poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

20 mln euro dla Lubelskiego. Na co wydamy pierwsze pieniądze?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 grudnia 2013, 16:56

Największa kwota, 5 milionów euro, zostanie wydana na podnoszenie kompetencji zawodowych i doradztwo
Największa kwota, 5 milionów euro, zostanie wydana na podnoszenie kompetencji zawodowych i doradztwo

Jeszcze w tym roku zostaną wydane pierwsze pieniądze z puli 20 milionów euro, które nasze województwo dostało w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Dodatkowe pieniądze zostały przyznane Lubelskiemu za najlepsze wykorzystanie funduszy unijnych.

– Chcielibyśmy dofinansować trwające konkursy. Wydawanie pieniędzy rozpoczniemy niezwłocznie. Wszystkie działania w tym zakresie mają potrwać do końca czerwca 2015 roku – mówi Rafał Sobiech, zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim. – W uzgodnieniu z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego fundusze rozdysponujemy na sześć sposobów – dodaje.

Największa kwota, 5 milionów euro, zostanie wydana na podnoszenie kompetencji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorców, w tym szkolenia menadżerskie.

3,5 miliona euro ma być przeznaczone na pomoc bezrobotnym. Chodzi o staże, praktyki zawodowe, szkolenia podnoszące kwalifikacje, a także subsydiowane zatrudnienie.

– Pracodawcy, którzy zdecydują się zatrudnić bezrobotnych otrzymają pieniądze na sześciomiesięczne wynagrodzenie dla nich oraz fundusze na przygotowanie stanowiska pracy – wyjaśnia Sobiech. Taka sama suma trafi na wsparcie i promocje przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Rozpoczynający działalność gospodarczą będą mogli liczyć na dofinansowania w wysokości 40 tysięcy złotych.

Wsparcie otrzymają także zakładający spółdzielnie socjalne. Na przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej będą przeznaczone 3 miliony euro. Zostaną wydane na szkolenia, doradztwo oraz dotacje w wysokości 20 tys. zł.

Po 2,5 miliona euro trafi z kolei na szkolnictwo ogólne i zawodowe. W tym pierwszym przypadku pieniądze mają pójść na pracę z uczniami z grup o utrudnionym dostępie do edukacji. A także na dodatkowe zajęcia z tzw. kierunków kluczowych: matematykę, informatykę i nauki przyrodnicze.

– Jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe, to stawiamy na współpracę szkół i przedsiębiorstw. W planach jest dofinansowanie stażów i praktyk zawodowych, co istotne w miejscu pracy. Uczniowie będą mieli więc możliwość zdobycia doświadczenia, ale też stypendiów w wysokości tysiąca złotych – tłumaczy Sobiech.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kiks
Jonasz
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kiks
kiks (8 grudnia 2013 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Piekne komunistyczne pieniadze ...wydane na szkolenia, podtrzymanie biorokracji ...szaraczki dostana papierek ...i tak dalej beda zapi..ac za grosze albo wyjada zagranice, tylko ze tam ten swistek to do ubikacji :)

Rozwiń
Jonasz
Jonasz (8 grudnia 2013 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak taki to łatwy kawałek chleba, to sobie załóżcie firmę szkoleniową i startujcie o dotacje. Kto wam broni.

Niektórzy maja sumienie i nie lubią dla kasy ludziom wciskać kitu.

A to że najwięcej kasy idzie na szkolenia elity,która i tak tylko myśli jak tu niewolnika zatrudnić to o czymś świadczy.

Rozwiń
Gość
Gość (8 grudnia 2013 o 08:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dobre to : http://plurl.pw/ciekawe_foty

Rozwiń
Adam
Adam (8 grudnia 2013 o 06:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie ma darmowych obiadow kolego a ludzie na wszchodzie maja honor. Zgromadzisz salke sluchaczy i co tym ludziom powiesz? Zaluzcie firme szkoleniowa albo na kase do Tesco, gdzie obok juz automat kasuje? Myslisz ze na firmie szkoleniowej zrobisz biznes? Za dwa lata UE Cie rozliczy z tych srodkow i wtedy nie chcialbym byc w Twojej skorze.
Rozwiń
evka
evka (7 grudnia 2013 o 22:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A menadżera nie stać, aby szkolił się na własny koszt, albo, żeby firma zafundowała mu takie szkolenie? Te pieniądze powinny być  dla zakładów, które przygotują zawodowo młodych ludzi do pracy, jaką będą mogli w tych zakładach wykonywać (gwarancja pracy), na staże dla bezrobotnych, na prace interwencyjne, na szkolenie bezrobotnychpodnoszące kwalifikacje lub je uzupełniające, a nie bezsensowne szkolenia wymyślone przez urzędnika.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!