Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 grudnia 2016 r.
11:35

13 grudnia 1981 r. to dla uczniów prehistoria. Stan wojenny w Świdniku i Lublinie

Autor: Zdjęcie autora ask
77 11 A A

Dr Marcin Dąbrowski, historyk z lubelskiego oddziału IPN prowadzi wykłady w szkołach dotyczące stanu wojennego. Zainteresowanie jest ogromne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– 13 grudnia to dla dzisiejszych uczniów data, której nie pamiętają bezpośrednio. Mogę też przypuszczać, że niewiele mówi się na ten temat – przyznaje historyk. – Dlatego nasza próba dotarcia do nich z prelekcją i pokazem multimedialnym jest tym bardziej cenna. Staram się przedstawić im kontekst wydarzeń, biorąc pod uwagę sytuację międzynarodową oraz pokazując, czym życie w Polsce różniło się od tego w innych krajach bloku komunistycznego. Mówię m.in. o roli Kościoła i nieskolektywizowaniu rolnictwa.

Ważne jest takżepokazanie tego, jak żyło się w kraju przed rokiem 1980. – Dla uczniów informacje o tym, że nie było czegoś w sklepach, że w telewizji były tylko dwa programy, to czysta egzotyka – przyznaje Dąbrowski. – Dziwi ich też bardzo informacja o cenzurze. Zawsze podkreślam też, że nasi uczniowie nie muszą mieć kompleksów związanymi z miejscem zamieszkania. Powinni być dumni ze swojego regionu, w którym mieliśmy strajki lipcowe i świdnickie spacery.

>>>

Publikowane w artykule zdjęcia autorstwa Sławomira Smyka i Jacka Kmiecia pochodzą ze zbiorów Biblioteki Multimedialnej Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 21:11
A czy uczniów nie dziwi, że np. w średniowieczu nie było telewizorów, lodówek, telefonów i jeszcze mnóstwa innych rzeczy... Chociaż może ludzie dawniej żyjący mieli zdecydowanie więcej rozumu od autora tej pisaniny bo powoli udało im się powymyślać to i owo i dlatego dzisiejszy świat jest taki, jaki jest....Natomiast dzięki strajkom i stanowi wojennemu młodzież nie musi mieć kompleksów z racji miejsca zamieszkania, a jakby tego nie było to co??? kicha!!!!!!!!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 15:51
Redaktorze, proszę sprawdzić czy nie ma zdjęć z ulotek w autobusach MPK nt. zapowiadanego "Marszu Gwiaździstego" , który miał odbyć się w poniedziałek 14.12.1981r. Jakoś dziwnie opozycja i komuchy milczą o tym. Czy to rzeczywiście Solidarność chciała iść po władze do Warszawy, czy była to prowokacja ubecka jako preludium do wprowadzenia stany wojennego?
Avatar
40latek / 13 grudnia 2016 o 13:21
Wiesz co do tego oglądania....ludzie mają masę kasy. Kto jak nieudziebkupuja wózkami towar w marketach i galeriach. Kto jak nie ludzie kupują samochody w salonach. Opowiadanie że oglądają jest mocno naciągane. Oglądają i kupują owszem. I w większości przypadków za gotoweczke
Avatar
hę? / 13 grudnia 2016 o 12:44
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Po której stronie tamtych wydarzeń byli obecni kodziarze z lwp - mazguła, koziej  etc?
O której wstał dzisiejszy jedyny, prawdziwy patriota 35 lat temu?
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:56
Kornel Morawiecki do Frasyniuka: Władek, czy ci rozum odebrało?
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:54
A dzisiaj? Dawni towarzysze z PZPR kłócą się dziś o to, kto z nich był większym opozycjonistą. Dno
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:53
Po której stronie tamtych wydarzeń byli obecni kodziarze z lwp - mazguła, koziej etc?
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:51
I pomysleć że zdrajcę Polski - autora stanu wojennego Komorowski zaprosił do Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Dramat.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:46
Po co to było? Grupa cwaniaków się uwłaszczyła na majątku wypracowanym przez naród i teraz wmawia nam jak to kiedyś było źle. a teraz to cud, miód...? Ja wolałam tamte czasy. A stan wojenny to nie był taki straszny jak teraz opowiadają. Po głowie to zawsze można oberwać jak się podkłada pod pięść i samemu sie o to prosi. Kiełabasy brakowało? ale jaka to była kiełbasa- z mięsa. Zwyczajna była lepsza niż obecna najdroższa. Gdyby teraz robili kiełbasę z mięsa 100% też nie byłoby tej kiełbasy dużo. Ludzie mieli pieniądze to brakowało towaru. teraz garstka ludzie ma pieniąze a reszta chodzi do sklepu pooglądać co można kupić.
Po co to było? Grupa cwaniaków się uwłaszczyła na majątku wypracowanym przez naród i teraz wmawia nam jak to kiedyś było źle. a teraz to cud, miód...? Ja wolałam tamte czasy. A stan wojenny to nie był taki straszny jak teraz opowiadają. Po głowie to zawsze można oberwać jak się podkłada pod pięść i samemu sie o to prosi. Kiełabasy brakowało? ale jaka to była kiełbasa- z mięsa. Zwyczajna była lepsza niż obecna najdroższa. Gdyby teraz robili kiełbasę z mięsa 100% też nie byłoby tej kiełbasy dużo. Ludzie mieli pieniądze to brakowało towaru. te... rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:46
Radziecki generał zapewnia: Jaruzelski kłamał "Nie było takich planów (interwencji w Polsce), to wymysły. wówczas, nikt tego nie przygotowywał" - odpowiada na to w rozmowie z RMF FM Władimir Dudnik, radziecki generał, który w 1981 roku służył we Lwowie. I DALEJ: "U nas, w wojskach Przykarpackiego Okręgu, nad takimi planami nie pracowaliśmy".
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 21:11
A czy uczniów nie dziwi, że np. w średniowieczu nie było telewizorów, lodówek, telefonów i jeszcze mnóstwa innych rzeczy... Chociaż może ludzie dawniej żyjący mieli zdecydowanie więcej rozumu od autora tej pisaniny bo powoli udało im się powymyślać to i owo i dlatego dzisiejszy świat jest taki, jaki jest....Natomiast dzięki strajkom i stanowi wojennemu młodzież nie musi mieć kompleksów z racji miejsca zamieszkania, a jakby tego nie było to co??? kicha!!!!!!!!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 15:51
Redaktorze, proszę sprawdzić czy nie ma zdjęć z ulotek w autobusach MPK nt. zapowiadanego "Marszu Gwiaździstego" , który miał odbyć się w poniedziałek 14.12.1981r. Jakoś dziwnie opozycja i komuchy milczą o tym. Czy to rzeczywiście Solidarność chciała iść po władze do Warszawy, czy była to prowokacja ubecka jako preludium do wprowadzenia stany wojennego?
Avatar
40latek / 13 grudnia 2016 o 13:21
Wiesz co do tego oglądania....ludzie mają masę kasy. Kto jak nieudziebkupuja wózkami towar w marketach i galeriach. Kto jak nie ludzie kupują samochody w salonach. Opowiadanie że oglądają jest mocno naciągane. Oglądają i kupują owszem. I w większości przypadków za gotoweczke
Avatar
hę? / 13 grudnia 2016 o 12:44
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Po której stronie tamtych wydarzeń byli obecni kodziarze z lwp - mazguła, koziej  etc?
O której wstał dzisiejszy jedyny, prawdziwy patriota 35 lat temu?
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:56
Kornel Morawiecki do Frasyniuka: Władek, czy ci rozum odebrało?
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:54
A dzisiaj? Dawni towarzysze z PZPR kłócą się dziś o to, kto z nich był większym opozycjonistą. Dno
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:53
Po której stronie tamtych wydarzeń byli obecni kodziarze z lwp - mazguła, koziej etc?
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:51
I pomysleć że zdrajcę Polski - autora stanu wojennego Komorowski zaprosił do Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Dramat.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:46
Po co to było? Grupa cwaniaków się uwłaszczyła na majątku wypracowanym przez naród i teraz wmawia nam jak to kiedyś było źle. a teraz to cud, miód...? Ja wolałam tamte czasy. A stan wojenny to nie był taki straszny jak teraz opowiadają. Po głowie to zawsze można oberwać jak się podkłada pod pięść i samemu sie o to prosi. Kiełabasy brakowało? ale jaka to była kiełbasa- z mięsa. Zwyczajna była lepsza niż obecna najdroższa. Gdyby teraz robili kiełbasę z mięsa 100% też nie byłoby tej kiełbasy dużo. Ludzie mieli pieniądze to brakowało towaru. teraz garstka ludzie ma pieniąze a reszta chodzi do sklepu pooglądać co można kupić.
Po co to było? Grupa cwaniaków się uwłaszczyła na majątku wypracowanym przez naród i teraz wmawia nam jak to kiedyś było źle. a teraz to cud, miód...? Ja wolałam tamte czasy. A stan wojenny to nie był taki straszny jak teraz opowiadają. Po głowie to zawsze można oberwać jak się podkłada pod pięść i samemu sie o to prosi. Kiełabasy brakowało? ale jaka to była kiełbasa- z mięsa. Zwyczajna była lepsza niż obecna najdroższa. Gdyby teraz robili kiełbasę z mięsa 100% też nie byłoby tej kiełbasy dużo. Ludzie mieli pieniądze to brakowało towaru. te... rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:46
Radziecki generał zapewnia: Jaruzelski kłamał "Nie było takich planów (interwencji w Polsce), to wymysły. wówczas, nikt tego nie przygotowywał" - odpowiada na to w rozmowie z RMF FM Władimir Dudnik, radziecki generał, który w 1981 roku służył we Lwowie. I DALEJ: "U nas, w wojskach Przykarpackiego Okręgu, nad takimi planami nie pracowaliśmy".
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Henry No Hurry! Koncert na Trzecim Księżycu
21 kwietnia 2018, 20:00

Henry No Hurry! Koncert na Trzecim Księżycu 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 kwietnia o godz. 20 na Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się koncert Henry No Hurry!

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy
LISTA

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy 2 0

Jutro kolejna niedziela wolna od handlu, ale w niektórych sklepach zrobimy zakupy. Ustawa pozwala na to, żeby właściciele stanęli tego dnia za ladą. Sklepy wymieniliśmy w naszej liście.

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi 3 0

Zawodnicy z Wieniawy przegrali na własnym stadionie z ekipą z Chełma 1:2. Głównym architektem wyjazdowej wygranej Kłosa był Alan Chmiel – strzelec dwóch bramek.

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę 4 0

Policjanci z Ryk zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy odpowiedzą za rozbój na 17-latku.

Główny Urząd Statystyczny: Polscy konsumenci w coraz lepszych nastrojach
RAPORT

Główny Urząd Statystyczny: Polscy konsumenci w coraz lepszych nastrojach 0 3

Według najnowszych danych GUS w kwietniu br. odnotowano wyraźną poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Alba, biały tort i prezenty. Pierwsza Komunia to spory wydatek
MAGAZYN

Alba, biały tort i prezenty. Pierwsza Komunia to spory wydatek 6 2

Dzieci, które za kilka tygodni przystąpią do Pierwszej Komunii, biorą już udział w próbach. Rodzice zapinają zaś na ostatni guzik logistyczne wydarzenia tego dnia.

Burzą amfiteatr, by go odbudować. Wszystkiego dogląda prezydent miasta

Burzą amfiteatr, by go odbudować. Wszystkiego dogląda prezydent miasta 1 1

W amfiteatrze w Kumowej Dolinie znika dotychczasowa scena i widownia. Z całego obiektu pozostaną jedynie zewnętrzne mury budynku zaplecza i stalowa konstrukcja zadaszenia sceny. Poza tym wszystko ma być nowe

Groźny pożar w wieżowcu na lubelskim Czechowie (zdjęcia)
galeria

Groźny pożar w wieżowcu na lubelskim Czechowie (zdjęcia) 2 0

Pożar w wieżowcu przy ulicy Lipińskiego 5 w Lublinie.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Speed Car Motor 43:47 [ZAPIS RELACJI]

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Speed Car Motor 43:47 [ZAPIS RELACJI] 25 0

O 16:15 lubelscy żużlowcy w pierwszym w tym sezonie meczu wyjazdowym Nice 1 Ligi Żużlowej zmierzą się ze Wybrzeżem Gdańsk

MKS Trzebinia – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Już byli w ogródku

MKS Trzebinia – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Już byli w ogródku 0 0

Duży pech piłkarzy Tomasza Złomańczuka. Podlasie w końcówce prowadziło na wyjeździe z MKS Trzebinia, ale w czwartej minucie doliczonego czasu gry samobójcze trafienie Mateusza Łakomego dało gospodarzom jeden punkt.

Do radiowozu podjechał przerażony mężczyzna. Policjanci ruszyli na pomoc

Do radiowozu podjechał przerażony mężczyzna. Policjanci ruszyli na pomoc 0 7

Policjanci z lubelskiej drogówki przez kilkanaście kilometrów eskortowali dzisiaj samochód z małym dzieckiem. Maluch prawdopodobnie czymś się zakrztusił, a jego ojciec poprosił funkcjonariuszy o pomoc.

Koncert kameralny w DK LSM
23 kwietnia 2018, 18:00

Koncert kameralny w DK LSM 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na 16. juz odsłonę cyklu muzycznego Bo piękno na to jest, by zachwycało… pod dyrekcją Teresy Księskiej-Falger. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 23 kwietnia o godz. 18.

Wybory samorządowe 2018: Brakuje urzędników do pracy
PROBLEM

Wybory samorządowe 2018: Brakuje urzędników do pracy 6 3

W ponad 40 gminach województwa lubelskiego wciąż brakuje urzędników wyborczych, którzy mają zająć się organizacją tegorocznych wyborów samorządowych. Problemu z naborem nie było jedynie na terenie delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!