poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

115 zł za nic. Ilu przedsiębiorców dało się nabrać?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 września 2011, 19:42

Pisma wysyłane przez prywatną firmę do złudzenia przypominają urzędowy nakaz zapłaty. Za wpisanie do Krajowego Rejestru Pracowników i Pracodawców właściciele małych firm mają zapłacić 115 zł. – To tylko oferta handlowa – tłumaczy się nadawca.

Tomasz Furtak w kwietniu tego roku zarejestrował w Lubartowie działalność gospodarczą. Jest wodzirejem, prowadzi imprezy i wesela. Gdy informacja o nowej firmie trafiła do ogólnodostępnej bazy danych, natychmiast rozdzwonił się telefon.

Przedstawiciele banków oferowali założenie konta, a listonosz przyniósł list. Na kopercie widniała pieczątka nadawcy: Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców przy ul. Złotej 61 w Warszawie. W środku, pismo i przekaz pocztowy na 115 zł wypełniony na nazwisko Furtaka.

– W pierwszej chwili pomyślałem, że to znowu jakaś opłata urzędowa, o której wcześniej nie wiedziałem – mówi Tomasz Furtak.

W załączonym piśmie Furtak przeczytał, że jego firma została wpisana do Ewidencji Działalności Gospodarczej w Urzędzie Miasta Lubartów oraz, że został utworzony Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców. Za znalezienie się tam, trzeba "uregulować opłatę w wysokości 115 zł w nieprzekraczalnym terminie”.

Świeżo upieczony przedsiębiorca nabrał podejrzeń. – Dowiadywałem się wcześniej ile co kosztuje, ale o takiej opłacie nie słyszałem – mówi.

Podobne przesyłki otrzymali właściciele firm w całej Polsce. – Mieliśmy telefony od przedsiębiorców, którzy dostali takie pisma. Wszystkim tłumaczymy, że takiej opłaty nikt nie może żądać – mówi Andrzej Szerlak, dyrektor wydziału spraw administracyjnych lubelskiego Ratusza.

Krajowy Rejestr Pracodawców i Pracowników z Bielska-Białej, firma o podobnej nazwie jak ta z Warszawy, podpowiada, żeby zgłaszać sprawę do prokuratury. Na jej stronie można już znaleźć wzory doniesień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

– Nie mamy nic wspólnego z firmą z Warszawy. Nie wysyłamy żadnych pism z blankietami do zapłaty – zapewnia Joanna Kowalska, rzecznik KRPiP z Bielska-Białej. – Za umieszczenie informacji na naszym portalu my nie pobieramy żadnych opłat.

Warszawski KRPiP nie jest instytucją państwową, ale firmą prywatną. W rzeczywistości ma siedzibę w Grudziądzu.

– Pismo było naszą ofertą handlową – mówi Marlena Hertzke z KRPiP. – Ktoś, kto prowadzi działalność gospodarczą powinien być świadomy, że nie na każde pismo musi odpowiadać wpłatą pieniędzy. Opłata jest dobrowolna.

Firma deklaruje, że zwróci pieniądze każdemu, kto źle zrozumiał jej pismo.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 lipca 2016 o 22:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do mnie przyszedł pocztą oszukany nakaz przypominający nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. poprosiłem o pomoc w serwisie ***mamnakaz.pl. od razu zorientowali się, że to oszustwo. przed zapłatą zawsze poproś profesjonalistę, aby sprawdził pismo, którego nie jesteś pewien.
Rozwiń
Gość
Gość (16 lipca 2016 o 22:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie mówcie, że daliście się nabrać?
Rozwiń
Gość
Gość (16 lipca 2016 o 22:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zwykli oszuści i tyle
Rozwiń
Gość
Gość (16 lipca 2016 o 22:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do mnie przyszedł oszukany nakaz przypominający nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. poprosiłem o pomoc prawników z serwisu ***mamanakaz.pl. od razu zorientowali się, że to oszustwo. przed zapłatą zawsze poproś profesjonalistę, aby sprawdził pismo, którego nie jesteś pewien.
Rozwiń
Marek
Marek (15 listopada 2011 o 15:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie za nic, bo 115 zł za wpis, a po wpisie można korzystać z wielu ofert. Negocjują je w imieniu przedsiębiorców z dużymi firmami. Wpis dobrowolny, kto chce to płaci kto nie chce ten nie płaci. Należy czytać uważnie każde nadesłane pismo a nie płacić na lewo i prawo gdzie tylko każą...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!