niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna: Płać lub ucz się kierunku, którego nie ma

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 września 2009, 21:01

Kierunki w likwidacji, a rekrutacja w lubelskim oddziale AHE trwa w najlepsze. Studentów, którzy chcą odejść, uczelnia stawia pod ścianą: rezygnacja i karna opłata lub uregulowanie czesnego i nauka na kierunku, którego nie ma.

– To jeden wielki przekręt – mówi Marta, która w lubelskiej filii AHE zaliczyła rok informatyki. – Skoro zlikwidowano nasz kierunek, chcemy się przenieść na inną uczelnię. Tymczasem dają nam do podpisu oświadczenia, w których deklarujemy rezygnację z własnej winy. A to oznacza około 2 tys. zł karnej opłaty.
Alternatywą jest pozostanie na uczelni. – Czyli za "studia”, które nie istnieją i tak będziemy musieli zapłacić – kwituje Marta.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zabrało się bowiem za likwidację AHE. Informatykę zamknięto z początkiem września. Jej los najprawdopodobniej podzieli zarządzanie, które otrzymało fatalną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Akademia wstrzymała nabór na zlikwidowany kierunek, ale wciąż chce kształcić przyszłych rekinów biznesu.

– Nadal prowadzimy nabór na zarządzanie – usłyszała nasza dziennikarka w lubelskim ośrodku AHE. Mogła natychmiast podpisać umowę na najbliższy rok akademicki. O kłopotach z komisją akredytacyjną nie powiedziano jej ani słowa.

• Dlaczego wstrzymano nabór na informatykę?

– Bo najważniejsze jest dla nas dobro studentów. Likwidacja tego kierunku jest przesądzona – mówi Aleksandra Mysiakowska, rzecznik AHE.

• Skąd więc oświadczenia o rezygnacji z własnej winy i karne opłaty?

– Oświadczenia wynikają z przyjętej procedury i podpisanych umów – tłumaczy Mysiakowska. – Nie otrzymaliśmy jeszcze decyzji o likwidacji informatyki, więc formalnie studia istnieją.

Studenci o problemach szkoły dowiedzieli się z mediów. Przestudiowali swoje umowy. Wynika z nich, że formalnie nie studiowali, a jedynie uczestniczyli w kursach. Na lipne studia wydali od 2 do 4 tys. zł. Chcieli odzyskać choćby część tych pieniędzy. O karnych opłatach nie chcą słyszeć.

Sprawą zajął się już Parlament Studentów RP.

– Oświadczenia i kary są bezprawne, to się kwalifikuje do sądu – mówi Bartłomiej Banaszak, przewodniczący PS RP. – Do rzecznika praw studentów wpłynęły już pierwsze skargi. Apelujemy o przesyłanie kolejnych dokumentów.

Wczoraj wieczorem studenci spotkali się z przedstawicielami lubelskiego oddziału AHE, którzy sami przyznali, że roszczenia finansowe wobec odchodzących studentów są "nielogiczne”. Zapowiedzieli interwencję w centrali.

(imię studentki zostało zmienione)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
"student"
Pracownik_WSPA
WooW
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

"student"
"student" (22 września 2009 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oczywiście zgadzam się z tym, że są to odrębne Uczelnie, ale na Boga czemu na tym wszystkim cierpieć muszą studenci. Pierwsze rozmowy z WSPA były inne niż te kolejne, a róznice programowe wychodzą centowo tak jak cały semsetr, a godzin jest 255. JAk to fizycznie wykonać skoro szacunkowo wypad, że należąło by studiować po ok 12 godzin na zjazdach sobotnio-niedzielnych.
"student"
Rozwiń
Pracownik_WSPA
Pracownik_WSPA (10 września 2009 o 10:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludziom, którzy mają wątpliwości o co w tej sprawie chodzi, polecam przeglądać strony uczelni, których sprawy dotyczą. Na stronie WSPA zaraz po ukazaniu się artykułów szkalujących uczelnię, zamieściliśmy komunikat wladz na temat sytuacji: [url="http://www.wspa.pl/uczelnia/aktualnosci/1840-komunikat_wladz_wspa"]http://www.wspa.pl/uczelnia/aktualnosci/18...ikat_wladz_wspa[/url]
WSPA ma się dobrze -ŻADEN z naszych kierunków nie znajduje się w stanie likwidacji, bo nie ma takich podstaw.
Po raz kolejny zwróciłbym uwagę na informacje, które uczelnia umieszcza na swojej stronie - wygraliśmy projekt (a wraz z nim prawie 3 mln zł) na prowadzenie dodatkowych, bezpłatnych zajęć oraz nowych specjalizacji na kierunkach inżynierskich - informatyce i transporcie.
Zainteresowanym polecam przejrzeć archwium aktualności na wspa.pl/aktualnosci
Rozwiń
WooW
WooW (10 września 2009 o 06:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A sępy krążą.... krążą...., padlina pachnie. Ummm.....


Doradca napisał:
W mojej skromnej ocenie, studenci będą chcieli kontynuować naukę, a w Lublinie nie sądzę by wybrali WSPA (WSHE / AHE jest właścicielem WSPA), bo po niemiłych doświadczeniach z AHE, mają prawo do uprzedzeń również względem WSPA, mimo, że ta ma oddzielną licencję, ale włąściciel jest ten sam.

Wklejam poniższy cytat z dobrej woli, mam nadzieję, że komuś pomoże:

[url="http://www.wsei.lublin.pl"]www.wsei.lublin.pl[/url]
Rozwiń
dola
dola (10 września 2009 o 06:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url="######"]######[/url]
Rozwiń
Doradca
Doradca (10 września 2009 o 02:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W mojej skromnej ocenie, studenci będą chcieli kontynuować naukę, a w Lublinie nie sądzę by wybrali WSPA (WSHE / AHE jest właścicielem WSPA), bo po niemiłych doświadczeniach z AHE, mają prawo do uprzedzeń również względem WSPA, mimo, że ta ma oddzielną licencję, ale włąściciel jest ten sam.

Wklejam poniższy cytat z dobrej woli, mam nadzieję, że komuś pomoże:


Jesteś studentem AHE? Nie wiesz co dalej?
31 lipca 2009


Twój niepokój wzbudziła informacja zamieszczona na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczącym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, cyt. „Ze względu na rażące naruszenie prawa polegające na prowadzeniu kształcenia poza siedzibą Uczelni zostało wszczęte postępowanie w sprawie cofnięcia pozwolenia na utworzenie Uczelni oraz nakaz jej likwidacji"? Boisz się o swoja przyszłość?

Ukończ studia w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie! Największej i najszybciej rozwijającej się Uczelni w regionie. Studenci likwidowanej AHE, a także wszystkich Punktów Informacyjno-Rekrutacyjnych Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w regionie, nielegalnie prowadzących zajęcia, mogą kontynuować naukę bez dodatkowych kosztów! Uczelnia zapewnia wszystkim przyszłym studentom możliwość kontynuowania nauki po uzupełnieniu ewentualnych różnic programowych. Szczegółowe informacje można uzyskać w Sekretariacie WSEI oraz pod nr tel. (081) 749 17 77.

Serdecznie zapraszamy[url="http://www.wsei.lublin.pl"]www.wsei.lublin.pl[/url]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!