sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

700. urodziny miasta: Z Wiednia na Światowy Zjazd Lublinian

Dodano: 14 sierpnia 2017, 15:20
Autor: reda

W Lublinie przebywają miłośnicy miasta oraz przedstawiciele środowisk skupionych wokół Polonii. We wtorek niemal 250 osób z organizacji polonijnych z wielu stron świata spotkało się na Zamku Lubelskim z władzami miasta w ramach Światowym Zjeździe Lublinian.

– Najważniejszym miejscem w Lublinie jest dla mnie ulica Legionowa i jej okolice, bo tam się wychowałam. Aleje Racławickie, ZOR „Zachód”, bo tak się to miejsce wówczas nazywało – mówi Zofia Beklen z Wiednia, która była jedną z uczestniczek poniedziałkowej uroczystości i była w grupie osób wyróżnionych przez prezydenta Lublina medalem. – Wyjechałam z Lublina w latach 70. studiowałam wówczas ekonomię na UMCS. Wróciłam nawet żeby skończyć studia i dopiero wówczas wyjechałam na stałe. To nie była decyzja polityczna. Dopiero tam współpracowałam z organizacjami pomagającymi „Solidarności” czy zachodnimi mediami. Teraz, z perspektywy patrząc, wiedza ekonomiczna mi się przydaje w czasie pracy w wiedeńsko-krakowskim towarzystwie kulturalnym, które prowadzę – wspomina pani Zofia, absolwentka I LO, która pytana o rodzinne związki z Lublinem wspomina o ojcu, który był piłkarzem Lublinianki i, co w tamtych czasach było ewenementem, został kupiony przez Pogoń Lwów.

Aktualne lubelskie powiązania mają charakter kulturalny. Pani Zofia zaprasza naszych artystów i co podkreśla robi to za pieniądze miasta Wiedeń. – W Lublinie pomagają mi zaprzyjaźnieni od lat państwo Elżbieta i Leszek Cwalinowie, świetnie zorientowani co ciekawego się tu dzieje i doradzają: zaproś Federację Bardów albo zaproś Kairos. Na luty się przygotowujemy by uczcić 100-lecie KUL i już wiemy, że w listopadzie do Austrii przyjedzie ze swoim spektaklem Leszek Mądzik. Będzie też występował Łukasz Jemioła. Bardzo bym chciała zaprosić do Lublina austriackich artystów – dodaje Zofia Beklen. W czasie rozmów kuluarowych po poniedziałkowej uroczystości rozmawiała na temat współpracy z prezydentem Krzysztofem Żukiem.

Prezesi organizacji polonijnych oraz uczestnicy Światowego Zjazdu Lublinian będą w naszym mieście do wtorku. Wydarzenie koordynowane przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" Oddział i Dom Polonii w Lublinie odbywa się w ramach 700. urodzin Lublina.

Zofia Beklen z Wiednia była jedną z uczestniczek poniedziałkowej uroczystości. Na zdjęciu z prezydentem Krzysztofem Żukiem
Zofia Beklen z Wiednia była jedną z uczestniczek poniedziałkowej uroczystości. Na zdjęciu z prezydentem Krzysztofem Żukiem (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 sierpnia 2017 o 18:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wstyd to być takim płatnym pisowskim trollem jak ty i pisać propagandowe bzdury
Rozwiń
Gość
Gość (14 sierpnia 2017 o 17:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zdjęcie z przekrętem nie przestrzegającym ustawy antykorupcyjnej.To raczej wstyd mieć z nim zdjęcie!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!