Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 sierpnia 2016 r.
15:41

500 plus pod nadzorem. Niektóre rodziny zamiast pieniędzy dostają bony

236 19 A A

Bony, regulowanie rachunków albo zakupy pod nadzorem pracownika socjalnego – w naszym województwie gotówki z programu 500+ nie dostaje 38 rodzin, w większości z niewielkich miejscowości. W dużych miastach takiej potrzeby nie zauważono

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Możliwość zamiany świadczenia na formę bezgotówkową daje ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. – Skala tego zjawiska w naszym regionie nie jest duża, ale te liczby zmieniają się dynamicznie – mówi Mariusz Kidaj, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Do tej pory w województwie lubelskim świadczenia zamieniono 38 rodzicom otrzymującym pomoc dla 51 dzieci. – Najczęściej stosowana forma to przekazywanie bonów do sklepów. W grę wchodzi także opłacanie rachunków i czynszów albo zakupy pod nadzorem asystenta rodziny. W pojedynczych sytuacjach mieliśmy do czynienia z regulowaniem faktur za remont domu – wylicza Kidaj.

Zamiany świadczeń na formę bezgotówkową zanotowano w 15 lubelskich gminach. Trzy z nich miały miejsce w gminie Tyszowce.  – To rodziny, które znamy od lat. Przyznawanych wcześniej świadczeń rodzinnych też nie pobierały w gotówce. W praktyce wygląda to tak, że rodzina wskazuje, na co chce wydać pieniądze, a nasi pracownicy socjalni i asystent rodzinny weryfikują, czy te potrzeby są zasadne. Dzięki temu wiemy, że to wsparcie przełożyło się na remonty w domach czy rzeczywiste podniesienie standardu życia dzieci – mówi Barbara Kamińska-Skowronek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tyszowcach. 

W kilku przypadkach świadczenia były wypłacane w gotówce, ale zostały wstrzymane. Tak było m.in. w gminie Jastków. – Mieliśmy sygnały, że pieniądze były źle wydatkowane więc zmieniliśmy formę pomocy. Teraz płacimy rachunki jednej z rodzin w miejscowym sklepie. Po zweryfikowaniu czy wśród zakupów faktycznie były potrzebne rzeczy – mówi Wanda Pyszniak-Adamczyk, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastkowie.

Co ciekawe, przypadków zamiany pomocy finansowej na rzeczową lub usługową nie zanotowano do tej pory w większych miastach naszego regionu. – Mieliśmy sygnały o potencjalnym marnotrawieniu otrzymywanych świadczeń. Wszystkie były sprawdzane przez naszych pracowników socjalnych i okazały się nieprawdziwe – mówi Magdalena Suduł, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gosc / 22 sierpnia 2016 o 19:14
Niech przyjadą i zobaczą na Tatary lub Stare Bronowice -tutaj na pewno kasa z 500+ nie jest marnowana na: papieroski, alkohole i utrzymywanie "nieoficjalnych" tatusiów/kochanków :-D MOPS z Hutniczej: bierzcie się do roboty !!!
Avatar
gosc / 22 sierpnia 2016 o 19:09
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. " - JP2
Nie "skrzywiaj" wypowiedzi JP2 !!! Zobacz, co się dzieje np. na plażach przy jeziorach w woj.lubelskim? Co robią "biedne" rodziny z tą kasą 500+ ? Czy "troską o dziecko" nazwiesz mamusię siedzącą z piwkiem i papierosem w gębie i "rzucającą łaciną podwórkową" ? Czego takie dziecko się nauczy ? Dokąd idzie ten kraj ???
Nie "skrzywiaj" wypowiedzi JP2 !!! Zobacz, co się dzieje np. na plażach przy jeziorach w woj.lubelskim? Co robią "biedne" rodziny z tą kasą 500+ ? Czy "troską o dziecko" nazwiesz mamusię siedzącą z piwkiem i papierosem w gębie i "rzucającą łaciną podwórkową" ? Czego takie dziecko się nauczy ? Dokąd idzie ten kraj ??? rozwiń
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 14:42
"Społeczeństwo powinno być zorganizowane w taki sposób, aby żony i matki nie były praktycznie zmuszone do pracy poza domem, i aby wówczas, gdy kobieta stanowi poświęcić się całkowicie rodzinie, rodzina ta mogła godnie żyć i rozwijać się. " - JP2
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 14:41
"Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. " - JP2
Avatar
sssssssssssssssssssssssssssssss / 22 sierpnia 2016 o 11:42
No właśnie cymbale - komuna się skończyła i nie ma nic za darmo.
Avatar
Franek / 22 sierpnia 2016 o 08:32
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Jak komuś się 500+ nie podoba, to niech sp... i da buzi tuSSkowi, biedroniowi i grodzkiej. Młodym Polakom potrzebbne jest kolejne wsparcie: MIESZKANIE +, PRACA+, SZKOŁA+ Tylko takie programy mogą pomóc zwiększyć populację Polaków i rozwijać kraj.
Kolego, komuna się już skończyła.
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 07:57
Pieniądze na program 500+ są z kredytu !!!! kredytu oprocentowanego !!! nasz kraj po kilku latach będzie zadłużony po szyję . To co wzięliście na dzieci trzeba będzie oddać + odsetki
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2016 o 22:58
8 lat po-psl NIC DLA RODZINY NIE ZROBILI, ateraz tylko krytykują. Brawo Premier Szydło!
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2016 o 22:57
Jak komuś się 500+ nie podoba, to niech sp... i da buzi tuSSkowi, biedroniowi i grodzkiej. Młodym Polakom potrzebbne jest kolejne wsparcie: MIESZKANIE +, PRACA+, SZKOŁA+ Tylko takie programy mogą pomóc zwiększyć populację Polaków i rozwijać kraj.
Avatar
Zegarek nowaka / 21 sierpnia 2016 o 21:10
Dla ciebie to bałwan rodzi dzieci... Nie mam pytań :) Byłeś już na kastingu do Pamiętników z Wakacji ? :)
Avatar
gosc / 22 sierpnia 2016 o 19:14
Niech przyjadą i zobaczą na Tatary lub Stare Bronowice -tutaj na pewno kasa z 500+ nie jest marnowana na: papieroski, alkohole i utrzymywanie "nieoficjalnych" tatusiów/kochanków :-D MOPS z Hutniczej: bierzcie się do roboty !!!
Avatar
gosc / 22 sierpnia 2016 o 19:09
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. " - JP2
Nie "skrzywiaj" wypowiedzi JP2 !!! Zobacz, co się dzieje np. na plażach przy jeziorach w woj.lubelskim? Co robią "biedne" rodziny z tą kasą 500+ ? Czy "troską o dziecko" nazwiesz mamusię siedzącą z piwkiem i papierosem w gębie i "rzucającą łaciną podwórkową" ? Czego takie dziecko się nauczy ? Dokąd idzie ten kraj ???
Nie "skrzywiaj" wypowiedzi JP2 !!! Zobacz, co się dzieje np. na plażach przy jeziorach w woj.lubelskim? Co robią "biedne" rodziny z tą kasą 500+ ? Czy "troską o dziecko" nazwiesz mamusię siedzącą z piwkiem i papierosem w gębie i "rzucającą łaciną podwórkową" ? Czego takie dziecko się nauczy ? Dokąd idzie ten kraj ??? rozwiń
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 14:42
"Społeczeństwo powinno być zorganizowane w taki sposób, aby żony i matki nie były praktycznie zmuszone do pracy poza domem, i aby wówczas, gdy kobieta stanowi poświęcić się całkowicie rodzinie, rodzina ta mogła godnie żyć i rozwijać się. " - JP2
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 14:41
"Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. " - JP2
Avatar
sssssssssssssssssssssssssssssss / 22 sierpnia 2016 o 11:42
No właśnie cymbale - komuna się skończyła i nie ma nic za darmo.
Avatar
Franek / 22 sierpnia 2016 o 08:32
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Jak komuś się 500+ nie podoba, to niech sp... i da buzi tuSSkowi, biedroniowi i grodzkiej. Młodym Polakom potrzebbne jest kolejne wsparcie: MIESZKANIE +, PRACA+, SZKOŁA+ Tylko takie programy mogą pomóc zwiększyć populację Polaków i rozwijać kraj.
Kolego, komuna się już skończyła.
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2016 o 07:57
Pieniądze na program 500+ są z kredytu !!!! kredytu oprocentowanego !!! nasz kraj po kilku latach będzie zadłużony po szyję . To co wzięliście na dzieci trzeba będzie oddać + odsetki
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2016 o 22:58
8 lat po-psl NIC DLA RODZINY NIE ZROBILI, ateraz tylko krytykują. Brawo Premier Szydło!
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2016 o 22:57
Jak komuś się 500+ nie podoba, to niech sp... i da buzi tuSSkowi, biedroniowi i grodzkiej. Młodym Polakom potrzebbne jest kolejne wsparcie: MIESZKANIE +, PRACA+, SZKOŁA+ Tylko takie programy mogą pomóc zwiększyć populację Polaków i rozwijać kraj.
Avatar
Zegarek nowaka / 21 sierpnia 2016 o 21:10
Dla ciebie to bałwan rodzi dzieci... Nie mam pytań :) Byłeś już na kastingu do Pamiętników z Wakacji ? :)
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 0 0

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 17 2

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 5

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 2

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub 1 1

U dominikanów rozpoczął się kolejny remont – tym razem w zachodnim skrzydle klasztoru. W wyremontowanych salach ma działać od przyszłego roku klub samopomocy.

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej 0 0

Jest dwóch chętnych do remontu ul. Wielkopolskiej między Roztoczem a Małopolską. Ich oferty zostały wczoraj otwarte w Zarządzie Dróg i Mostów, który zakładał, że na odnowę jezdni wystarczy 470 tys. zł.