Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 grudnia 2013 r.
19:27
Edytuj ten wpis

1,3 miliarda na inwestycje: Radni uchwalili budżet woj. lubelskiego na 2014 rok

0 12 A A
Blisko 360 milionów złotych, trafi na budowę drogi wojewódzkiej nr 747 z Konopnicy do Kamienia wraz
Blisko 360 milionów złotych, trafi na budowę drogi wojewódzkiej nr 747 z Konopnicy do Kamienia wraz

Radni sejmiku przyjęli projekt wydatków województwa na przyszły rok. Są miliony na inwestycje, ale to wynika – podkreśliła opozycja – z nieudanego roku 2013, w którym przerwano wiele budów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
1,5 miliarda złotych – tyle przychodów zakłada przyjęty projekt budżetu województwa. Z tego blisko 900 milionów złotych będzie pochodziło z funduszy unijnych.

Z kolei wydatki to 1 miliard 860 milionów złotych. 70 procent tej sumy (ok. 1,3 mld zł) pochłoną inwestycje, głównie związane z infrastrukturą drogową.

– Bo to jest to, czego najbardziej oczekują mieszkańcy. Będziemy realizować inwestycje rozpoczęte w tym roku i w latach ubiegłych – mówi marszałek województwa Krzysztof Hetman i zapewnia, że dopuszczalny wskaźnik zadłużenia nie zostanie przekroczony.

Najwięcej pieniędzy, bo blisko 360 milionów złotych, trafi na budowę drogi wojewódzkiej nr 747 z Konopnicy do Kamienia wraz z mostem przez Wisłę.

Ogromna kwota – bo aż ponad 200 milionów złotych – zostanie przeznaczona na realizację projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. To długo oczekiwany projekt cywilizacyjny, którego celem jest zwiększenie dostępu do Internetu instytucji publicznych, przedsiębiorstw i mieszkańców, zwłaszcza tych zagrożonych "wykluczeniem cyfrowym”.

Dzięki pieniądzom województwa życiem zatętnią nowe lub rozpoczęte budowy. I tak np. 115 milionów pochłonie przebudowa 26-kilometrowego odcinka drogi nr 835 z Frampola do Wysokiego. Z kolei za 35 milionów złotych zostaną wybudowane nowe ścieżki rowerowe.

Będą kontynuowane budowy, m. in.: Centrum Spotkania Kultur (96 mln zł), Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (57 mln zł), Lubelskiego Centrum Konferencyjnego (43 mln zł) i nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego (39 mln zł).

Budżet poparli członkowie rządzącej koalicji PO-PSL oraz Grzegorz Kurczuk z Twojego Ruchu. Od głosu wstrzymali się radni PiS i SLD. Decyzję wstrzymującą rajcy tłumaczyli niezrealizowanymi założeniami tegorocznego budżetu. Wymieniali inwestycje drogowe, mówili o przerwanej budowie LCK i siedziby UM.

– Dzisiaj wiemy, że kumulacja środków następująca w 2014 roku wynika po prostu z nieudanego roku 2013 – mówi Andrzej Pruszkowski, przewodniczący klubu radnych PiS.

– Mamy obiekcje, czy w przyszłym roku Zarząd Województwa zdąży zrealizować te wszystkie założenia, stąd zdecydowaliśmy się wstrzymać od głosu – dodaje Irena Kurzępa, szefowa klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

– Jestem zadowolony, że budżet został przyjęty bez ani jednego głosu sprzeciwu. To pokazuje, że w sprawach najważniejszych dla regionu potrafimy zawrzeć konsensus – ocenia marszałek Hetman.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
michal palmeran / 2 stycznia 2014 o 12:31

Generalnie to w całej Polsce robi się bardzo ciekawie, zobaczcie np. to - http://hale.jartom.com/nieruchomosci/Segro-Logistics-Park-Gdansk-Pruszcz-Gdanski-2210ahhw,61,hale,hp,w,,,,--

Pomyślelibyście, że wyceny takich nieruchomości mogą upaść na takie dno? Ja w życiu bym nie pomyślał, a mimo wszystko do tego doszło. Dla inwestorów to okazje jakich na rynku nie widziano od bardzo dawna.

Avatar
tellchar / 31 grudnia 2013 o 15:27

Na Zygmuntowskich nie może być tak dużego stadionu, bo trzeba byłoby podwyższyć trybuny, a na to nie zgadza się konserwator zabytków (bo zasłoniłyby panoramę Starego Miasta)

Avatar
Josef / 31 grudnia 2013 o 10:21

Centrum konferencyjne,urzędy ,drogi,a gdzie są inwestycje w miejsca pracy???Z czego spłacą nieodpowiedzialni /hazardziści i gumo filcowi/zaciągane długi?.Na kredyt to każdy głupi potrafi funkcjonować,ale te inwestycje nie są akurat typowo w miejsca pracy.Kurczy się nadal sfera produkcyjna łącznie z rolnictwem,a co za tym idzie i usługi.Sprzedawane produkty są zachodnie.Inwestycje w infrastrukturę są popierane przez Unitów,bo to im głównie potrzeba wygodnie jechać na wschód.Oni mają pieniądze na podróże,a my na siedzenie w domu i ledwie bieżące opłaty.Jaki jest sens takiej polityki.Jaki jest sens tak żyć???Czy rzekomo wybrany demokratycznie twór/sejmik/ tego nie rozumie.Czy tylko rozumie przez pryzmat pobieranych uposażeń tj. rozumieją to rządzący ???

Centrum konferencyjne,urzędy ,drogi,a gdzie są inwestycje w miejsca pracy???Z czego spłacą nieodpowiedzialni /hazardziści i gumo filcowi/zaciągane długi?.Na kredyt to każdy głupi potrafi funkcjonować,ale te inwestycje nie są akurat typowo w miejsca pracy.Kurczy się nadal sfera produkcyjna łącznie z rolnictwem,a co za tym idzie i usługi.Sprzedawane produkty są zachodnie.Inwestycje w infrastrukturę są popierane przez Unitów,bo to im głównie potrzeba wygodnie jechać na wschód.Oni mają pieniądze na podróże,a my na siedzenie w domu i... rozwiń

Avatar
Gość / 31 grudnia 2013 o 10:17
Wszystko dla Lublina a reszta dostanie ochłap w postaci tej nieudanej inwestycji czyli internetu szerokopasmowego który juz działa w wielu miastach a rewelacji nie ma. Kasa wyrzucona w błoto.
Avatar
sady / 31 grudnia 2013 o 09:56

I fajnie, że zrobił! Ale dlaczego wstrzymuje się zgłosowaniem za przyjęciem budżetu , jesli budżet przewiduje przebudowę drogi np we Frampolu, potrzebną jak woda na pustyni? Czyżby przeszkadzała ta droga Klubowi PiS? Może mieć obiekcje czy, żeczywiście marszałek zdązy z realizacja zadań inwestycyjnych, ale nie powinien mieć obiekcji co do wyboru inwestycji. A to spora różncia!  To dziecinada!

Avatar
OnLbn / 30 grudnia 2013 o 23:56


Nie krytykujcie tak dosadnie Pruszkowskiego bo za jego kadencji wykonano hale Globus [za droga i mała powinno mieć 5-6 tys widzów a ma 4.5tys]Wykonał remont Krakowskie przemieści [deptak ?.To on planował remont stadionu al Zygmuntowskie wiekszy 18.5- 20 tys z Żużlem i pilką nożną aŻuk mały bubel na 15 tys tylko piłkarski jak dla powiwtu Zamośc czy Chełm?

1. Deptak zrealizował prezydent Bryłowski.

2. Nie powinno być jednego stadionu dla dwóch dyscyplin w tak dużym mieście, poza tym Krochmalna będzie miała jeszcze dwa boiska treningowe, czego na Zygmuntowskich nie planowano. A 15500 to aż za dużo jak na poziom lubelskiej piłki nożnej i ogólnie polskiej ligi nawet ekstraklasy. 

1. Deptak zrealizował prezydent Bryłowski.

2. Nie powinno być jednego stadionu dla dwóch dyscyplin w tak dużym mieście, poza tym Krochmalna będzie miała jeszcze dwa boiska treningowe, czego na Zygmuntowskich nie planowano. A 15500 to aż za dużo jak na poziom lubelskiej piłki nożnej i ogólnie polskiej ligi nawet ekstraklasy. 

rozwiń
Avatar
obserwator lb podwórka / 30 grudnia 2013 o 22:33

Nie krytykujcie tak dosadnie Pruszkowskiego bo za jego kadencji wykonano hale Globus [za droga i mała powinno mieć 5-6 tys widzów a ma 4.5tys]Wykonał remont Krakowskie przemieści [deptak ?.To on planował remont stadionu al Zygmuntowskie wiekszy 18.5- 20 tys z Żużlem i pilką nożną aŻuk mały bubel na 15 tys tylko piłkarski jak dla powiwtu Zamośc czy Chełm?

Avatar
poznaniak z lb / 30 grudnia 2013 o 22:27

Popieram plany pana Marszałka Hetmana życzę powodzenia oby się udało.Dlatego słowa Hetmana są uzasdnine lepiej poczekać [poslizg ] pare miesiecy a oszustów ODSUNĄĆ od obietnicy wykonania pracy[czytaj inwestycje drogowe budowlane]

Avatar
albert / 30 grudnia 2013 o 22:19
– Dzisiaj wiemy, że kumulacja środków następująca w 2014 roku wynika po prostu z nieudanego roku 2013 – mówi Andrzej Pruszkowski, przewodniczący klubu radnych PiS.

Ten gość to największa zaraza Lublina

Avatar
logicznie myślący / 30 grudnia 2013 o 21:46

Przychody 1500 milionów, wydatki 1860 milionów. A kto spłaci różnicę - czyli 360 milionów złotych tegorocznego deficytu jak i zadłużenie z lat poprzednich? Taki to prezent od nas dla przyszłych pokoleń? dla naszych dzieci, wnuków, niech spłacają nasze długi? O tym nie piszecie.

korekta: tegorocznego -> przyszłorocznego

Avatar
michal palmeran / 2 stycznia 2014 o 12:31

Generalnie to w całej Polsce robi się bardzo ciekawie, zobaczcie np. to - http://hale.jartom.com/nieruchomosci/Segro-Logistics-Park-Gdansk-Pruszcz-Gdanski-2210ahhw,61,hale,hp,w,,,,--

Pomyślelibyście, że wyceny takich nieruchomości mogą upaść na takie dno? Ja w życiu bym nie pomyślał, a mimo wszystko do tego doszło. Dla inwestorów to okazje jakich na rynku nie widziano od bardzo dawna.

Avatar
tellchar / 31 grudnia 2013 o 15:27

Na Zygmuntowskich nie może być tak dużego stadionu, bo trzeba byłoby podwyższyć trybuny, a na to nie zgadza się konserwator zabytków (bo zasłoniłyby panoramę Starego Miasta)

Avatar
Josef / 31 grudnia 2013 o 10:21

Centrum konferencyjne,urzędy ,drogi,a gdzie są inwestycje w miejsca pracy???Z czego spłacą nieodpowiedzialni /hazardziści i gumo filcowi/zaciągane długi?.Na kredyt to każdy głupi potrafi funkcjonować,ale te inwestycje nie są akurat typowo w miejsca pracy.Kurczy się nadal sfera produkcyjna łącznie z rolnictwem,a co za tym idzie i usługi.Sprzedawane produkty są zachodnie.Inwestycje w infrastrukturę są popierane przez Unitów,bo to im głównie potrzeba wygodnie jechać na wschód.Oni mają pieniądze na podróże,a my na siedzenie w domu i ledwie bieżące opłaty.Jaki jest sens takiej polityki.Jaki jest sens tak żyć???Czy rzekomo wybrany demokratycznie twór/sejmik/ tego nie rozumie.Czy tylko rozumie przez pryzmat pobieranych uposażeń tj. rozumieją to rządzący ???

Centrum konferencyjne,urzędy ,drogi,a gdzie są inwestycje w miejsca pracy???Z czego spłacą nieodpowiedzialni /hazardziści i gumo filcowi/zaciągane długi?.Na kredyt to każdy głupi potrafi funkcjonować,ale te inwestycje nie są akurat typowo w miejsca pracy.Kurczy się nadal sfera produkcyjna łącznie z rolnictwem,a co za tym idzie i usługi.Sprzedawane produkty są zachodnie.Inwestycje w infrastrukturę są popierane przez Unitów,bo to im głównie potrzeba wygodnie jechać na wschód.Oni mają pieniądze na podróże,a my na siedzenie w domu i... rozwiń

Avatar
Gość / 31 grudnia 2013 o 10:17
Wszystko dla Lublina a reszta dostanie ochłap w postaci tej nieudanej inwestycji czyli internetu szerokopasmowego który juz działa w wielu miastach a rewelacji nie ma. Kasa wyrzucona w błoto.
Avatar
sady / 31 grudnia 2013 o 09:56

I fajnie, że zrobił! Ale dlaczego wstrzymuje się zgłosowaniem za przyjęciem budżetu , jesli budżet przewiduje przebudowę drogi np we Frampolu, potrzebną jak woda na pustyni? Czyżby przeszkadzała ta droga Klubowi PiS? Może mieć obiekcje czy, żeczywiście marszałek zdązy z realizacja zadań inwestycyjnych, ale nie powinien mieć obiekcji co do wyboru inwestycji. A to spora różncia!  To dziecinada!

Avatar
OnLbn / 30 grudnia 2013 o 23:56


Nie krytykujcie tak dosadnie Pruszkowskiego bo za jego kadencji wykonano hale Globus [za droga i mała powinno mieć 5-6 tys widzów a ma 4.5tys]Wykonał remont Krakowskie przemieści [deptak ?.To on planował remont stadionu al Zygmuntowskie wiekszy 18.5- 20 tys z Żużlem i pilką nożną aŻuk mały bubel na 15 tys tylko piłkarski jak dla powiwtu Zamośc czy Chełm?

1. Deptak zrealizował prezydent Bryłowski.

2. Nie powinno być jednego stadionu dla dwóch dyscyplin w tak dużym mieście, poza tym Krochmalna będzie miała jeszcze dwa boiska treningowe, czego na Zygmuntowskich nie planowano. A 15500 to aż za dużo jak na poziom lubelskiej piłki nożnej i ogólnie polskiej ligi nawet ekstraklasy. 

1. Deptak zrealizował prezydent Bryłowski.

2. Nie powinno być jednego stadionu dla dwóch dyscyplin w tak dużym mieście, poza tym Krochmalna będzie miała jeszcze dwa boiska treningowe, czego na Zygmuntowskich nie planowano. A 15500 to aż za dużo jak na poziom lubelskiej piłki nożnej i ogólnie polskiej ligi nawet ekstraklasy. 

rozwiń
Avatar
obserwator lb podwórka / 30 grudnia 2013 o 22:33

Nie krytykujcie tak dosadnie Pruszkowskiego bo za jego kadencji wykonano hale Globus [za droga i mała powinno mieć 5-6 tys widzów a ma 4.5tys]Wykonał remont Krakowskie przemieści [deptak ?.To on planował remont stadionu al Zygmuntowskie wiekszy 18.5- 20 tys z Żużlem i pilką nożną aŻuk mały bubel na 15 tys tylko piłkarski jak dla powiwtu Zamośc czy Chełm?

Avatar
poznaniak z lb / 30 grudnia 2013 o 22:27

Popieram plany pana Marszałka Hetmana życzę powodzenia oby się udało.Dlatego słowa Hetmana są uzasdnine lepiej poczekać [poslizg ] pare miesiecy a oszustów ODSUNĄĆ od obietnicy wykonania pracy[czytaj inwestycje drogowe budowlane]

Avatar
albert / 30 grudnia 2013 o 22:19
– Dzisiaj wiemy, że kumulacja środków następująca w 2014 roku wynika po prostu z nieudanego roku 2013 – mówi Andrzej Pruszkowski, przewodniczący klubu radnych PiS.

Ten gość to największa zaraza Lublina

Avatar
logicznie myślący / 30 grudnia 2013 o 21:46

Przychody 1500 milionów, wydatki 1860 milionów. A kto spłaci różnicę - czyli 360 milionów złotych tegorocznego deficytu jak i zadłużenie z lat poprzednich? Taki to prezent od nas dla przyszłych pokoleń? dla naszych dzieci, wnuków, niech spłacają nasze długi? O tym nie piszecie.

korekta: tegorocznego -> przyszłorocznego

Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało 0 0

Nieostrożny kierowca peugeota wjechał w wyprzedzające go porsche. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania
25 maja 2018, 15:00

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania 3 0

W dniach 25-27 maja odbędzie się tegoroczna edycja rodzinnej imprezy Dni Puław. Na mieszkańców czekają atrakcje w postaci koncertów, spektakli i animacji dla całych rodzin.

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego 13 0

W Lubelskiem mogą pojawić się burze z gradem - ostrzegają meteorolodzy.

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie 0 3

Trwają prace na stadionie przy ul. Kolejowej w Opolu Lubelskim. Właśnie zamontowano i oddano do użytku automatyczny system zraszania murawy. Ułożona jest też warstwa wegetacyjna, lada dzień posiana zostanie trawa. Pozostaje tylko pytanie, czy miejscowa drużyna dostosuje się do poziomu boiska.

Jak działa wirtualne biuro

Jak działa wirtualne biuro 0 0

Przez korzystanie z usług wirtualnego biura rozumie się wynajmowanie od niego adresu do korespondencji, kierowanej do naszej firmy, miejsca do spotkań z naszymi klientami i sali konferencyjnej. Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z użytkowania wirtualnego biura!

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski 3 1

O ponad 90 milionów złotych spadła wysokość przychodów Zakładów Azotowych „Puławy” i spółek zależnych w pierwszym kwartale tego roku. Spadł też zysk, marża i produkcja nawozów. Podobne dane spłynęły z Polic i Kędzierzyna.

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków 35 1

„100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to szczególna moneta o nominale 5 zł, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja. Bank wybił tyle monet, ilu jest Polaków – 38 424 000 sztuk.

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował
Alarm 24

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował 1 0

– Przerwano budową biblioteki w Ludwinie. Budynek, który miał być wizytówką gminy i całego pojezierza, stoi i niszczeje – alarmuje nasz Czytelnik. – Wszystko jest pod kontrolą – uspokaja wójt gminy.

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika
27 maja 2018, 14:00

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika 1 0

W podzamojskiej wsi Wysokie przy tamtejszej Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość już w najbliższy weekend odbędzie się Dzień Samorządu Terytorialnego połączony z XII edycją festynu z okazji Dnia Muzealnika.

Co dalej z Parkiem Ludowym? Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze. PiS: Brakuje na szkoły

Co dalej z Parkiem Ludowym? Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze. PiS: Brakuje na szkoły 0 13

W czwartek Rada Miasta zdecyduje o losach parku Ludowego, którego odnowa będzie kosztować więcej niż pierwotnie zakładano. Prezydent prosi radnych o dodatkowe pieniądze i nie chce rezygnować z prac w parku. Za to opozycyjni radni PiS nie rezygnują z namawiania prezydenta, by na razie dał sobie spokój.

Nie udzielił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitala

Nie udzielił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitala 0 0

Dwóch kierowców trafiło do szpitala po tym jak doszło do zderzenia samochodów w Wohyniu.

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia]
galeria

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia] 7 21

Były prezydent Polski Lech Wałęsa kontynuuje spotkania z mieszkańcami województwa lubelskiego. W poniedziałek był w Puławach, we wtorek w Zamościu a w środę wybiera się do Werbkowic (godz. 16, Gminny Ośrodek Kultury).

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych!

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych! 0 0

Rynek produktów finansowych nieustannie poszerza swoją ofertę, więc coraz większa grupa osób może skorzystać z różnego rodzaju pożyczek i kredytów. Przede wszystkim nie ma ograniczenia do usług bankowych, które tak naprawdę są dostępne jedynie dla wąskiego grona z dobrą historią kredytową i oczywiście zdolnością kredytową. Pożyczki pozabankowe okazują się niejednokrotnie jedynym ratunkiem w sytuacji kryzysu finansowego i przy konieczności ubiegania się o zastrzyk finansowy.

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans 0 3

ROZMOWA Z Dawidem Dzięgielewskim, piłkarzem Motoru Lublin

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!