niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Żyrzyn: Szkoła za 14 milionów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 kwietnia 2009, 18:53

To będzie największa w tym roku inwestycja gminy. Jesienią ruszy budowa przedszkola i gimnazjum wraz z salą gimnastyczną.

Budynek ma stanąć na działce tuż przy istniejącym już gmachu Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza przy ul. 1000-lecia. - Chcemy ruszyć z pracami jeszcze w tym roku - zapowiada Andrzej Bujek, wójt gminy Żyrzyn.

Uczniowie i dyrekcja gimnazjum nie kryją radości. - Nowa szkoła jest nam bardzo potrzebna - mówi Stanisław Odzioba, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żyrzynie.

Teraz placówka mieści się w zabytkowym dworku, należącym kiedyś do rodziny Wesslów. Budynek położony jest w malowniczym parku, okalają go stawy. Uczy się w nim 239 uczniów. Zajęcia odbywają się na dwie zmiany.

- Fakt, że jest tu ładnie i bezpiecznie, a nam pracuje się przyjemnie. Ale jest zdecydowanie za ciasno. Mamy za mało sal, w dodatku są one niefunkcjonalne. No i nie ma sali gimnastycznej - zaznacza dyr. Odzioba.

To nie wszystko. - Lekcje odbywają się w piwnicach. Nie ma możliwości dostosowania budynku dla potrzeb osób niepełnosprawnych - dodaje Beata Osiak, prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowo-Kulturalnego gminy Żyrzyn.
W nowym budynku gimnazjaliści będą mieli do dyspozycji całe piętro. Do tego wymarzoną salę gimnastyczną.

Na dole znajdzie się przedszkole. Obie placówki będą miały oddzielne wejścia, a dla przedszkolaków wybudowany zostanie ogródek do zabaw.

Ile będzie kosztowała budowa? Wstępnie oszacowano, że ok. 14 milionów złotych. - Ale szczegółowy kosztorys będzie można zrobić dopiero po otrzymaniu całej dokumentacji projektowej. Spodziewamy się jej pod koniec kwietnia - mówi Iwona Góźdź, sekretarz gminy Żyrzyn.

Pewne jest, że budżet gminy nie udźwignie kosztów tej inwestycji. Dlatego władze muszą sięgnąć po pieniądze z zewnątrz. - Złożymy wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego. Można uzyskać dofinansowanie do 70 procent - mówi wójt Bujek.

Wójt zapowiada jednocześnie, że jeśli inwestycja nie znajdzie się na liście projektów, które dostaną wsparcie finansowe z RPO, to i tak będzie chciał ją rozpocząć w tym roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!