Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 lutego 2016 r.
6:51

2,9 tys. nieopłaconych grobów na Majdanku. To ostatnia szansa, potem je zlikwidują

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 42 A A
Przepisy nie zobowiązują zarządców cmentarzy do zawiadamiania o tym, że grób nie został opłacony. O upływającym 20-letnim okresie powinni pamiętać bliscy zmarłych<br />
Przepisy nie zobowiązują zarządców cmentarzy do zawiadamiania o tym, że grób nie został opłacony. O upływającym 20-letnim okresie powinni pamiętać bliscy zmarłych

Listę ponad 2900 nieopłaconych grobów opublikował zarządca największego po tej stronie Wisły cmentarza na Majdanku. Wykaz obejmuje nazwiska, imiona i lokalizację. To ostatni dzwonek, po którym groby mogą być zlikwidowane i wykorzystane na nowe pochówki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na wykazie nie znajdziemy grobów innych niż ziemne oraz murowane pojedyncze. – Zgodnie z ustawą groby tego typu mogą być co 20 lat wykorzystywane do ponownego pochówku, o ile nie została za nie wniesiona opłata na kolejnych 20 lat – wyjaśnia Joanna Bobowska z Urzędu Miasta, któremu podlega cmentarz komunalny na Majdanku. – Brak opłaty nie oznacza automatycznie likwidacji pochówku, ale jeśli zgłosi się osoba zainteresowana lokalizacją, za którą nie uiszczono opłaty, to miejsce może być wykorzystane ponownie – dodaje.

Takich grobów na Majdanku doliczono się aż 2918. Ich wykaz właśnie pojawił się w internecie, po raz pierwszy w historii nekropolii. – Nowy regulamin cmentarza mówi, że takie dane powinny być zamieszczone na stronie internetowej – wyjaśnia Grzegorz Siemiński, prezes Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. – My po prostu stosujemy się do regulaminu uchwalonego przez Radę Miasta.

Regulamin został przyjęty przez radnych w listopadzie, a jego tekst przedłożył im prezydent. Jeden z paragrafów tej uchwały mówi, że wykaz powinien być dostępny w internecie przez sześć miesięcy. Po upływie tego czasu groby mogą być likwidowane.

Ratusz wyjaśnia, że obowiązek publikowania wykazu wprowadzono nie po to, by wprawiać w zakłopotanie bliskich osób zmarłych, ale po to, by oszczędzić im przykrych, a wręcz szokujących niespodzianek, gdy okazuje się, że w znanym im miejscu pochowany jest ktoś inny.

– Do tej pory informacja o tym, że grób jest nieopłacony była dostępna wyłącznie na nagrobku. Część rodzin może nie mieszkać w Lublinie i nie odwiedzać tego cmentarza. Dla nich informacja wywieszona na nagrobku byłaby nieskuteczna – zaznacza Bobowska. – To dlatego zdecydowaliśmy się na umieszczanie wykazu w internecie – dodaje. Niedawno takie internetowe ogłoszenia zamieścił m.in. zarządca cmentarza w Świnoujściu.

Co ważne, przepisy w ogóle nie zobowiązują zarządców cmentarzy do zawiadamiania o tym, że grób nie został opłacony. O upływającym 20-letnim okresie powinny pamiętać same rodziny i bliscy zmarłych.

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 11:15
gdzi emożna znależć liste????
Avatar
micho / 6 lutego 2016 o 21:38
adres ! Wykaz ! Podać!
Avatar
ja / 6 lutego 2016 o 21:38

Chcesz być kremowany po śmierci to niech cię kremują. Ale ja sobie tego nie życzę!!!

Ja wybieram kremację i rodzina o tym wie. Zdecydowanie wolę spopielenie zwłok niż mają toczyć mnie robale. Twoje swięte prawo zdecydować o swoim pochówku.


























 

Avatar
jola / 6 lutego 2016 o 20:31

Zespół Dezerter - PŁACISZ

Płacisz za chleb, płacisz za wodę
Płacisz za pokój, płacisz za wojnę
Płacisz za prawo, płacisz za więzienie
Płacisz za powietrze, płacisz za ziemię
Płacisz za ciało, płacisz za krew
Płacisz za życie, płacisz za śmierć
Płacisz za rozrywki, płacisz za pracę
Płacisz za zbrodnie, płacisz za władzę.

Możesz się nie zgodzić, możesz się buntować
Ale jeden jest warunek
Musisz ciągle kupować.

Płacisz za słowa, płacisz za muzykę
Płacisz za hałas, płacisz za ciszę
Płacisz za wolność, płacisz za niewolę
Płacisz za chaos, płacisz za kontrolę
Płacisz za ubranie, płacisz za nagość
Płacisz za szmelc, płacisz za jakość
Płacisz za zapach, płacisz za smród
Płacisz za kołyskę, płacisz za grób.

Możesz się nie zgodzić, możesz się buntować
Ale jeden jest warunek
Musisz ciągle kupować.

Płacisz za szaleństwo, płacisz za rozwagę
Płacisz za strach, płacisz za odwagę
Płacisz za państwo, płacisz za granice
Płacisz za  bandytów, płacisz za policję
Płacisz gdy musisz, płacisz w potrzebie
Płacisz za innych, płacisz za siebie
Płacisz jawnie, płacisz ukrycie
Płacisz codziennie, płacisz całe życie.

Możesz się nie zgodzić, możesz się buntować
Ale jeden jest warunek
Musisz ciągle kupować.     Nawet po śmierci

rozwiń
Avatar
Gość / 6 lutego 2016 o 18:05
Wieczne odkupienie za ziemską mamonę...
Avatar
667 / 6 lutego 2016 o 15:02

Chcesz być kremowany po śmierci to niech cię kremują. Ale ja sobie tego nie życzę!!!

kto cie zmusza niby? to raczej tacy jak ty zmuszacie do "tradycyjnego" pochowku zakazujac trzymania urn z prochami w domach lub ich rozsypywania.

Avatar
Gość / 6 lutego 2016 o 14:58
klechy maja sie dobrze z tym komunistycznym prawem "bozym".
Avatar
Gość / 5 lutego 2016 o 19:31
A co byście chcieli, komuna z PO ma się dobrze i dorabia obecnie na cmentarzach bo w inny sposób nie starcza im na ośmiorniczki.
Avatar
Gość / 5 lutego 2016 o 19:16
Czy ta ustawa dotyczy też kirkutów?Czy Żydzi są na specjalnych prawach?
Avatar
Zylo31 / 5 lutego 2016 o 15:36

Ustawa z lat "50 to jakaś kpina, a hieny cmentarne haracze od nieboszczyków będą pobierać? Płaci się tyle kasy to w cenie powinno być raz na kwartał sprzątanie i minimum raz w roku popryskane od chwastów. Wprowadzić obowiązek kremacji każdego bez wyjątków i problem się skończy. Ile płaci się za mogiłę Leszka K. na wawelu, a ile w Katyniu za mogiły wybitych?

Chcesz być kremowany po śmierci to niech cię kremują. Ale ja sobie tego nie życzę!!!

Chcesz być kremowany po śmierci to niech cię kremują. Ale ja sobie tego nie życzę!!!

rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 11:15
gdzi emożna znależć liste????
Avatar
micho / 6 lutego 2016 o 21:38
adres ! Wykaz ! Podać!
Avatar
ja / 6 lutego 2016 o 21:38

Chcesz być kremowany po śmierci to niech cię kremują. Ale ja sobie tego nie życzę!!!

Ja wybieram kremację i rodzina o tym wie. Zdecydowanie wolę spopielenie zwłok niż mają toczyć mnie robale. Twoje swięte prawo zdecydować o swoim pochówku.


























 

Avatar
jola / 6 lutego 2016 o 20:31

Zespół Dezerter - PŁACISZ

Płacisz za chleb, płacisz za wodę
Płacisz za pokój, płacisz za wojnę
Płacisz za prawo, płacisz za więzienie
Płacisz za powietrze, płacisz za ziemię
Płacisz za ciało, płacisz za krew
Płacisz za życie, płacisz za śmierć
Płacisz za rozrywki, płacisz za pracę
Płacisz za zbrodnie, płacisz za władzę.

Możesz się nie zgodzić, możesz się buntować
Ale jeden jest warunek
Musisz ciągle kupować.

Płacisz za słowa, płacisz za muzykę
Płacisz za hałas, płacisz za ciszę
Płacisz za wolność, płacisz za niewolę
Płacisz za chaos, płacisz za kontrolę
Płacisz za ubranie, płacisz za nagość
Płacisz za szmelc, płacisz za jakość
Płacisz za zapach, płacisz za smród
Płacisz za kołyskę, płacisz za grób.

Możesz się nie zgodzić, możesz się buntować
Ale jeden jest warunek
Musisz ciągle kupować.

Płacisz za szaleństwo, płacisz za rozwagę
Płacisz za strach, płacisz za odwagę
Płacisz za państwo, płacisz za granice
Płacisz za  bandytów, płacisz za policję
Płacisz gdy musisz, płacisz w potrzebie
Płacisz za innych, płacisz za siebie
Płacisz jawnie, płacisz ukrycie
Płacisz codziennie, płacisz całe życie.

Możesz się nie zgodzić, możesz się buntować
Ale jeden jest warunek
Musisz ciągle kupować.     Nawet po śmierci

rozwiń
Avatar
Gość / 6 lutego 2016 o 18:05
Wieczne odkupienie za ziemską mamonę...
Avatar
667 / 6 lutego 2016 o 15:02

Chcesz być kremowany po śmierci to niech cię kremują. Ale ja sobie tego nie życzę!!!

kto cie zmusza niby? to raczej tacy jak ty zmuszacie do "tradycyjnego" pochowku zakazujac trzymania urn z prochami w domach lub ich rozsypywania.

Avatar
Gość / 6 lutego 2016 o 14:58
klechy maja sie dobrze z tym komunistycznym prawem "bozym".
Avatar
Gość / 5 lutego 2016 o 19:31
A co byście chcieli, komuna z PO ma się dobrze i dorabia obecnie na cmentarzach bo w inny sposób nie starcza im na ośmiorniczki.
Avatar
Gość / 5 lutego 2016 o 19:16
Czy ta ustawa dotyczy też kirkutów?Czy Żydzi są na specjalnych prawach?
Avatar
Zylo31 / 5 lutego 2016 o 15:36

Ustawa z lat "50 to jakaś kpina, a hieny cmentarne haracze od nieboszczyków będą pobierać? Płaci się tyle kasy to w cenie powinno być raz na kwartał sprzątanie i minimum raz w roku popryskane od chwastów. Wprowadzić obowiązek kremacji każdego bez wyjątków i problem się skończy. Ile płaci się za mogiłę Leszka K. na wawelu, a ile w Katyniu za mogiły wybitych?

Chcesz być kremowany po śmierci to niech cię kremują. Ale ja sobie tego nie życzę!!!

Chcesz być kremowany po śmierci to niech cię kremują. Ale ja sobie tego nie życzę!!!

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 42

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Speed Car Motor - Wanda Kraków 13:5 [RELACJA NA ŻYWO]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 13:5 [RELACJA NA ŻYWO] 10 0

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 0 0

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 0 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie 1 0

W Chełmskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę obrazów Garego Chu Kar Kui. To artysta z Szanghaju, kilka lat temu ochrzczony w kościele katolickim

Nie żyje prezes OSP w Kurowie. Pracował przy wypadku, potrącił go samochód

Nie żyje prezes OSP w Kurowie. Pracował przy wypadku, potrącił go samochód 76 2

Nie żyje Witold Drążkiewicz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie (powiat puławski). 55-letni strażak zmarł dzisiejszej nocy. Był jedną z dwóch rannych osób w sobotnim wypadku w Bogucinie, kiedy to w pracowników służby drogowej wjechał kierowca audi.

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą 0 0

Pączki ziemniaczane z nadzieniem różanym w wykonaniu Urszuli Bartoszcze z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej wygrały konkursu na „Najlepszy wypiek regionalny” o Puchar Prezesa Targów Lublin. Konkurs odbył się w ramach projektu Lubelska Majówka - Festiwal Aktywności Lokalnej. Miło było w jury pracować, słodkie dania były wyjątkowo udane.

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji 28 1

Kryminalni z Parczewa zlikwidowali uprawę konopii indyjskich w gminie Siemień. Na jednym z pól znaleźli ponad 30 krzaków tej rośliny.

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak"
24 maja 2018, 21:00

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 24 maja o godz. 21 na dziedzińcu KUL (al. Racławickie 14) odbędzie się premiera spektaklu Niebieski Ptak, będącego nową odsłoną widowiska plenerowego z 2005 roku.

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji 3 0

Lubelska klasa okręgowa Polesie Kock również przygotowuje się do niedzielnej konfrontacji z POM Iskra Piotowice. W meczu z Sokołem Konopnica Zbigniew Wójcik oszczędzał graczy, którzy byli zagrożeni żółtymi kartkami

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK
23 maja 2018, 18:00

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 23 maja o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu z cyklu work in progress - We_selle.

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne 2 7

Większość mieszkańców nie zna swojego dzielnicowego, a połowa rzadko widuje w okolicy patrole mundurowych. To pierwsze wyniki ankiety, prowadzonej na os. Błonie. Policjanci dowodzą, że w dzielnicy jest coraz bezpieczniej

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym
ZDJĘCIA
galeria

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym 9 1

Wystawa nowych aut, motocykli, wykłady, pokazy, prezentacje i dobra zabawa. Za nami Rodzinny Piknik Motoryzacyjny w Lublinie. Dochód zostanie przekazany na lubelski dom dziecka, a za zebrane pieniądze dzieci pojadą na wycieczkę.

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję 1 0

Od poniedziałku (21 maja) mieszkańcy Kraśnika będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do usuwania wyrobów zawierających azbest. Nabór potrwa do 8 czerwca.

Spotkanie literackie w Puławach
22 maja 2018, 12:00

Spotkanie literackie w Puławach 2 0

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach (ul. 6 Sierpnia 5) zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Powiatowego Klubu Książki, które odbędzie się 22 maja o godz. 12.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!