niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Adwokaci razy dwa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 grudnia 2005, 21:10

40 młodych prawników dostało się w tym roku w Lublinie na aplikację adwokacką. To dwa razy więcej niż zwykle. W sobotę do egzaminu, po raz pierwszy przeprowadzanego według nowych zasad, przystąpiło 56 absolwentów wydziałów prawa.

Mieli do napisania test, który składał się z 230 pytań. Taki sam w całym kraju. Żeby zdać egzamin, trzeba było poprawnie zakreślić 190 odpowiedzi. W komisji egzaminacyjnej oprócz adwokatów zasiedli też sędziowie. Nowe zasady naboru do adwokatury przegłosował poprzedni parlament.
W poprzednich latach egzamin był przeprowadzany wyłącznie przez samorząd adwokacki. Szczególnie krytykowana była część ustna egzaminu. Adwokaci mogli uznaniowo oceniać ustne odpowiedzi i forsować swoich krewnych i znajomych. Co roku lubelscy adwokaci przyjmowali tylko po około 20 aplikantów, którzy po trzyipółletniej nauce, mogli wykonywać ten zawód. Dlatego liczba adwokatów rosła bardzo powoli. A ich usługi były drogie.
Stanisław Estreich, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, komentując wyniki sobotniego egzaminu stwierdził, że kancelarie adwokackie nie będą w stanie wykształcić tak dużej liczby aplikantów. – Zmieni się więc model nauczania. Będą wykłady i mniej praktyki.
Za rok adwokaci stracą już całkiem wpływ na egzaminy, które będą przeprowadzanie przez komisje państwowe.
Dziś zostanie wywieszona lista z nazwiskami przyjętych.
(bd)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!