sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

14 milionów na darmowe podręczniki dla uczniów

Dodano: 25 lipca 2015, 08:04
Autor: ask

W nadchodzącym roku szkolnym 2015/2016 darmowe podręczniki otrzymają uczniowie klas pierwszych, drugich i czwartych szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy gimnazjum – przypomina wojewoda lubelski.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Uczniowie tych klas otrzymają książki zakupione lub dofinansowane z budżetu państwa. W województwie lubelskim na ten cel przeznaczonych zostanie 14 mln zł – mówi Wojciech Wilk.

Przygotowany przez MEN darmowy „Nasz elementarz” trafi do uczniów klas I i II szkół podstawowych. Dodatkowo szkoły otrzymają po 50 zł na zakup ćwiczeń dla każdego ucznia oraz 25 zł na zakup książki do nauki języka obcego. Podstawówki otrzymają też po 140 zł na podręczniki i 25 zł na ćwiczenia dla każdego ucznia klas IV. To, z jakich książek będą uczyli się czwartoklasiści wybiorą nauczyciele i dyrektorzy konkretnych szkół. Będą to zupełnie nowe książki, które – takie jest założenie – posłużą trzem kolejnym rocznikom uczniów. Nie będą mogły więc zawierać naklejek, czy miejsc do wypełniania.

Dotację na zakup książek dostaną natomiast gimnazja. Dla każdego pierwszoklasisty MEN przeznaczy 250 zł na zakup podręczników i 25 zł na zakup ćwiczeń. – W przypadku szkół podstawowych podręczniki zostaną przywiezione do szkół po 17 sierpnia – informuje Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. – Nauczyciele rozdadzą je uczniom już we wrześniu.

Zgodnie z reformą w roku szkolnym 2017/2018 darmowe podręczniki i ćwiczenia otrzymają już wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

A co z uczniami, którzy do tego czasu sami muszą sfinansować zakup książek? – Ci, którzy w tym roku nie dostaną darmowych podręczników, a pochodzą z rodzin najuboższych lub są osobami niepełnosprawnymi będą mogli skorzystać z rządowego programu „wyprawka szkolna” – tłumaczy wojewoda.

MEN szacuje, że w 2015 r. programem tym objętych zostanie ok. 213,3 tys. uczniów, w tym ok. 91,6 tys. posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W zależności od klasy otrzymają oni od 225 zł do 450 zł, a w przypadku zakupu podręczników do kształcenia specjalnego nawet 770 zł.

Nowe książki dla bibliotek

We wrześniu rusza także rządowy program „Książki naszych marzeń”.
Do 781 bibliotek szkolnych z województwa lubelskiego trafią dotacje (od 1- do 2 tys. zł w zależności od wielkości szkoły) przeznaczone na zakup nowych książek, zarówno w tradycyjnej wersji papierowej, jak i wersji elektronicznych.

Gość
Gość
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 sierpnia 2015 o 19:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No właśnie...a gdzie klasa III? Z tego co widzę, moja mała się nie załapie...teraz idzie do 3. W tym roku dostają też 4. Ale za rok też się nie załapie, bo wtedy dofinansowanie dostanie 5. To nie fair. Dlaczego skoro inni nie będą musieli płacić, ja muszę i inni w mojej sytuacji. O co tu chodzi? Kto wpadł na taki głupi pomysł. Komplet do 3 klasy z serii "Odkrywam siebie i świat. Ja i moja szkoła" , który kupuję mojej córci kosztuje ok 320 zł. co roku jest podobnie. Że nie wspomnę o innych wydatkach, i podwójnej wyprawce plastycznej. I paru innych opłatach które wychodzą na jaw co roku na początku. I cóż...gdzie jest logika rządu w tych decyzjach? Czy ktoś może mi uzasadnić skąd taki pomysł się wziął, i dlaczego akurat tak to rozwiązano?
Rozwiń
Gość
Gość (29 lipca 2015 o 13:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Środki powinny być rozdysponowane dla wszystkich uczniów , mając dziecko w 6 klasie przez wszystkie lata kupujemy sami podręczniki, zanim doczekamy sie dofinansowania to dzieci wyjdą już ze szkoły , a przecież wszyscy płacimy na to podatki
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2015 o 13:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego podręczników nie dostaną uczniowie klas III?
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2015 o 12:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakie darmowe podręczniki, to podręczniki kupione za nasze podatki. Proszę nie siać głupiej propagandy, rodem z PRL-u.
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2015 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oby darmowe podręczniki dorównały poziomem nauczania elementarzowi Falskiego
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!