poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

13 grudnia 1981 r. to dla uczniów prehistoria. Stan wojenny w Świdniku i Lublinie

Dodano: 13 grudnia 2016, 11:35
Autor: ask

Dr Marcin Dąbrowski, historyk z lubelskiego oddziału IPN prowadzi wykłady w szkołach dotyczące stanu wojennego. Zainteresowanie jest ogromne.

– 13 grudnia to dla dzisiejszych uczniów data, której nie pamiętają bezpośrednio. Mogę też przypuszczać, że niewiele mówi się na ten temat – przyznaje historyk. – Dlatego nasza próba dotarcia do nich z prelekcją i pokazem multimedialnym jest tym bardziej cenna. Staram się przedstawić im kontekst wydarzeń, biorąc pod uwagę sytuację międzynarodową oraz pokazując, czym życie w Polsce różniło się od tego w innych krajach bloku komunistycznego. Mówię m.in. o roli Kościoła i nieskolektywizowaniu rolnictwa.

Ważne jest takżepokazanie tego, jak żyło się w kraju przed rokiem 1980. – Dla uczniów informacje o tym, że nie było czegoś w sklepach, że w telewizji były tylko dwa programy, to czysta egzotyka – przyznaje Dąbrowski. – Dziwi ich też bardzo informacja o cenzurze. Zawsze podkreślam też, że nasi uczniowie nie muszą mieć kompleksów związanymi z miejscem zamieszkania. Powinni być dumni ze swojego regionu, w którym mieliśmy strajki lipcowe i świdnickie spacery.

>>>

Publikowane w artykule zdjęcia autorstwa Sławomira Smyka i Jacka Kmiecia pochodzą ze zbiorów Biblioteki Multimedialnej Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
40latek
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 grudnia 2016 o 21:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czy uczniów nie dziwi, że np. w średniowieczu nie było telewizorów, lodówek, telefonów i jeszcze mnóstwa innych rzeczy... Chociaż może ludzie dawniej żyjący mieli zdecydowanie więcej rozumu od autora tej pisaniny bo powoli udało im się powymyślać to i owo i dlatego dzisiejszy świat jest taki, jaki jest....Natomiast dzięki strajkom i stanowi wojennemu młodzież nie musi mieć kompleksów z racji miejsca zamieszkania, a jakby tego nie było to co??? kicha!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (13 grudnia 2016 o 15:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Redaktorze, proszę sprawdzić czy nie ma zdjęć z ulotek w autobusach MPK nt. zapowiadanego "Marszu Gwiaździstego" , który miał odbyć się w poniedziałek 14.12.1981r. Jakoś dziwnie opozycja i komuchy milczą o tym. Czy to rzeczywiście Solidarność chciała iść po władze do Warszawy, czy była to prowokacja ubecka jako preludium do wprowadzenia stany wojennego?
Rozwiń
40latek
40latek (13 grudnia 2016 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiesz co do tego oglądania....ludzie mają masę kasy. Kto jak nieudziebkupuja wózkami towar w marketach i galeriach. Kto jak nie ludzie kupują samochody w salonach. Opowiadanie że oglądają jest mocno naciągane. Oglądają i kupują owszem. I w większości przypadków za gotoweczke
Rozwiń
hę?
hę? (13 grudnia 2016 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Po której stronie tamtych wydarzeń byli obecni kodziarze z lwp - mazguła, koziej  etc?
O której wstał dzisiejszy jedyny, prawdziwy patriota 35 lat temu?
Rozwiń
Gość
Gość (13 grudnia 2016 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kornel Morawiecki do Frasyniuka: Władek, czy ci rozum odebrało?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!