niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

76. rocznica hitlerowskiej akcji "Sonderaktion Lublin"

Dodano: 18 grudnia 2015, 13:14
Autor: oprac.

W niedzielę (20 grudnia) zaplanowano uroczystości upamiętniające ofiary akcji „niszczenia elit państwa polskiego” przez niemieckiego okupanta.

– Pragniemy godnie uczcić pamięć osób, które po odzyskaniu niepodległości tworzyły w Lublinie i regionie struktury administracji samorządowej, kościelnej, sądownictwa i szkolnictwa i zginęły w czasie zbrodniczej akcji rozpoczętej w 1939 roku z rozkazu kanclerza Rzeszy Adolfa Hitlera aresztowaniem profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – tłumaczą organizatorzy z Oddział Martyrologii „Pod Zegarem” Muzeum Lubelskiego i Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

W Lublinie władze okupacyjne przeprowadziły masowe aresztowania m.in. nauczycieli, sędziów, adwokatów oraz księży 9, 11, 17 i 23 listopada 1939 roku. Zatrzymanych umieszczono w celach więzienia na zamku. W przeddzień świąt Bożego Narodzenia - na cmentarzu żydowskim przy ul. Siennej - funkcjonariusze 102. batalionu policji niemieckiej rozstrzelali dziesięciu przedstawicieli lubelskiej inteligencji.

20 grudnia, o godz. 11.30 w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (Kalinowszczyzna 3) zostanie odprawiona msza w ich intencji. Słowo wprowadzenia wygłosi Barbara Oratowska, kierownik Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”.

Następnie przy pomniku upamiętniającym ofiary egzekucji odbędzie się Apel Pamięci, który poprowadzą przewodnicy PTTK. Na zakończenie ceremonii w hołdzie pomordowanym zostaną złożone wieńce i kwiaty.

Czytaj więcej o: Lublin Sonderaktion Lublin
crx
crx
lolo
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

crx
crx (18 grudnia 2015 o 14:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

mam apel do nieuków nie było żadnych hitlerowców itd. i itp. to wszystko byli niemcy, przestańcie robić polakowi wodę z mózgu?, to mówiłem ja – Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Niech żyje nam prezes sto lat!, łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam prezes naszego klubu. Niech żyje nam! To śpiewałem ja – Jarząbek.

To jednak byli HITLEROWCY !!! Niemcy...? No cóż , mam jednego znajomego Niemca imieniem Armin, którego dziadek będąc w niemieckim ruchu oporu,  opóźnił w znacznym stopniu prace nad rozwojem broni V-2. W tej grupie hitlerowców byli przedstawiciele różnych nacji .......w tym i Polaków..........!!!

Rozwiń
crx
crx (18 grudnia 2015 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chwała poległym. Nie zapomnimy Waszej ofiary.

Ponoć to była inteligencja ...? Wierzyła w potęgę ówczesnego państwa polskiego i jego sojuszników...!!! BOŻE OCHROŃ TĘ ZIEMIE PRZED TAKĄ INTELIGENCJĄ , KTÓREJ NIESTETY OBECNIE DOŚWIADCZA TEN BIEDNY I PROSTY NARÓD !!!

Rozwiń
lolo
lolo (18 grudnia 2015 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

mam apel do nieuków nie było żadnych hitlerowców itd. i itp. to wszystko byli niemcy, przestańcie robić polakowi wodę z mózgu?, to mówiłem ja – Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Niech żyje nam prezes sto lat!, łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam prezes naszego klubu. Niech żyje nam! To śpiewałem ja – Jarząbek.

Rozwiń
Gość
Gość (18 grudnia 2015 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chwała poległym. Nie zapomnimy Waszej ofiary.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!