wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Abp Życiński: Proponowano mi kupno akt SB

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 stycznia 2007, 16:07

Abp Józef Życiński powiedział dziś na konferencji prasowej, że przed kilkoma laty otrzymał propozycję kupienia materiałów SB, które miały obciążać Kościół.- Ktoś, kto nie ukrywał, że ma związki z dawnym wydziałem IV (SB) informował mnie, że ma listę osób, które mnie zainteresują, a ich ujawnienie w przyszłości może sprawić pewien kłopot. Kościół ma pieniądze, niech Kościół zapłaci, to wtedy on będzie życzliwy - powiedział metropolita lubelski.

-- Ta grupa nawet nie była sprecyzowana. Tylko: my tutaj mamy materiały, któreśmy zabezpieczyli i jeśli Kościół się nimi nie zainteresuje to my to ujawnimy - relacjonował arcybiskup. Dodał, że nie padła żadna kwota. Abp nie miał zamiaru płacić, nie potraktował serio tej propozycji.

Propozycja miała paść jeszcze przed powołaniem w Lublinie komisji do badania inwigilacji Kościoła przez służby specjalne PRL (komisja powstała w 2004 r.). Do Abp Życińskiego dochodziło więcej sygnałów sugerujących niesprecyzowane związki księży ze służbami PRL. Ale podkreślił, że "były to sygnały z różnych źródeł, były one niespójne i nie można było nadawać im większej wagi”.

- Kiedy lubelska komisja historyczna zaczęła prace, nie było tu już teczki ks. Wielgusa. Były tylko różne notki, z których nie można było sformułować żadnych zasadniczych zarzutów - powiedział metropolita.

Abp Życiński poinformował też o istnieniu wpisów do ewidencji tajnych współpracowników służb PRL księży profesorów KUL: Ryszarda Rubinkiewicza i Franiszka Greniuka. Ich teczki zostały zniszczone, zachowały się jednak zapiski o tym, że - po latach - zostali wyrejestrowani, gdyż odmówili współpracy. Obaj księża byli na konferencji prasowej. Opowiadali, jak pracownicy służb bezskutecznie nagabywali ich o podjęcie współpracy, przeważnie przy okazji starań o paszport. (PAP, am)

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!