czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

1 zł i ani grosza więcej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 maja 2007, 12:19
Autor: DOMINIK SMAGA

Student, który kupuje bilet u kierowcy MPK też ma prawo do 50 proc. ulgi. Sądowy wyrok w tej sprawie jest już prawomocny.

Wojna na paragrafy wybuchła dwa lata temu po publikacji Dziennika Wschodniego. 15 kwietnia 2005 r. napisaliśmy o prawnych wątpliwościach jakie budzą ceny biletów sprzedawanych w pojazdach MPK, które są droższe niż w kiosku. Tak jak wtedy, tak i teraz bilet normalny MPK kosztuje 1,8 zł, a studencki 1 zł. Ale kierowcy sprzedają wyłącznie bilety po 2 zł, na czym najbardziej cierpią studenci, którzy przepłacają drugie tyle za przejazd.
W dniu naszej publikacji lubelska delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zażądała wyjaśnień od MPK. Niedługo potem zarzuciła spółce, że nie honoruje ustawowych ulg przysługującym studentom i kombatantom. - Przepisy nie uzależniają prawa do ulgi od miejsca zakupu biletu - stwierdziła Ewa Wiszniowska, dyrektor UOKiK w Lublinie i nakazała MPK obniżenie cen.
Spółka odwołała się do sądu ale przegrała. Później złożyła apelację od tego wyroku. Sąd odrzucił ją, bo stwierdził, że MPK nie opłaciło kosztów apelacji. Przewoźnik złożył zażalenie. Ale - jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - sąd je oddalił. To oznacza, że wyrok jest prawomocny.

- Uprawomocnienie się takiego wyroku oznacza, że musi on być natychmiast wykonany. Kiedy tylko dostaniemy takie postanowienie sądu w tej sprawie będziemy je egzekwować od przewoźnika - dodaje Wiszniowska. Jeśli spółka nie wykona prawomocnej decyzji, będzie musiała słono płacić. - Nowa ustawa przewiduje, że za każdy dzień zwłoki można nałożyć karę do 10 tys. euro.
MPK ma dwa wyjścia: albo zastosować się do żądań UOKiK, albo zrezygnować z prowadzenia w autobusach sprzedaży biletów.
- Czekamy na pismo z sądu. Kiedy je otrzymamy, zarząd spółki podejmie decyzje w tej sprawie - mówi Stanisław Wojnarowicz, rzecznik MPK Lublin.
Nieoficjalnie wiadomo, że rezygnacja ze sprzedaży biletów w autobusach jest mało prawdopodobna. Kierowcy będą więc musieli sprzedawać także bilety studenckie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!