środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Abp Życiński chce stworzyć dom dla molestowanych dziewcząt

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 września 2009, 10:17

Lubelska Kuria chce stworzyć pierwszy w Polsce dom dla molestowanych dziewcząt. Miałyby tam zapewnioną kompleksową pomoc psychologiczną, prawną i duchową.

– Problem molestowanych dziewczyn nie jest rzadkością w naszym kraju, a rozwiązanie go nie jest łatwe – mówił w radiu eR metropolita lubelski, abp Józef Życiński. – Złożoność sytuacji sprawiała, że najłatwiejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest znalezienie domu, w którym zamieszka kilka dziewczyn. W takim ośrodku będą miały możliwość powstania na nogi po bolesnych przeżyciach.

– Chcemy aby ośrodek miał wymiar terapeutyczny – mówi ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik kurii. – Prawdopodobnie będzie działał jako hostel, pewnego rodzaju azyl dla poszkodowanych dziewczyn.

Jest już budynek po byłej szkole, w którym będą mogły zamieszkać dziewczyny. Gdzie? Kuria jeszcze tego nie zdradza. – Szczegóły podamy, kiedy wszystkie formalności będą zakończone – dodaje ks. Puzewicz.

Jak przedstawiają się statystyki policyjne? – W 2007 roku było 79 przypadków molestowania małoletnich, w ubiegłym roku 72. Od stycznia do lipca tego roku zanotowaliśmy 31 takich przypadków – mówi Anna Smarzak z lubelskiej policji.

Jednak policjanci przyznają, że może to być wierzchołek góry lodowej bo o sporej część tych przestępstw nikt nigdy się nie dowiaduje. – Często sprawcy są z kręgu rodziny – dodaje policjantka. – Wtedy, jeśli ktoś z otoczenia nie zareaguje, ciężko wykryć tego typu przestępstwa.

Psycholodzy twierdzą, że aby dobrze pomóc, trzeba działać szybko. – Najważniejsze jest zmniejszenie poczucia bezradności, pomoc w powrocie do środowiska i do normalności – mówi dr Robert Porzak, psycholog z UMCS. – Najlepiej, żeby zło się nie działo, ale jeśli już do tego dojdzie najważniejsza jest szybka pomoc. Musi być to jednak rozsądnie prowadzony ośrodek. Chodzi o profesjonalną ocenę przypadków osób, które się tam zgłoszą.

Kuria twierdzi, że zapewni kompleksową pomoc psychologiczna, prawną i duchową. W azylu będzie można mieszkać nawet kilka miesięcy.

W tej chwili osoby molestowane znajdują wsparcie w Centrum Interwencji Kryzysowej i policji. – Dzwonią do nas osoby szukające wsparcia, tylko w tym roku odebraliśmy telefony od 80 skrzywdzonych osób – mówi Agnieszka Zielińska, kierownik CIK. – Sami dysponujemy mieszkaniem interwencyjnym, ale wiemy, że to za mało. Taki ośrodek to bardzo dobry pomysł. Policja także czeka na wszelkie zgłoszenia, zarówno od osób poszkodowanych, jak i tych, którzy widzą, że komuś dzieje się krzywda.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
aaron
KK
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

aaron
aaron (23 września 2009 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przedmówca się myli! W kat. środowisku JEST problem! W środowisku pasterzy Kościoła kat. również. Po szczegóły odsyłamy do rzecznika prasowego Abpe., któremu dziewczęce ciała nie są bynajmniej obce.
Rozwiń
KK
KK (23 września 2009 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ROZUMIEM TO BĘDZIE KATOLICKI OŚRODEK WIĘC PO CO GO ORGANIZOWAĆ W ŚRODOWISKU KATOLIKÓW NIE MA PRZEMOCY TYLKO SZACUNEK DLA WARTOŚCI I MODLITWA ,WPROST NIEBO NA ZIEMI
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!