niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

9-latek z Lublina na studiach. Kamil Wroński odebrał dzisiaj indeks Politechniki Lubelskiej


W pierwszej ławce z długopisem w ręku i zeszytem na ławce. Przejęty i skupiony. Obok tata i dużo starsi koledzy i koleżanki – studenci mechatroniki Politechniki Lubelskiej. W poniedziałek 9-letni Kamil Wroński z Lublina, najmłodszy student w Polsce uczestniczył w zajęciach z fizyki. Wcześniej otrzymał indeks i legitymację studencką

– Chciałbym stworzyć obudowę do teleportu. Tak, żeby teleportować się z mojego domu do dziadka a potem na Węgry na baseny – opowiada 9-letni Kamil Wroński z Lublina. Chłopiec jest wybitnie uzdolniony z matematyki i informatyki. To najmłodszy student w Polsce. Dzisiaj, po wakacyjnej przerwie Kamil rozpoczął nowy etap nauki na Politechnice Lubelskiej. Z rąk dra hab. inż. Pawła Droździela, prorektora Politechniki Lubelskiej ds. studenckich odebrał też „złoty” indeks i legitymację studencką. 

Zaraz po tym wysłuchał wykładu z fizyki, wspólnie z dorosłymi studentami. Nie były to jednak pierwsze zajęcia Kamila na tej uczelni. Przed wakacjami chłopiec miał już zajęcia indywidualne w laboratoriach.

– Kamil był bardzo zainteresowany modelowaniem 3D – opowiada dr inż. Przemysław Filipek z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn i Mechatroniki, który prowadził zajęcia z chłopcem. – Za pomocą wirtualnej rzeczywistości można wykonać model jakiegoś podzespołu lub części. Potem tę cześć można wydrukować na drukarce 3D i użyć jej już w rzeczywistym urządzeniu. Kamil taki cały proces przeszedł. Był bardzo zaciekawiony i z tego co wiem już używa tych narzędzi do swoich urządzeń.

W tym roku akademickim Kamil będzie uczęszczał na wybrane zajęcia razem ze studentami I i II roku mechatroniki. Będą to m.in. zajęcia z matematyki i fizyki. – Jest to fizyka, która wprowadza przyszłych inżynierów w zagadnienia tego działu nauki. Obejmie cały dział tego kształcenia czyli fizyka ćwiczenia i fizyka laboratoria – wyjaśnia prorektor Politechniki Lubelskiej ds. studenckich.

9-latek będzie chodzić też na wykłady i laboratoria z technik wytwarzania i montażu oraz zajęcia dotyczące napędów elektrycznych. – To będzie ok. 15 godzin tygodniowo zajęć z nauczycielami i studentami Politechniki Lubelskiej – wylicza prorektor ds. studenckich.

– Kamil bardzo się denerwuje – przyznaje Patryk Wroński, tata Kamila, który podkreśla, że jest bardzo dumny z syna, ale też i przerażony jak obowiązki szkolne uda się poskładać z tymi na uczelni.

– Chyba jakiś cud musi się zdarzyć. Nie wiem jak to wszystko pogodzimy – dodaje pan Patryk.

– Jest to dla nas nowe doświadczenie i spróbujemy to pogodzić – zaznacza Jerzy Piskor, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Lublinie, w której uczy się Kamil. Chłopiec jest uczniem IV klasy, ale ma też zajęcia z z matematyki i informatyki z V klasą. Dyrektor podkreśla też, że nad rozwojem poziomu dojrzałości chłopca trzeba nieustannie pracować. – Trzeba też rozwijać jego inne umiejętności – dodaje dyrektor Piskor.

A Kamila, co potwierdza jego mama, interesują nie tylko ścisłe przedmioty. – Kamil zadaje mnóstwo trudnych pytań. I nie wystarczy powiedzieć, że tak jest i tyle – mówi pani Joanna, mama 9-latka. – Kamil chce wiedzieć np. jak działa ustrój państwa, czego rośliny potrzebują aby tak a nie inaczej rosnąć.

Niewątpliwie jednak „mecha” czyli mechatronika to oczko w głowie Kamila. – Z mojej rodziny tylko mama nie lubi mechatroniki – uśmiecha się Kamil. – Nawet nasza kotka przegryzłaby kabelki.

>>>

Zobacz także: Kamil Wroński mały geniusz

WIDEO

Wideo: Archiwum DW

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(53) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 marca 2017 o 14:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kamilowi i rodzicom gratuluję,nie słuchajcie zawistnych komentarzy, jak to mówią "róbcie swoje".Faktem jest, że naprawdę, trzeba uważać, ale nie na Kamila, ale na zawistne otoczenie, tu trzeba mieć oczy szeroko otwarte.Ja Wam z całego serca gratuluję, bo mam też zdolnego syna,który zdobył doktorat z budowy maszyn, ale nie tak utalentowanego w tym wieku i wiem coś na ten temat.Odnośnie projektu na samochód elektryczny, proszę podać w internecie numer konta,choć nie jestem zamożny, ale dołożę cegiełkę na ten projekt, myślę,że inni też to uczynią.Wiadomo,że nasze państwo nie zainwestuje w taki "skarb", ale społeczeństwo może pospieszy z pomocą.Tu prośba do rodziców, skoro tak dobrze kierujecie jego karierą naukową, to dołóżcie wszelkich starań, aby w przyszłości nie wyjechał z Polski i pracował dla obcych koncernów tylko dla kraju.Wiem, że to czasem trudne, ale może kiedyś nasi rządzący pójdą po rozum do głowy, aby dla takich geniuszy zapewnić godne warunki rozwoju i pracy we własnym kraju.Pozdrawiam! i jeszcze raz gratuluję. Gość
Rozwiń
Gość
Gość (6 marca 2017 o 08:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Należy zadać Pytanie jak Kamil został poczęty ? Czy matka czasami nie została poddana jakimś testom podczas ciąży ? Jak przebiegał proces samej ciąży ? Być może Kamil jest OBCYM ? Ludzie to jest po prostu zdolny dzieciak, który fascynuje się nauką bo ona naprawdę jest interesująca. Cieszę się że mamy takiego Kamila bo być może rozwiąże kilka problemów fizyczno-matematycznych, może nowa teoria względności ? Kto wie :) Dajmy mu czas żeby się rozwinął swoim tempem. Mózg w jego wieku jest najbardziej chłonny i ma znacznie większe możłiwości niż mózg 20 latka a co dopiero 30 i 40 latka.
Rozwiń
Gość
Gość (6 marca 2017 o 08:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy Kamil był szczepiony? Jeśli tak to na co?
Rozwiń
Gość
Gość (5 marca 2017 o 19:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ludzie wy zawistne *** nawet biednego dziecka sie czepiacie, jest zdolny, jest geniuszem a wy jesteście zazdrośni a najbardziej wam szkoda ze wasze 9 letnie dziecko nawet nie umie buta zawiązać a kamil juz sam projektuje i buduje roboty
Rozwiń
Gość
Gość (5 marca 2017 o 19:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziecko lobby finansowe i koncerny nie pozwolą ci na zniszczył byś je
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (53)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!