sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

10-krotna podwyżka opłat za pochówki w kolumbarium. Sprawa trafi do sądu?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 kwietnia 2015, 15:00
Autor: Dominik Smaga

Coraz bliżej sądowej sali rozpraw przenosi się spór zwolenników kremacji z władzami miasta. Ci pierwsi chcą, by miasto wycofało się z 10-krotnej podwyżki opłat za pochówki w kolumbarium, na którego budowę sami się składali. Ratusz nie chce o tym słyszeć.

W przyszłym tygodniu w Radzie Miasta odbędzie się głosowanie, od którego zależą dalsze losy tej sprawy. Możliwości są dwie: albo radni uznają racje niezadowolonych, albo odrzucą ich argumenty otwierając im drogę do sądowej walki.

Kontrowersyjną podwyżkę radni uchwalili 29 stycznia, a już 1 lutego weszła ona w życie. Mowa o cenniku opłat obowiązujących na dwóch cmentarzach komunalnych: na Majdanku i przy ul. Białej. Przygotowana przez prezydenta tabela zakładała wzrost stawek o 10 proc., co tłumaczono koniecznością pozyskania pieniędzy m.in. na remonty cmentarnych alejek na Majdanku. O wiele bardziej, bo niemal dziesięciokrotnie poszły w górę stawki za pochówki w niszach na urny na cmentarzu przy Białej. Opata poszybowała z 210 na 2000 zł.

Urzędnicy tłumaczyli, że to i tak niedużo, bo w innych miastach jest drożej. Regionalne Stowarzyszenie Zwolenników Kremacji odpowiadało, że inne miasta, owszem, każą płacić sobie więcej, ale same zbudowały kolumbaria (czyli ściany z niszami), a u nas ich budowę sfinansowali członkowie stowarzyszenia ze swoich prywatnych portfeli. A za zgodę miasta na budowę, która kosztowała ich 700 tys. zł, wydali drugie tyle na odnowę miejskiego cmentarza.

Stowarzyszenie właśnie wystąpiło do Rady Miasta z wezwaniem do "usunięcia naruszenia prawa”. Jeśli wezwanie to zostanie odrzucone, to niezadowoleni będą mogli zaskarżyć podwyżkę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wszystko wskazuje na to, że sprawa trafi do sądu, bo prezydenccy urzędnicy rekomendują radnym odrzucenie wezwania i nie zgadzają się z argumentami stowarzyszenia.

Argumenty przeciw podwyżce wytoczono dwa. Pierwszy: Stowarzyszenie nazywa uchwałę "rażąco sprzeczną z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa i zakazu dyskryminacji”, bo jednym podniesiono opłaty o dziesięć, a innym o tysiąc procent. Drugi: uchwała weszła w życie niemal od razu, bez wcześniejszej publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

Co na to miasto? W projekcie uchwały, który wczoraj trafił do radnych czytamy, że opłata wynosząca 210 zł była najniższą ze wszystkich opłat, bo nawet na najtańszy grób ziemny trzeba było płacić 410 zł. – Nieuzasadnione jest, aby użytkownik miejsca grzebalnego w kwaterze ziemnej cmentarza przy ul. Droga Męczenników Majdanka ponosił za udostępnione miejsce koszty wyższe, niż użytkownik niszy urnowej [przy] głównej alei cmentarza zabytkowego przy ul. Białej – czytamy w prezydenckim uzasadnieniu. Ratusz podkreśla też, że uchwała ta nie wymagała publikacji w Dzienniku Urzędowym.

Głosowanie w tej sprawie odbędzie się 30 kwietnia.
  Edytuj ten wpis
Barbara Ubryk
lech666
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Barbara Ubryk
Barbara Ubryk (24 kwietnia 2015 o 21:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A dlaczego nie ma w Lublinie jeszcze Pola Eizejskiego na którym można by rozsypać prochy zmarłego.Przecież to chyba nic nie kosztuje a jest całkiem sporo osób które w ogóle nie chcą mieć żadnego grobu bo i po co.

Rozwiń
lech666
lech666 (24 kwietnia 2015 o 06:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przecięż Zuk musi znależć pieniądze na utrzymanie Stadionu i Lotniska  -Super trafione inwestycje ????  a także na kilku nowych przcowników ,bo zakupili nowe krzesła

Rozwiń
Gość
Gość (23 kwietnia 2015 o 21:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak to jest z grupowym ubezpieczeniem na życie w PZU, płacę składkę - ubezpieczenie grupowe 41 zł miesięcznie w tym mam na wypadek naturalnej śmierci do wypłaty rodzina ma  40 tys. a jak przejdę na emeryturę to kontynuując  to ubezpieczenie indywidualnie będę prawdopodobnie płacić ponad 70 zł miesięcznie, gdzie 56 zł to podstawowe ubezpieczenie to przy śmierci tylko 8 tys. do wypłaty rodzinie, czy to prawda. To już nie 40 tys. tylko 8 tys. i większa składka. Jaka to kontynuacja jak całkiem inna umowa. 

Rozwiń
sdq
sdq (23 kwietnia 2015 o 19:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nikt cię tak nie okradnie jak twoje własne państwo. Polacy głosujcie za socjalizmem (PO, PIS, SLD, PSL), bo jeszcze za mało was okradziono.

Rozwiń
CZYTELNIK
CZYTELNIK (23 kwietnia 2015 o 18:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"... łupić naród łupić ile tylko zniesie ...." Kto pamięta czyje to słowa ? Jak widać w Lublinie przypomniano sobie.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!