niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

9-letni student politechniki dostał stypendium od minister edukacji. "Jesteś przyszłością tego kraju"

Dodano: 23 listopada 2016, 18:27
Autor: (aa)

Kamil Wroński z Lublina, 9-letni „student” Politechniki Lubelskiej otrzyma ministerialne stypendium. W środę poinformowała o tym oficjalnie minister edukacji narodowej Anna Zalewska, która odwiedziła szkołę w której uczy się chłopiec.

– Jesteś przyszłością tego kraju, tego świata. Bez matematyki i informatyki tego nowoczesnego świata się bowiem nie zbuduje – mówiła wczoraj podczas uroczystej akademii w Szkole Podstawowej nr 21 w Lublinie minister Zalewska.

Kamil Wroński jest jednym z uczniów tej szkoły Ma 9 lat i wybitne zdolności matematycznie i informatycznie. Poza nauką w szkole podstawowej chłopiec uczęszcza też na zajęcia na Politechnice Lubelskiej. Uczy się razem ze studentami mechatroniki.

– Z dumą obserwuję jak w ciągu ostatniego pół roku Kamil zadomowił się w skromnych progach mojej uczelni, w laboratoriach – mówi dr hab. inż. Paweł Droździel, prorektor Politechniki Lubelskiej ds. studenckich. – Aktywnie uczestniczy w zajęciach razem ze studentami. Czasami im pomagając. Kamil pokazuje co może zrobić młody człowiek, który chce, potrafi i jest kreatywny.

– Kamil przygotował wiele projektów, które mogłyby zawstydzić dorosłych programistów – przyznaje Jerzy Piskor, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Lublinie.

– Obecnie Kamil pracuje nad dwoma projektami na Politechnikę. Musi zrobić sterownik do silnika i skonstruować robota, który będzie musiał odnajdywać się w pomieszczeniach – zdradza Patryk Wroński, tata chłopca.

Kamil, który jest uczniem IV klasy za wybitne zdolności otrzyma jednorazowe stypendium w wysokości 3 tys. zł.

Pracownicy MEN przyznają, że 9-latek ze stypendium ministerialnym to wyjątkowa sytuacja.

Najczęściej stypendystami, których jest w kraju ponad 300 są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, na drugim miejscu są gimnazjaliści.

Takim jak Kamil Wroński – wybitnie uzdolnionym uczniom i temu jak wspierać ich edukację ma być poświęcone spotkanie w MEN w przyszłym roku.

– Zaprosimy na nie rodziców dzieci zdolnych, bo oni wiedzą najlepiej jak skonstruować system edukacji by były uruchamiane mechanizmy wspierające ucznia zdolnego przy jednoczesnym zdaniu o resztę grupy – zapowiada szefowa MEN.

Takie spotkanie ma się odbyć w styczniu.

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
hehe
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 listopada 2016 o 09:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I tak wyjedzie z tego kraju ...
Rozwiń
Gość
Gość (24 listopada 2016 o 21:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakei to dziecko ma wybitne osiągnięcia? Jest finalista lub laureatem olimpiady matematyczne lub innego uznanego konkursu? Bo na razie wszystkie gazety sypią tekstami "wybity, uzdolniony" ale nikt nie napisał jak się to objawia.
Rozwiń
hehe
hehe (24 listopada 2016 o 15:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
3000 jednorazowego stypendium, no to Oxford, albo inne MIT ma już prawie opłacone...
Rozwiń
Gość
Gość (24 listopada 2016 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiedziałem ze J.Piskor to taki megaloman, a jak załatwia sprawy szkolnego bezpieczeństwa pozostałych uczniów?
Rozwiń
Gość
Gość (24 listopada 2016 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak można mówić dziecku takie rzeczy, przecież ten mały ma teraz w głowie taką presję, że załamie się jak sobie nie poradzi z jakimiś trudnymi rzeczami. To jest tak samo jak rodzice wywierający na dziecku chore ambicje. Dajcie mu po cichu się uczyć i zdobywać umiejętności, nie róbcie z dziecka celebryty ani nie wciągajcie w partyjną nagonkę sukcesu, bo go po prostu zniszczycie psychicznie!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!