czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Afera w PO. Prezydent wstrzymał awanse dwóch polityków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 kwietnia 2011, 19:38
Autor: Rafał Panas

Po lewej: Paweł Markiewicz: sekretarz zarządu regionu PO i zastępca szefa kancelarii prezydenta Lubl
Po lewej: Paweł Markiewicz: sekretarz zarządu regionu PO i zastępca szefa kancelarii prezydenta Lubl

Działacze PO zrezygnowali z 497 tys. zł unijnego dofinansowania, po tym jak wyszło na jaw, że ich firma dostała pieniądze w konkursie zatwierdzonym przez… członków Platformy. To jednak nie jedyna wątpliwość, jaką budzi ten konkurs.

"Gazeta Wyborcza” napisała wczoraj, że firma Prestige Solutions założona przez dwóch wpływowych działaczy lubelskiej PO – Pawła Markiewicza i Piotra Steca – dostanie 497 tys. zł unijnego dofinansowania. Pieniądze przyznawała Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości, a kierownikiem oddziału oceny projektów był kolega Steca i Markiewicza – Paweł Majka (dziś zastępca dyrektora w lubelskim Ratuszu).

– Stworzona przez nas firma z założenia nie działa dla zysku. Dlatego też nie widzieliśmy przeciwwskazań, żeby startować w konkursie. Jednak skoro w opinii publicznej nasze działanie jest niewłaściwe, to rezygnujemy z dofinansowania – tłumaczy Paweł Markiewicz, zastępca szefa kancelarii prezydenta Lublina. I dodaje: – Znaliśmy Pawła Majkę, ale to nie on oceniał projekt i nie on podejmował decyzję o finansowaniu.

Majka zapewnia, że do czasu zakończenia konkursu nie wiedział, że Prestige Solutions należy do jego partyjnych kolegów. – Pan Majka nie złamał zasad bezstronności. W komisji oceniającej zasiadali jego pracownicy, ale on sam nie miał wpływu na ich pracę. Jako kierownik podpisał tylko wyniki oceny – mówi Izabela Byzdra, p.o. dyrektor LAWP.

Przyznanie dotacji zatwierdził zarząd województwa, w którym zasiada dwóch polityków PO. – Nie wiedziałem, że głosujemy w sprawie firmy należącej do działaczy Platformy – mówi Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa i tak tłumaczy partyjnych kolegów: – To młodzi chłopcy, mieli czyste intencje. Po telefonach od dziennikarzy poprosiłem ich, by zrezygnowali z tych pieniędzy.

Według Markiewicza, żeby dostać pieniądze wystarczyło przejść ocenę formalną. Faktycznie. Na osiem projektów, które przeszły do oceny merytorycznej, tylko jeden trafił na listę rezerwową i odwołał się (Lubelski Park Naukowo-Technologiczny należący do samorządu województwa).

Wątpliwości jednak budzi ocena formalna. Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny zdecyduje, czy rację ma firma, która odpadła właśnie na tym etapie.

– LAWP twierdzi, że nasz wniosek nie spełnia konkursowych kryteriów. Mimo że w naszym statucie jest jasno napisane, że jesteśmy podmiotem otoczenia biznesu – mówi przedstawiciel instytucji, który chce zachować anonimowość.

Po wybuchu afery prezydent Lublina Krzysztof Żuk zrezygnował z zatrudnienia Piotra Steca na stanowisku wicedyrektora Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów. Zawiesił też konkurs na szefa prezydenckiej kancelarii.

– Paweł Markiewicz jest jedynym kandydatem. Dlatego prezydent postanowił zawiesić konkurs do odwołania – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prasowa prezydenta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jaco
Monika
Paweł K.
(61) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jaco
jaco (8 czerwca 2011 o 13:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JA BYM JESZCZE SPRAWDZIŁ JAKI WPŁYW MIELI OBAJ PANOWIE NA PRZYZNAWANIE DOTACJI DLA WŁASNYCH GMIN
Rozwiń
Monika
Monika (29 kwietnia 2011 o 21:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystkich, którzy korzystali z usług Glazury Królewskiej zapraszam do wypełnienia krótkiej ankiety.
http://moje-ankiety.pl/respond-8106/sec-4nEwYAGU.html
Z góry dziękuję.
Rozwiń
Paweł K.
Paweł K. (29 kwietnia 2011 o 20:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Markiewicz, może teraz przestaniesz traktować innych jak petentów.
A stanowisko dyrektora marketingu dla ciebie to chyba największe nieporozumienie.
Rozwiń
Jaa
Jaa (7 kwietnia 2011 o 20:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='lulek' timestamp='1302161683' post='460574']
nie wierze w ani jedno ich wytłumaczenie !! oddajcie pieniądze !! co za bezczelność takie wytłumaczenie układziki układziki układziki biedaczki nic nie wiedzieli, kto z kim gdzie i jak - politycy !! zrezygnowali bo nie pracują dla zysku nawet poważnego komentarza nie potrafię napisać bo aż mnie rzuca na prawo i lewo
[/quote]

Jakie oddajcie pieniądze? Przecież oni jeszcze nic nie wzięli! Ktoś wyżej pisze o 3 mln, a nie o niecałych 500 tys. (na taką sumę był wniosek)! Ja ich nie bronię, ale te wszystkie komentarze świadczą o nienajlepszej kondycji psychicznej naszego społeczeństwa. Oskarżcie ich jeszcze o katastrofę smoleńską, tsunami w Japonii i letnią plagę meszek. Jak macie pisać takie głupoty, to w ogóle nie piszcie. Ulżyć sobie można w zupełnie inny sposób.
Rozwiń
monika
monika (7 kwietnia 2011 o 19:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba nie wiesz co piszesz. I o jakich kontrolach mówisz? O sprawozdaniach, które tworzy się na potrzeby, o fakturach dopasowywanych do rozliczeń... ? Człowieku, nie ma w fundacjach żadnych kontroli. A nawet jeśli są to ustawione. Popracuj trochę w Organizacjach pozarządowych to wtedy pogadamy.
A w znajomościach nie ma niczego niewłaściwego, jeśli nie uderzają w innych użytkowników finansów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (61)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!