotę zwrotu nadpłaty

a - oznacza podatek akcyzowy zapłacony z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego

n - oznacza podatek akcyzowy zawarty w cenie samochodu osobowego zarejestrowanego na terytorium kraju, ustalany:

- dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2.000 cm3 zgodnie ze wzorem:

n = (średnia wartość rynkowa samochodu : 1,22 : 1,136) x 0,136

- dla pozostałych samochodów osobowych zgodnie ze wzorem:

n = (średnia wartość rynkowa samochodu : 1,22 : 1,031) x 0,031

Przykład:
Wartość samochodu została określona na podstawie ogólnokrajowego publikatora na poziomie 10.000 zł (pojemność poniżej 2.000 cm3 ).

Podatek zapłacony z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyniósł 3.000 zł (samochód starszy niż 7 lat - a zatem stawka podatku wynosiła 65%, a zadeklarowana wartość pojazdu 4.615 zł).

Wyliczenie:
Z = 3.000 - n

n = (10.000:1,22:1,031) x 0,031=246,46

Z = 3.000 - 246,46 = 2.753,54

Kwota podlegająca zwrotowi wynosi w tym przypadku 2.753,54 zł.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~12345~ / 10 stycznia 2009 o 14:05
Jogi napisał:
Polskie państwo jest złodziejskie. Popatrzcie na LUBLIN nie ma żadnego dużego zakładu pracy. Zniszczyli : Odlewnie, FSC, Cukrownie. No banda złodzieji i decydentów.

Znasz znaczenie wyrazu decydent?
Avatar
Jogi / 22 lipca 2008 o 08:11
Polskie państwo jest złodziejskie. Popatrzcie na LUBLIN nie ma żadnego dużego zakładu pracy. Zniszczyli : Odlewnie, FSC, Cukrownie. No banda złodzieji i decydentów.
Avatar
uczciwy / 21 lipca 2008 o 10:31
pawel napisał:
Chodzi z zwrot akcyzy w ramch ustawy o nadpłaconym podatku akcyzowym, a nie w ramach usatwy podatkowej



Ale ja właśnie dostałem zwrot nadpłaconej akcyzy za auto sprowadzne do kraju z unii po 2004. Wnioski można było składać od razu po otrzymaniu decyzji, przez rok czasu musiałem donosić przeróżne dokumenty mające dac im podstawę do wyceny, odlewkali powołując się na brak ustawy regulującej sprawę nadpłaconej akcyzy ale w końcu oddali. Niestety ustawę skonstruowano tak że odsetki dla tych którzy wcześniej złożyli wniosek należą się od dnia złożenia wniosku a nie od dnia powstania nadpłaty.



Ale ja właśnie dostałem zwrot nadpłaconej akcyzy za auto sprowadzne do kraju z unii po 2004. Wnioski można było składać od razu po otrzymaniu decyzji, przez rok czasu musiałem donosić przeróżne dokumenty mające dac im podstawę do wyceny, odlewkali powołując się na brak ustawy regulującej sprawę nadpłaconej akcyzy ale w końcu oddali. Niestety ustawę skonstruowano tak że odsetki dla tych którzy wcześniej złożyli wniosek należą się od dnia złożenia wniosku a nie od dnia powstania nadpłaty. rozwiń
Avatar
pawel / 21 lipca 2008 o 09:46
uczciwy napisał:
Ja dostałem zwrot akcyzy już prawie miesiąc temu za auto sprowadzone w 2005 roku. Za auto zapłaciłem 3500 euro, auto z 2000 roku 50% akcyzy dawało kwotę prawie 6700 zł. Wniosek złożyłem w kwietniu 2007 z którego wynikało że powinienem zapłacić 480zł po obliczeniach UC i oszacowaniu wartości rynkowej wyszła akcyza 780 zł więc zwrócili mi 5900 + odsetki od daty złożenia wniosku 11,5% rocznie w sumie dostałem więcej niż początkowo zapłaciłem. Nie rozumiem tylko czemu piszecie że dopiero teraz można ubiegać się o zwrot. I co to za promocja Pana z Lubartowa. Jeśli szukacie tych którzy naprawdę dużo zapłacili do zapytajcie w UC a nie polujecie na leszczy na ulicy.

Chodzi z zwrot akcyzy w ramch ustawy o nadpłaconym podatku akcyzowym, a nie w ramach usatwy podatkowej

Chodzi z zwrot akcyzy w ramch ustawy o nadpłaconym podatku akcyzowym, a nie w ramach usatwy podatkowej rozwiń
Avatar
ad / 21 lipca 2008 o 09:28
Moim zdaniem - okraść złodzieja, to nie wstd!
Avatar
uczciwy / 21 lipca 2008 o 09:00
Ja dostałem zwrot akcyzy już prawie miesiąc temu za auto sprowadzone w 2005 roku. Za auto zapłaciłem 3500 euro, auto z 2000 roku 50% akcyzy dawało kwotę prawie 6700 zł. Wniosek złożyłem w kwietniu 2007 z którego wynikało że powinienem zapłacić 480zł po obliczeniach UC i oszacowaniu wartości rynkowej wyszła akcyza 780 zł więc zwrócili mi 5900 + odsetki od daty złożenia wniosku 11,5% rocznie w sumie dostałem więcej niż początkowo zapłaciłem. Nie rozumiem tylko czemu piszecie że dopiero teraz można ubiegać się o zwrot. I co to za promocja Pana z Lubartowa. Jeśli szukacie tych którzy naprawdę dużo zapłacili do zapytajcie w UC a nie polujecie na leszczy na ulicy.
Ja dostałem zwrot akcyzy już prawie miesiąc temu za auto sprowadzone w 2005 roku. Za auto zapłaciłem 3500 euro, auto z 2000 roku 50% akcyzy dawało kwotę prawie 6700 zł. Wniosek złożyłem w kwietniu 2007 z którego wynikało że powinienem zapłacić 480zł po obliczeniach UC i oszacowaniu wartości rynkowej wyszła akcyza 780 zł więc zwrócili mi 5900 + odsetki od daty złożenia wniosku 11,5% rocznie w sumie dostałem więcej niż początkowo zapłaciłem. Nie rozumiem tylko czemu piszecie że dopiero teraz można ubiegać się o zwrot. I co to za promocja Pana ... rozwiń
Avatar
~12345~ / 10 stycznia 2009 o 14:05
Jogi napisał:
Polskie państwo jest złodziejskie. Popatrzcie na LUBLIN nie ma żadnego dużego zakładu pracy. Zniszczyli : Odlewnie, FSC, Cukrownie. No banda złodzieji i decydentów.

Znasz znaczenie wyrazu decydent?
Avatar
Jogi / 22 lipca 2008 o 08:11
Polskie państwo jest złodziejskie. Popatrzcie na LUBLIN nie ma żadnego dużego zakładu pracy. Zniszczyli : Odlewnie, FSC, Cukrownie. No banda złodzieji i decydentów.
Avatar
uczciwy / 21 lipca 2008 o 10:31
pawel napisał:
Chodzi z zwrot akcyzy w ramch ustawy o nadpłaconym podatku akcyzowym, a nie w ramach usatwy podatkowej



Ale ja właśnie dostałem zwrot nadpłaconej akcyzy za auto sprowadzne do kraju z unii po 2004. Wnioski można było składać od razu po otrzymaniu decyzji, przez rok czasu musiałem donosić przeróżne dokumenty mające dac im podstawę do wyceny, odlewkali powołując się na brak ustawy regulującej sprawę nadpłaconej akcyzy ale w końcu oddali. Niestety ustawę skonstruowano tak że odsetki dla tych którzy wcześniej złożyli wniosek należą się od dnia złożenia wniosku a nie od dnia powstania nadpłaty.



Ale ja właśnie dostałem zwrot nadpłaconej akcyzy za auto sprowadzne do kraju z unii po 2004. Wnioski można było składać od razu po otrzymaniu decyzji, przez rok czasu musiałem donosić przeróżne dokumenty mające dac im podstawę do wyceny, odlewkali powołując się na brak ustawy regulującej sprawę nadpłaconej akcyzy ale w końcu oddali. Niestety ustawę skonstruowano tak że odsetki dla tych którzy wcześniej złożyli wniosek należą się od dnia złożenia wniosku a nie od dnia powstania nadpłaty. rozwiń
Avatar
pawel / 21 lipca 2008 o 09:46
uczciwy napisał:
Ja dostałem zwrot akcyzy już prawie miesiąc temu za auto sprowadzone w 2005 roku. Za auto zapłaciłem 3500 euro, auto z 2000 roku 50% akcyzy dawało kwotę prawie 6700 zł. Wniosek złożyłem w kwietniu 2007 z którego wynikało że powinienem zapłacić 480zł po obliczeniach UC i oszacowaniu wartości rynkowej wyszła akcyza 780 zł więc zwrócili mi 5900 + odsetki od daty złożenia wniosku 11,5% rocznie w sumie dostałem więcej niż początkowo zapłaciłem. Nie rozumiem tylko czemu piszecie że dopiero teraz można ubiegać się o zwrot. I co to za promocja Pana z Lubartowa. Jeśli szukacie tych którzy naprawdę dużo zapłacili do zapytajcie w UC a nie polujecie na leszczy na ulicy.

Chodzi z zwrot akcyzy w ramch ustawy o nadpłaconym podatku akcyzowym, a nie w ramach usatwy podatkowej

Chodzi z zwrot akcyzy w ramch ustawy o nadpłaconym podatku akcyzowym, a nie w ramach usatwy podatkowej rozwiń
Avatar
ad / 21 lipca 2008 o 09:28
Moim zdaniem - okraść złodzieja, to nie wstd!
Avatar
uczciwy / 21 lipca 2008 o 09:00
Ja dostałem zwrot akcyzy już prawie miesiąc temu za auto sprowadzone w 2005 roku. Za auto zapłaciłem 3500 euro, auto z 2000 roku 50% akcyzy dawało kwotę prawie 6700 zł. Wniosek złożyłem w kwietniu 2007 z którego wynikało że powinienem zapłacić 480zł po obliczeniach UC i oszacowaniu wartości rynkowej wyszła akcyza 780 zł więc zwrócili mi 5900 + odsetki od daty złożenia wniosku 11,5% rocznie w sumie dostałem więcej niż początkowo zapłaciłem. Nie rozumiem tylko czemu piszecie że dopiero teraz można ubiegać się o zwrot. I co to za promocja Pana z Lubartowa. Jeśli szukacie tych którzy naprawdę dużo zapłacili do zapytajcie w UC a nie polujecie na leszczy na ulicy.
Ja dostałem zwrot akcyzy już prawie miesiąc temu za auto sprowadzone w 2005 roku. Za auto zapłaciłem 3500 euro, auto z 2000 roku 50% akcyzy dawało kwotę prawie 6700 zł. Wniosek złożyłem w kwietniu 2007 z którego wynikało że powinienem zapłacić 480zł po obliczeniach UC i oszacowaniu wartości rynkowej wyszła akcyza 780 zł więc zwrócili mi 5900 + odsetki od daty złożenia wniosku 11,5% rocznie w sumie dostałem więcej niż początkowo zapłaciłem. Nie rozumiem tylko czemu piszecie że dopiero teraz można ubiegać się o zwrot. I co to za promocja Pana ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 1

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 11

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 0

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca
Alarm 24

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca 0 3

Od 30 godzin nie mamy wody z powodu awarii. Gmina nam nie pomaga, zostaliśmy potraktowani gorzej, niż zwierzęta - w środę rano napisał do nas mieszkaniec Bystrzejowic Pierwszych (pow. świdnicki).

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina
24 czerwca 2018, 19:00

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina 1 0

Co Gdzie Kiedy. W najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6) będzie miał miejsce wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie.

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 1 8

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 3

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 7

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!