poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Abp Życiński: nie ma problemu ks. Hryniewicza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 września 2008, 17:53

Informacje o konflikcie ks. prof. Wacława Hryniewicza z Watykanem to kaczka dziennikarska - powiedział abp Józef Życiński.

Dodał, że sprawa została dawno wyjaśniona, a sugestie o możliwości zakazania publikacji ks. Hryniewiczowi są absurdalne.

Chodzi o doniesienia amerykańskiej agencji Catolic News Service (CNS), że znany polski ekumenista ks. prof. Hryniewicz odrzucił prośbę Kongregacji Nauki Wiary, która chciała, aby wycofał się z krytycznych w stosunku do niej stwierdzeń. Powołując się na anonimowe źródło CNS podała, że duchownemu może grozić zakaz publikacji.

Jak informuje PAP, metropolita lubelski podkreślił, że ks. Hryniewicz jest głęboko oddany Kościołowi, a obecnie jest ciężko chory. - Wiadomość o konflikcie ks. profesora Hryniewicza z Kongregacją Nauki Wiary zredagowaną tak, jakby tu chodziło o wydarzenie z ostatnich dni, przyjąłem ze zdumieniem. Wygląda mi to na typową kaczkę dziennikarską - powiedział metropolita lubelski. Jak wyjaśnił abp Życiński, problem "istniał przed rokiem” i sprawa dotycząca opublikowanego na portalu Open Theology (Otwarta Teologia) tekstu ks. Hryniewicza "Zbawiciel jest polifoniczny” została już wyjaśniona.

- Kongregacja po zapoznaniu się z tymi wyjaśnieniami, które i ja przedstawiałem, nie sformułowała żadnego dokumentu, w którym znalazłaby się krytyczna ocena - powiedział metropolita. - Po tych wyjaśnieniach ani KUL nie miał żadnej interwencji, ani mnie jako wielkiego kanclerza KUL nie proszono o dodatkowe wyjaśnienia, ani też oblaci, których prowincjała spotkałem w minioną sobotę na Świętym Krzyżu, nie mieli żadnych dodatkowych próśb o komentarze - zaznaczył abp Życiński.

Metropolita podkreślił, że ks. prof. Hryniewicz to człowiek "głęboko oddany Kościołowi” i obecnie problemem jest jego ciężka choroba nowotworowa. Sugestie o możliwości zakazania publikacji ks. Hryniewiczowi są w tej sytuacji, zdaniem abp. Życińskiego, absurdalne.

Ks. prof. Wacław Hryniewicz - wybitny teolog i ekumenista - ma 72 lata. Należy do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Jest twórcą Instytutu Ekumenicznego na Wydziale Teologii KUL, gdzie przez wiele lat pracował. W 2005 roku przeszedł na emeryturę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Par
ksiądz
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Par
Par (26 października 2008 o 18:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czytaj chelmskie tygodniki to bedziesz wiedzial gdzie, ktorego przeniósł.
Rozwiń
ksiądz
ksiądz (19 września 2008 o 22:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co dzieje sie z ks.Winiarrskim, który jeszcze niiedawno był Rasputinem krasnostawskiego dworu. Czy to prawda, żw kazano mu zawiesić sutannę na kołeczku ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!