Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 marca 2017 r.
13:04

9 firm chce zaprojektować nowy dworzec w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
65 30 A A
W ciągu pięciu miesięcy od zawarcia umowy projektant będzie musiał przedstawić miastu dwie alternatywne koncepcje nowego dworca planowanego w rejonie ul. Dworcowej, Gazowej i Młyńskiej
W ciągu pięciu miesięcy od zawarcia umowy projektant będzie musiał przedstawić miastu dwie alternatywne koncepcje nowego dworca planowanego w rejonie ul. Dworcowej, Gazowej i Młyńskiej

Dziś poznaliśmy oferty firm chcących zaprojektować nowy, główny dworzec autobusowy w Lublinie. Do przetargu stanęło 9 firm, najtańszą ofertę złożyła lubelska pracownia Bolesława Stelmacha.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Biuro architektoniczne Bolesława Stelmacha chce zaprojektować dworzec za 2,7 mln złotych, czyli za mniej niż połowę kwoty (6 mln), na którą przygotowany był Urząd Miasta. W zarezerwowanej przez Ratusz kwocie zmieściło się łącznie 6 firm.

Teraz komisja przetargowa ma ocenić oferty i wybrać najkorzystniejszą.

- W ciągu dwóch miesięcy powinniśmy zawrzeć umowę z wykonawcą - szacuje Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.

W ciągu pięciu miesięcy od zawarcia umowy projektant będzie musiał przedstawić miastu dwie alternatywne koncepcje nowego dworca planowanego w rejonie ul. Dworcowej, Gazowej i Młyńskiej. - Wtedy będziemy mieć czas na konsultacje społeczne - dodaje Szczepańska.

Jeśli w wyniku konsultacji okaże się, że koncepcję trzeba dopracować, to projektant będzie musiał ją poprawić. Od czasu ostatecznego zatwierdzenia koncepcji zacznie biec termin na sporządzenie zasadniczej dokumentacji. Niemal wszystkie, poza jedną, pracownie, w tym najtańsza zadeklarowały, że projekt budowlany sporządzą w 270 dni, zaś projekt wykonawczy i resztę dokumentacji w 420 dni od zatwierdzenia koncepcji.

Inwestycja ma się składać z kilku zasadniczych części: płyty z peronami dla autobusów dalekobieżnych, pętli komunikacji miejskiej, parkingów, nowej sieci dróg i budynku dworca.

Budynek ma stać frontem do ul. Dworcowej. Będzie mieć dwie kondygnacje, jego poczekalnia powinna pomieścić od 250 do 300 podróżnych. Miasto wymaga czterech pomieszczeń do obsługi pasażerów.

Chodzi o kasy biletowe czy też punkt informacyjny. Wydzielone ma być specjalne pomieszczenie dla matek i punkty usługowe, przechowalnia bagażu i toalety. Osobne sanitariaty zarezerwowane będą dla kierowców. Planowana jest też dyspozytornia i magazyny. Pod budynkiem ma powstać parking mogący pomieścić najwyżej 200 aut.

Na płycie dworca ma się znaleźć od 50 do 54 stanowisk odjazdowych dla autobusów dalekobieżnych. Zadaszone będą zarówno perony, jak też dojście do nich z budynku dworca. Na płycie będą też stanowiska dla autobusów, które będą czekać tu na podjazd do peronu, ale tylko dla tych oczekujących nie dłużej niż kwadrans. Pozostałe będą czekać na planowanym placu postojowym przy ul. Krochmalnej.

Między płytą dworca a ul. Gazową (która straci swoje znaczenie i będzie odcięta od pl. Dworcowego) znajdzie się pętla z zadaszonymi przystankami komunikacji miejskiej.

Równocześnie w Ratuszu toczą się prace nad nowym planem zagospodarownaia zarówno terenu, na którym ma się znaleźć dworzec, jak też przyległych obszarów będących własnością prywatnych inwestorów.

- Wyłożenie projektu planu powinno nastąpić przed wakacjami - deklaruje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Ostatecznie plan zagospodarowania terenu musi być zatwierdzony przez Radę Miasta.

Dokument umożliwić ma wykorzystanie tej części miasta m.in. pod nowe hotele, czy centrum handlowe.

Czytaj więcej o:

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 czerwca 2017 o 14:34
Gurbiel > Stelmach
Avatar
Gość / 8 czerwca 2017 o 13:30
Stelmach tworzy wspaniałe Tarasy i komponuje piękną roślinność. Nasze Miasto jest dzięki niemu galerią sztuki architektonicznej. Warto to kultywować. Choć przy takim budżecie dostępnym również pokusiłbym się o nawiązanie architektoniczne do Warszawskiego Muzeum Polin, na ul. Mordechaja Anielewicza 6.
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2017 o 14:09
Najtańszta to nie znaczy że najlepsza ,Stelmach ma monopol na projektowanie nie ciekawe wg mnie w Lublinie.
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 10:39
Dlaczego nie ma podziemnego przejścia z dworca PKP?
Avatar
Gość / 30 marca 2017 o 11:44
"Czy poprawki wliczono w cenę czy kolejna niedoróbka jak w przypadku CSK ? " Sypnie się publicznym groszem, jak na filharmonię. Na szczęście na dworcu nikt nie będzie grał...
Avatar
Gość / 30 marca 2017 o 11:38
tak jest, kolejny schron atomowy od Stelmacha to jest to. Wincyj słupuff, wincyj betonu... a we wnętrzu będą nieotynkowane ściany z cegły, jak w starej oborze na PRL-owskiej wsi.
Avatar
Gość / 30 marca 2017 o 10:22
hehe niby 5 firm a Szantaż napisał jedynie o Stelmachu. Widać wygrany znany. Nie mogę patrzyć już na połączenie betonu ze szkłem w byle jakiej formie. Dość brutalizacji stylu miasta.nie dla Stelmacha. CSK to najbardziej nieprzyjemny w środku budynek jaki wydziałem , bez klimatu bez feng shui
Avatar
zenon / 29 marca 2017 o 21:37
Dlaczego włodarze Lublina nie pomyślą o budowie hotelu ,w pobliżu obiektów Sportowych jak Pływalnia stadion La stadion Motoru stadion Arena Lublin czy blisko PKP i PKS ,dla sportowców czy podróżnych ,od PKP czy stadionu do centrum nie jest daleko .
Avatar
Gość / 29 marca 2017 o 20:58
Dworzec pewnie będzie wypasiony, zastanawiające jest tylko...jak te wszystkie autobusy będą tam dojeżdżać? Lublin ma obwodnicę północno-zachodnią, a nowy dworzec ma być na południu miasta. Wbrew obiegowym opiniom Bychawa czy Biłgoraj to nie są ulubione kierunki podróży Lublinian. Jestem ciekaw czy ktoś przeprowadził analizę wpływu tej inwestycji na ruch pojazdów w mieście. Czy ktoś słyszał o takim dokumencie? Pytam poważnie i proszę o link.
Avatar
Gość / 29 marca 2017 o 19:14
Stelmachowi to już dziękujemy! Dlaczego ? Za beznadziejną filharmonię i inne jego projekty także
Avatar
Gość / 9 czerwca 2017 o 14:34
Gurbiel > Stelmach
Avatar
Gość / 8 czerwca 2017 o 13:30
Stelmach tworzy wspaniałe Tarasy i komponuje piękną roślinność. Nasze Miasto jest dzięki niemu galerią sztuki architektonicznej. Warto to kultywować. Choć przy takim budżecie dostępnym również pokusiłbym się o nawiązanie architektoniczne do Warszawskiego Muzeum Polin, na ul. Mordechaja Anielewicza 6.
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2017 o 14:09
Najtańszta to nie znaczy że najlepsza ,Stelmach ma monopol na projektowanie nie ciekawe wg mnie w Lublinie.
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 10:39
Dlaczego nie ma podziemnego przejścia z dworca PKP?
Avatar
Gość / 30 marca 2017 o 11:44
"Czy poprawki wliczono w cenę czy kolejna niedoróbka jak w przypadku CSK ? " Sypnie się publicznym groszem, jak na filharmonię. Na szczęście na dworcu nikt nie będzie grał...
Avatar
Gość / 30 marca 2017 o 11:38
tak jest, kolejny schron atomowy od Stelmacha to jest to. Wincyj słupuff, wincyj betonu... a we wnętrzu będą nieotynkowane ściany z cegły, jak w starej oborze na PRL-owskiej wsi.
Avatar
Gość / 30 marca 2017 o 10:22
hehe niby 5 firm a Szantaż napisał jedynie o Stelmachu. Widać wygrany znany. Nie mogę patrzyć już na połączenie betonu ze szkłem w byle jakiej formie. Dość brutalizacji stylu miasta.nie dla Stelmacha. CSK to najbardziej nieprzyjemny w środku budynek jaki wydziałem , bez klimatu bez feng shui
Avatar
zenon / 29 marca 2017 o 21:37
Dlaczego włodarze Lublina nie pomyślą o budowie hotelu ,w pobliżu obiektów Sportowych jak Pływalnia stadion La stadion Motoru stadion Arena Lublin czy blisko PKP i PKS ,dla sportowców czy podróżnych ,od PKP czy stadionu do centrum nie jest daleko .
Avatar
Gość / 29 marca 2017 o 20:58
Dworzec pewnie będzie wypasiony, zastanawiające jest tylko...jak te wszystkie autobusy będą tam dojeżdżać? Lublin ma obwodnicę północno-zachodnią, a nowy dworzec ma być na południu miasta. Wbrew obiegowym opiniom Bychawa czy Biłgoraj to nie są ulubione kierunki podróży Lublinian. Jestem ciekaw czy ktoś przeprowadził analizę wpływu tej inwestycji na ruch pojazdów w mieście. Czy ktoś słyszał o takim dokumencie? Pytam poważnie i proszę o link.
Avatar
Gość / 29 marca 2017 o 19:14
Stelmachowi to już dziękujemy! Dlaczego ? Za beznadziejną filharmonię i inne jego projekty także
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy]
galeria

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy] 2 1

Nie ma lepszej rzeczy niż młode ziemniaki z masłem, koperkiem i kwaśnym mlekiem. Czy na pewno? Młode ziemniaki można zapiec w ziołach na patelni. Albo zasmażyć z młodymi listkami szpinaku. W dodatku wcale nie trzeba ich obierać. Z młodych ziemniaków udają się także świetne zapiekanki.

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty
galeria

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty 0 0

Pierwsza izba szkolna w Żyrzynie zaczęła działać już w 1818 roku, co oznacza, że była jedną z pierwszych szkół w powiecie. W piątkowych uroczystościach rocznicowych wzięli udział obecni i byli pracownicy placówki im. Adama Mickiewicza oraz samorządowcy wszystkich szczebli.

"Lewiatan" w Miasto movie
30 maja 2018, 19:00

"Lewiatan" w Miasto movie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatni majowy pokaz filmowy w ramach cyklu Miasto movie w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 30 maja o godz. 19 zobaczymy film Lewiatan.

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich 6 1

- Informuję, że po majowych deszczach pojawiły się już pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich - napisał Czytelnik Bernard i przysłał zdjęcie pięknych okazów.

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny?

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny? 2 9

Niebawem, żeby skorzystać z akcji „Biegaj z MOSiR-em” puławscy biegacze będą musieli płacić. To efekt nowej uchwały, która ma pozwolić uchronić miasto przed koniecznością zwrotu 13 mln złotych.

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz 11 9

W niedzielę od godz. 17.30 do 22 zamknięte mają być Al. Zygmuntowskie z powodu meczu żużlowego na pobliskim stadionie.

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL 0 6

Od zgody radnych zależy to, czy obok Al. Racławickich stanie pomnik pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Idziego Radziszewskiego. Projekt jest już gotowy, jego opracowanie zleciła uczelnia, która w tym roku obchodzi 100-lecie swojego powstania.

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem
film

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 0 2

Cannes, Francja. W sobotni (19.05) wieczór zakończył się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Paweł Pawlikowski jako pierwszy Polak w historii otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię.

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia] 4 2

Tegoroczny hit frekwencyjny – donżon na Zamkowym Wzgórzu. Noc Muzeów była zdecydowanie mniej popularna niż Noc Kultury. – Pewnie duży wpływ miała pogoda – oceniają muzealnicy.  Ale żeby zobaczyć freski w Kaplicy Trójcy Świętej przynajmniej 40 minut w kolejce trzeba było postać

19-latek w audi zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu

19-latek w audi zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu 12 5

W niedzielę po północy doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Paszki Małe (pow. radzyński). Zginął młody kierowca.

Stal Kraśnik wygrała z Ładą Biłgoraj 4:0 i zapewniła sobie awans do III ligi!

Stal Kraśnik wygrała z Ładą Biłgoraj 4:0 i zapewniła sobie awans do III ligi! 13 3