niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

266 tys. butów wróciło do Muzeum na Majdanku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 sierpnia 2012, 21:12

Gabloty, ustawione w baraku nr 52, zostały wyremontowane kosztem 30 tys. zł. Zmieniono także aranżac
Gabloty, ustawione w baraku nr 52, zostały wyremontowane kosztem 30 tys. zł. Zmieniono także aranżac

Od dzisiaj w baraku nr 52 znów można oglądać wystawę obuwia ofiar obozu koncentracyjnego. To jeden z ważniejszych projektów, które w ostatnich latach realizowało Państwowe Muzeum na Majdanku.

– Zależy nam, żeby zachować autentyzm każdego reliktu, który jest w naszych zasobach – podkreśla Agnieszka Kowalczyk z muzeum. – Także butów, które właśnie w tym celu musiały zostać poddane dezynfekcji i czyszczeniu.

A chodzi o – bagatela – 266 tysięcy sztuk. Sama dezynfekcja kosztowała prawie 100 tys. zł. – W ub. roku braliśmy udział w projekcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dostaliśmy dotację na ten cel (połowę potrzebnej kwoty, resztę dołożyło samo muzeum – red.) – wyjaśnia Kowalczyk.

Buty zostały przewiezione do Archiwum Państwowego Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku. Tam jest specjalna komora przeznaczona do dezynfekcji takich reliktów.

To jednak nie koniec, bo po powrocie do Lublina buty zostały oczyszczone, posegregowane i przeliczone. – Rękoma naszych pracowników – zaznacza Kowalczyk. – Ale też przy dużym udziale wolontariuszy m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy, którzy w lipcu pomagali we wkładaniu obuwia do gablot.

W zbiorach historycznych Muzeum na Majdanku jest prawie 300 tys. reliktów obozowych. Największy zbiór to więźniarskie obuwie cywilne znalezione po likwidacji obozu. Należało ono zarówno do więźniów, jak i do ofiar "Akcji Reinhardt”.

Pozostałe 30 tys. reliktów? – To różne przedmioty znalezione na terenie dawnego obozu – wyjaśnia Kowalczyk. – Np. rzeczy, które przywozili ze sobą więźniowie: szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, zawieszki z nazwiskiem przyczepiane do bagażu. Mieli to wszystko ze sobą, bo myśleli, że jadą do pracy.

Sporo jest też ubrań: cywilnych, wojskowych i obozowych. Są relikty, które zostały po samym obozie: prycze, tablice czy nawet narzędzia terroru, jak np. pejcze. Są też numery więźniów. Każdy z nich otrzymywał swój numer napisany na fragmencie materiału, a także na niewielkiej blaszce. Większość z tych reliktów można oglądać na muzealnych wystawach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
dr True
siomik
gazik
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dr True
dr True (2 sierpnia 2012 o 19:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
AJ wAj ! Ale wydarzenie ! Mam nadzieje, że już połączenia lotnicze z Izraelem zorganizowane! A za to, ONI na nasz koszt żądają, odbiorów pirotechnicznych hoteli w których się zatrzymują przez policję, jak również ochrony policji i tak o to radiowozy na koszt nasz jeżdżą z nimi i za nimi, pomijając fakt, że uzbrojony po zęby MOSSAD mniej indziej w broń automatyczną też z nimi jest ! Taka się boją, pytanie tylko czego się boją, a może to taka polityka nienawiści z ich strony ? W sumie jako nadludzie, którzy siebie nazywają narodem wybranym mogą sobie na to pozwolić, no i my też im pozwalamy ! To jak jest z tym antysemityzmem ? Może jednak antypolskość ? Polecam artykuł [url="http://interia360.pl/polska/opolskie/artykul/antysemityzm-czy-antypolskosc,5654"]http://interia360.pl...typolskosc,5654[/url] Życzę miłego czytania i życzę WŁASNYCH wniosków !
Rozwiń
siomik
siomik (2 sierpnia 2012 o 07:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='gazik' timestamp='1343860265' post='659907']
Tylko czekać jak kolejny raz wycieczki żydowskie znowu będą kradły buty.
Środki prewencyjne wprowadzić bilety dla pejsatych i zamontować kamery
[/quote]Kamery tam powinny być co 10 metrów i na każdym rogu,aby wyeliminować ten proceder,a gumą lać jak tylko podejdzie ktoś do tych butów.
Rozwiń
gazik
gazik (2 sierpnia 2012 o 00:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko czekać jak kolejny raz wycieczki żydowskie znowu będą kradły buty.
Środki prewencyjne wprowadzić bilety dla pejsatych i zamontować kamery
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!