sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

1 procent podatku. Które lubelskie organizacje dostały najwięcej?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 listopada 2012, 19:28

Lubelskie Hospicjum Dobrego Samarytanina w tym roku szczególnie liczyło na wsparcie z jednego procen
Lubelskie Hospicjum Dobrego Samarytanina w tym roku szczególnie liczyło na wsparcie z jednego procen

Ponad 17 mln zł przekazali mieszkańcy naszego regionu na szczytny cel ze swoich podatków. To dwa miliony złotych więcej niż rok wcześniej.

W tym roku padł kolejny rekord. 11 milionów Polaków przekazało na rzecz organizacji pożytku publicznego 457 mln zł. – Te pieniądze zasiliły konta 6859 polskich organizacji – podsumowuje Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. – Średnia kwota przekazana przez podatników wzrosła z 39 zł do 41 zł.
Najwięcej pieniędzy wpłynęło na konto Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą”. Z jednego procenta otrzymała ona rekordową kwotę 108 mln zł (rok wcześniej 88,8 mln zł). W naszym regionie najwięcej, bo 2,9 mln zł, dostało Lubelskie Hospicjum dla dzieci im. Małego Księcia. Niestety, to o 200 tys. zł mniej niż rok wcześniej. Mniej pieniędzy (425 tys. zł) wpłynęło także na konto Hospicjum Dobrego Samarytanina, które w tym roku szczególnie liczyło na pomoc.

– Jak zawsze dziękujemy wszystkim, którzy przekazali jeden procent, ale liczyliśmy na więcej. Sądziliśmy, że budynek rosnący przy ul. Bernardyńskiej zachęci do tego więcej osób. Ale dobrze, że i tyle udało się zebrać – mówi Maria Drygała, prezes hospicjum.

Lubartowskie Hospicjum Świętej Anny otrzymało w tym roku 181 tys. zł (rok wcześniej 204 tys. zł). – Dostaliśmy mniej pieniędzy, ale mam nadzieję, że pamiętali o nas mieszkańcy naszego województwa, którym służymy. W naszym hospicjum są bowiem pacjenci również z Lublina i innych miejsc regionu – mówi Jan Czekierda, prezes Lubartowskiego Stowarzyszenia Hospicjum Świętej Anny.

Mieszkańcy województwa lubelskiego przekazali z jednego procenta łącznie ponad 17 mln zł. To dwa miliony złotych więcej niż rok wcześniej. Dlaczego więc lubelskie organizacje tego nie odczuły?

– Największa kwota, bo prawie 4,5 mln zł z tych 17 mln zł zasiliła warszawską Fundację Dzieciom "Zdążyć z Pomocą”. Lubelscy podatnicy wskazywali bowiem konkretnych podopiecznych tej fundacji, których wsparli swoim procentem – tłumaczy Szpakowska. – Kolejne 2 mln zł trafiły od mieszkańców regionu do Hospicjum Małego Księcia.

Od 10 do 457 milionów
W 2004 roku, kiedy po raz pierwszy mogliśmy przekazać jeden procent, zrobiło to 80 tys. Polaków, którzy zasilili konta organizacji pożytku publicznego kwotą 10 mln zł. W 2007 roku 1,6 mln podatników odpisało na rzecz OPP już 105 mln zł. W tym roku 11 mln Polaków przekazało 457 mln zł.

Które lubelskie organizacje dostały najwięcej

1. Lubelskie Hospicjum Dla Dzieci im. Małego Księcia 2,9 mln zł
2. Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Dobrego Samarytanina 425 tys. zł
3. Fundacja Fuga Mundi 413 tys. zł
4. Puławskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych 385 tys. zł
5. Stowarzyszenie Przyjaciół Hospicjum Santa Galla 219 tys. zł
6. Fundacja Godne Życie 212 tys. zł
7. Lubartowskie Stowarzyszenie Hospicjum Świętej Anny 181 tys. zł
8. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem” w Zamościu 170 tys. zł
9. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi w Lublinie 127 tys. zł
10. Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta 122 tys. zł
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Sylwia
mama
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Sylwia
Sylwia (21 marca 2013 o 14:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam na imię Sylwia. Od 6 roku życia poruszam się na wózku inwalidzkim. Moim marzeniem jest być bardziej samodzielna. Wiem, że jest coraz więcej osób które proszą o wpłacanie 1%. Niektórzy mogą pomyśleć, że co to za cel? Że jest za mało ważny, zbyt błahy aby z tego powodu zbierać 1%.
Pytanie tylko, kto i w jaki sposób ma ocenić, które są ważne, a które nie?..
Zastanawialiście się kiedyś jak to by było gdybyście byli zawsze zależni od kogoś? Gdybyście nie mieli samochodu, nie było by możliwości pojechać autobusem czy pociągiem gdziekolwiek, ponieważ telekomunikacją nie jest dostosowana do osób niepełnosprawnych. Gdyby wyjazd do kina musiał być planowany z dużym wyprzedzeniem, gdyby nawet wizyta u dentysty była problemem, bo nie ma jak tam dojechać? Ja tak mam. Chcę być bardziej samodzielna i niezależna. Chciałabym zrobić prawo jazdy i kupić samochód dostosowany do moich potrzeb. Chciałabym po prostu żyć.....
Czy to błahy powód aby prosić o pomoc, wsparcie? Oceńcie sami . .

[size=5]KRS: 0000270809[/size]
[size=5]Cel szczegółowy: [/size][size=5]Sylwia Domaszk,1016[/size]

[size=5]Więcej o mnie na stronie [/size]
[font=comic sans ms,cursive][size=6][url="http://jasylwia.blogspot.com"][color=#FF0000]http://jasylwia.blogspot.com[/color][/url][/size][/font]
Rozwiń
mama
mama (12 listopada 2012 o 08:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gdyby nie możliwośc odpisywania 1% na osoby indywidualne moje 1,5 roczne dziecko nie miałoby szans na kosztowną opreracje serca w Monachium, która uratowała jej życie...to nie wypacza systemu, system nie pomaga nam - rodzicom chorych dzieci i musimy sami szukac ratunku i pomocy dla naszych ciężko chorych dzieci, operacja została sfinansowana w 70% z odpisów 1% podatku, gdyby nie to naszej córki mogłoby by nie być na tym świecie
Rozwiń
Gość
Gość (12 listopada 2012 o 08:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Piotr' timestamp='1352697265' post='692419']
Należy zlikwidować możliwość przekazywania 1% na osoby indywidualne. To całkowicie wypacza system!
[/quote]

Dlaczego ?
Wolę pomóc konkretnej z imienia i nazwiska osobie, niż przekazać do dyspozycji fundacji, która nie wiadomo na co przeznaczy mój 1%, a tym bardziej takiej która, jak też ktoś zauważył, nie publikuje sprawozdania finansowego.
Rozwiń
Piotr
Piotr (12 listopada 2012 o 06:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Należy zlikwidować możliwość przekazywania 1% na osoby indywidualne. To całkowicie wypacza system!
Rozwiń
Gość
Gość (11 listopada 2012 o 21:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda że niektóre z fundacji nie raczą złożyć sprawozdania finansowego.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!