poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

700 lat Lublina bez kobiet? Ratusz: Dopiszemy nazwiska

Dodano: 13 lutego 2017, 18:26
Autor: Dominik Smaga

– Całkowite pominięcie pań w folderze trudno uznać za przeoczenie. To wyraz anachroniczności myślenia, czy też ignorancji, które wynikają z patriarchalnej wizji społeczeństwa – uważa partia Razem
– Całkowite pominięcie pań w folderze trudno uznać za przeoczenie. To wyraz anachroniczności myślenia, czy też ignorancji, które wynikają z patriarchalnej wizji społeczeństwa – uważa partia Razem (fot. Dorota Awiorko)

Zupełne pominięcie kobiet w 700-letniej historii Lublina wytykają władzom miasta działacze lewicowej partii Razem. Ich oburzenie wywołał oficjalny folder wydany przez Ratusz z okazji jubileuszu miasta, bo nie znaleźli w nim nazwiska choćby jednej kobiety.

Folder jest kolorowy, ilustrowany i sygnowany przez prezydenta Lublina, który raczej nie spodziewał się, że ktoś przeczyta broszurę tak wnikliwie, jak zrobili to działacze partii Razem. A oni przeczytali i – jak twierdzą – poczuli się zaniepokojeni.

– Możemy się tutaj zetknąć z fikcyjną postacią archanioła Michała, natomiast nie zetkniemy się z żadną reprezentantką kobiecej części mieszkańców Lublina. Jest to dla nas bardzo niepokojący fakt – mówi Katarzyna Zabratańska, która określa się jako „feministka, herstorowiczka, kociara, rowerzystka, wiedzomaniaczka, wschodnioznawczyni, żydolożka i wegetarianka”.

– Jesteśmy w stanie wymienić kilkanaście, jeśli nie kilkaset kobiet, które w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju miasta – dodaje Zabratańska. I twierdzi, że całkowite pominięcie pań w folderze trudno uznać za przeoczenie. – To jest wyraz anachroniczności myślenia, czy też ignorancji, które wynikają z patriarchalnej wizji społeczeństwa.

– Wcale nie mieliśmy zamiaru umniejszać roli kobiet – zapewnia tymczasem Katarzyna Duma, rzecznik prasowy 700-lecia. – Wybraliśmy postaci, które miały największe znaczenie dla historii miasta. To był wybór subiektywny, ale konsultowany historycznie.

Ratusz zapewnia, że nie zapomina o roli pań w historii Lublina. – Cały program 700-lecia ma też bardzo dużo projektów dotyczących kobiet, jak choćby poświęconą ich roli wystawę, która będzie otwierana 8 marca – mówi Duma. – To taki ukłon w stronę kobiet.

Ukłony nie wystarczają działaczom partii Razem, którzy woleliby raczej zwyczajną pamięć. Nie domagają się jednak tego, by cały nakład posłać na przemiał. – Jeżeli możliwe są korekty i inne wyeksponowanie roli kobiet, to miasto powinno się nad tym pochylić – twierdzi Zabratańska.

– To nie jest jeszcze ostateczna wersja folderu, dlatego wydrukowaliśmy tylko 400 egzemplarzy – zapewnia Duma. – To dopiero wstęp do dużego folderu, w którym znajdą się również informacje dotyczące kobiet. Folder będzie wydany wiosną w kilkunastu tysiącach egzemplarzy.

Kilkanaście tysięcy folderów to mniej więcej jeden na dziesięć lublinianek. To kobiety stanowią większość mieszkańców Lublina. Na koniec roku stały meldunek w mieście miały 176 362 panie, dla porównania panów było 148 275.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 września 2017 o 16:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
myślałem że to zwykła banda komuchów a to bardziej zaawansowany stopień choroby psychicznej
Rozwiń
Gość
Gość (20 lutego 2017 o 20:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapomnieli również o Bolesławie Bierucie, dzięki niemu mamy wyremontowane Stare miasto, ulicr, domy...
Rozwiń
Gość
Gość (14 lutego 2017 o 17:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Coś cudownego "Katarzyna Zabratańska, która określa się jako „feministka, herstorowiczka, kociara, rowerzystka, wiedzomaniaczka, wschodnioznawczyni, żydolożka i wegetarianka”". A myślalem ze podpis na wizytówce "znawca" to extrawagancja
Rozwiń
Gość
Gość (14 lutego 2017 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może Marta Kwiecień. Miss Polonia 1999 co pozowała do Playboya
Rozwiń
feministostwór
feministostwór (14 lutego 2017 o 14:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
azdzisio napisał:
fascynujące, bo przeczytałem wszystkie komentaże i nie znalazłem jednego o treści innej niż "kopernik była kobietą" albo "feministki, wiadomo dlatego takie głupie bo za mało seksu". Nie zdajecie sobie sprawy że takimi tekstami sami potwierdzacie sens tego protestu?
No widzisz, a gdybyś wiedział, że pisze się: "komentarze" to może rozumiałbyś też idiotyzm tego protestu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!