sobota, 17 lutego 2018 r.

Lublin

28 kandydatów na księży. Wzrost liczby powołań w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 września 2011, 17:48

Lubelskie seminarium kształci przyszłych księży, którzy potem przyjdą do nas po kolędzie i udzielą ś
Lubelskie seminarium kształci przyszłych księży, którzy potem przyjdą do nas po kolędzie i udzielą ś

28 kandydatów zgłosiło się w tym roku do Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. – Wbrew przekonaniu, że obserwujemy spadek liczby powołań, jest wzrost – podkreśla prefekt lubelskiej "szkoły dla księży”.

Seminarium właśnie zakończyło rekrutację. Przyjęto 28 nowych alumnów. – A więc całkiem sporo – zauważa ks. dr Marek Szymański, prefekt Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. – To podobna liczba do tych z ostatnich lat.

Więcej chętnych do seminarium było w latach 80. czy 90. ubiegłego wieku. – Ale wtedy były większe diecezje niż teraz – zauważa ks. dr Szymański. – Musimy też oddać hołd papieżowi Janowi Pawłowi II, który był autorytetem i miał ogromny wpływ na młodych ludzi. To zawsze przekładało się na pozytywny odzew.

– Rekrutacja odbywa się w ramach rekrutacji na Katolicki Uniwersytet Lubelski, a więc kandydaci muszą złożyć wszystkie niezbędne dokumenty, świadectwa wymagane na tej uczelni – wyjaśnia prefekt. – Potem są dwie rozmowy. Pierwsza dotyczy motywacji, dlaczego kandydat chce wstąpić do seminarium. Druga – wiedzy religijnej i historii Kościoła.

Alumni przyjęci w tegorocznej rekrutacji już zamieszkali przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Lublinie. Słuchaczy seminarium przez sześć najbliższych lat czekają wykłady, zaliczenia i sesje egzaminacyjne. – Materiału i nauki jest tak dużo, że na szóstym roku muszą doklejać kartki do indeksów, bo brakuje miejsca – podkreśla prefekt.

– Kiedyś większość kandydatów pochodziła z terenów wiejskich. Teraz jest różnie. Są alumni zarówno z mniejszych miejscowości, jak i z większych miast. Część jest także z Lublina – wylicza ks. dr Szymański. – Zmienił się także wiek kandydatów, kiedyś przychodzili do nas głównie młodzi ludzie, tuż po maturze – mówi prefekt. – Teraz są także maturzyści, ale zdarzają się i studenci, i ludzie po studiach, którzy podjęli pracę, ale jednak odkryli w sobie powołanie i chęć wstąpienia do seminarium.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
laik
Kowalski
Kowalski
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

laik
laik (5 września 2011 o 13:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Kowalski' timestamp='1315219902' post='526634']
Twierdzenie, że księża nie płacą podatków jest niezgodne z prawdą. Wynika albo z niewiedzy albo z chęci przedstawienia nieprawdy (kłamstwa)
Ubliżanie innym nic tu nie zmieni.
[/quote]

Zgodzę się z Tobą,że księża płacą podatki,ale wiem też,że ten zależny od liczby parafian jest niemalże symboliczny.Nie chce mi się szukać,ale kiedyś czytałam o podatkach i pamiętam.Nie wchodzę w dyskusję,ale jeśli w wolnej chwili odszukam informacje to skopiuję. A swoją drogą jacy my jesteśmy zawistni, złośliwi,zazdrośni...etc.Pozdrawiam życzliwych.
Rozwiń
Kowalski
Kowalski (5 września 2011 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='tacowy' timestamp='1315213411' post='526547']
Człowieczku,nie mąć jak nie wiesz.Księża żadnych podatków nie płac,sa z nich zwolnieni jako grupa społeczna najmniej zarabiająca.Księża również nie płacą składek emerytalnych.Za takich nierobów płaci społeczeństwo.Księża w większości przypadków nie płacą za prąd ,telefon,telewizję.Te dobra mają od sponsorów.Przedsiębiorstwo Kanalizacji również w ramach sponsoringu nie pobiera opłat za wodę.Bywa i tak,że zakłady energetyczne ustawiają tak słupy oświetleniowe,aby światło uliczne oświetlały ZA DARMO możliwie jaknajwiększy teren.W czasie remontów kościołó (ostatnio bardzo modne - asponsorują gminy) kościoły i plebanie nielegalnie podłączane są do sieci gazowej,wodociągowo-kanalizacyjnei i energetycznej).Szkoda,że nikt nie chce tego sprawdzać/.A powszechnie jest wiadomo,że klecha jest ponad prawem.Nawet sądy takich przebierańców w kolorowych damskich ciuszkach p[rzeważnie nie tykają.
A co do nowych powołan - oj będzie się działo,będzie...Będzie więcej młodych pacjentów z żylakami odbytu.
[/quote]
Słabo nawymyślałeś. Mogłeś dodać, że połowa budżetu Polski idzie do Watykanu a z pozostałej połowy 90 % idzie na kościół. Księża co miesiąc dostają po 45.ooo zł od Państwa a na Boże Narodzenie i Wielkanoc jeszcze dodatkowo po 100.000 zł. W Sejmie przygotowywana jest ustawa, że każdy ksiądz ma co roku dostawać pieniądze na nowy samochód klasy premium. Bilety autobusowe, kolejowe, samolotowe i na promy kosmiczne mają za darmo.
No nie wiem co jeszcze....
Rozwiń
Kowalski
Kowalski (5 września 2011 o 12:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Maksellus Łoles' timestamp='1315211294' post='526511']
Do Gosposia - zaczynasz swój chory wywód od słów cyt. "Widać. kolego, że nie znasz się, a zabierasz głos." A jak widać teraz po tych śmierdzących wypocinach to Ty NIE MASZ ZIELONEGO POJĘCIA O CZYM PISZESZ. Zostań lepiej w kuchni i pierz w łazience galoty zamiast wypisywać brednie. Najpierw poczytaj lub zapytaj się kogoś inteligentniejszego a potem jak już posiądziesz wiedzę pisz. Jak trzeba być ograniczonym aby pisać że księża płacą podatki i to do tego 2. Musisz nie mieć chłopa od 5 lat albo jesteś pryszczatym gimnazjalnym małolatem. Nikt inny by takich bredni nie wypisywał. Trzeba było napisać jeszcze, że są tak biedni że boso popylają !!! Lecz się człowieczku maluczki i nie zabieraj głosu na temat który Ciebie przerasta. Pa i do szkoły nieuku.
[/quote]
Twierdzenie, że księża nie płacą podatków jest niezgodne z prawdą. Wynika albo z niewiedzy albo z chęci przedstawienia nieprawdy (kłamstwa)
Ubliżanie innym nic tu nie zmieni.
Rozwiń
jon
jon (5 września 2011 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='OJCIEC AMBROŻY' timestamp='1315164999' post='526204']
[color="#800080"][size="5"]JEZUS CHRYSTUS KRÓLEM POLSKI !!!
A MARYJA ZAWSZE DZIEWICA KRÓLOWĄ !
BÓG ZAPŁAĆ.
AMEN.
[/size][/color]
[/quote]
a inne kraje ?
Rozwiń
Gość
Gość (5 września 2011 o 12:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gosposia' timestamp='1315203243' post='526394']
Widać. kolego, że nie znasz się, a zabierasz głos.

I Księża nie mają jedzenia za darmo. Tak jak każdy inny obywatel płacą za chleb i inne art. spożywcze, oraz za prąd, węgiel, telefon i inne rzeczy. I nie mają przy tym stawek preferencyjnych.
II Księża płacą także podatki i to podwójne zazwycaj - jeden podatek od pensji szkolnej, drugi podatek od przychodów z parafii.
III. Odpowiedzialność ogromna.
IV. Zycie ponad prawem to mają ludzie władzy, księżą podlegają podwójnemu prawu: kościelnemu i cywilnemu, a poza tym nie do przecenienia jest opinia ludzka.

Więc się przymknij i nie pieprz głupot, bo ci zrobię kołnierz z durszlaka.
[/quote]

Niesamowicie zorientowana...gosposia.Zajmij się raczej garami bo rola obrońcy mizernie wypadła.W pieprzeniu głupot to jesteś niezła,ale zapewne tylko w tym...ŻAŁOSNE.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!