niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

500 plus pod nadzorem. Niektóre rodziny zamiast pieniędzy dostają bony

Dodano: 21 sierpnia 2016, 15:41

Bony, regulowanie rachunków albo zakupy pod nadzorem pracownika socjalnego – w naszym województwie gotówki z programu 500+ nie dostaje 38 rodzin, w większości z niewielkich miejscowości. W dużych miastach takiej potrzeby nie zauważono

Możliwość zamiany świadczenia na formę bezgotówkową daje ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. – Skala tego zjawiska w naszym regionie nie jest duża, ale te liczby zmieniają się dynamicznie – mówi Mariusz Kidaj, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Do tej pory w województwie lubelskim świadczenia zamieniono 38 rodzicom otrzymującym pomoc dla 51 dzieci. – Najczęściej stosowana forma to przekazywanie bonów do sklepów. W grę wchodzi także opłacanie rachunków i czynszów albo zakupy pod nadzorem asystenta rodziny. W pojedynczych sytuacjach mieliśmy do czynienia z regulowaniem faktur za remont domu – wylicza Kidaj.

Zamiany świadczeń na formę bezgotówkową zanotowano w 15 lubelskich gminach. Trzy z nich miały miejsce w gminie Tyszowce.  – To rodziny, które znamy od lat. Przyznawanych wcześniej świadczeń rodzinnych też nie pobierały w gotówce. W praktyce wygląda to tak, że rodzina wskazuje, na co chce wydać pieniądze, a nasi pracownicy socjalni i asystent rodzinny weryfikują, czy te potrzeby są zasadne. Dzięki temu wiemy, że to wsparcie przełożyło się na remonty w domach czy rzeczywiste podniesienie standardu życia dzieci – mówi Barbara Kamińska-Skowronek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tyszowcach. 

W kilku przypadkach świadczenia były wypłacane w gotówce, ale zostały wstrzymane. Tak było m.in. w gminie Jastków. – Mieliśmy sygnały, że pieniądze były źle wydatkowane więc zmieniliśmy formę pomocy. Teraz płacimy rachunki jednej z rodzin w miejscowym sklepie. Po zweryfikowaniu czy wśród zakupów faktycznie były potrzebne rzeczy – mówi Wanda Pyszniak-Adamczyk, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastkowie.

Co ciekawe, przypadków zamiany pomocy finansowej na rzeczową lub usługową nie zanotowano do tej pory w większych miastach naszego regionu. – Mieliśmy sygnały o potencjalnym marnotrawieniu otrzymywanych świadczeń. Wszystkie były sprawdzane przez naszych pracowników socjalnych i okazały się nieprawdziwe – mówi Magdalena Suduł, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

Czytaj więcej o: lubelskie Rodzina 500 plus
gosc
gosc
Użytkownik niezarejestrowany
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gosc
gosc (22 sierpnia 2016 o 19:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech przyjadą i zobaczą na Tatary lub Stare Bronowice -tutaj na pewno kasa z 500+ nie jest marnowana na: papieroski, alkohole i utrzymywanie "nieoficjalnych" tatusiów/kochanków :-D MOPS z Hutniczej: bierzcie się do roboty !!!
Rozwiń
gosc
gosc (22 sierpnia 2016 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. " - JP2
Nie "skrzywiaj" wypowiedzi JP2 !!! Zobacz, co się dzieje np. na plażach przy jeziorach w woj.lubelskim? Co robią "biedne" rodziny z tą kasą 500+ ? Czy "troską o dziecko" nazwiesz mamusię siedzącą z piwkiem i papierosem w gębie i "rzucającą łaciną podwórkową" ? Czego takie dziecko się nauczy ? Dokąd idzie ten kraj ???
Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2016 o 14:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Społeczeństwo powinno być zorganizowane w taki sposób, aby żony i matki nie były praktycznie zmuszone do pracy poza domem, i aby wówczas, gdy kobieta stanowi poświęcić się całkowicie rodzinie, rodzina ta mogła godnie żyć i rozwijać się. " - JP2
Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2016 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. " - JP2
Rozwiń
sssssssssssssssssssssssssssssss
sssssssssssssssssssssssssssssss (22 sierpnia 2016 o 11:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No właśnie cymbale - komuna się skończyła i nie ma nic za darmo.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!