Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 lutego 2017 r.
21:15

Akademik stanie na miejscu schroniska młodzieżowego? Inwestor chce wyburzyć budynek

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
10 10 A A
Inwestor zamierza wyburzyć budynek i postawić większy
Inwestor zamierza wyburzyć budynek i postawić większy (fot. Maciej Kaczanowski)

Nowy akademik może powstać przy al. Długosza w miejscu zlikwidowanego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego. Prywatny inwestor kupił od miasta działkę i budynek, który zamierza wyburzyć i zastąpić nowym, znacznie większym

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miejską działkę (0,18 ha) kupiła za 1,5 miliona zł lubelska spółka CRH Akademos prowadząca na Czechowie szkoły „Paderewski”: podstawówkę, gimnazjum, liceum i szkoły językowe. Jakie ma plany wobec nieruchomości przy al. Długosza?

– Mamy dwa warianty: albo szkoła podstawowa, albo akademik – mówi Adam Kalbarczyk, prezes spółki. W rozmowie z nami zapowiada, że decyzja zostanie podjęta do końca roku, zaś w przyszłym mogłyby się tu zacząć prace budowlane. Potwierdza też, że oba warianty inwestycji zakładają wyburzenie budynku dawnego schroniska, bo nie daje on zbyt wielkich możliwości: powstał w 1943 r., jest parterowy i nie ma piwnic.

Bardziej prawdopodobne jest, że powstanie tu akademik. – Chcielibyśmy mieć podstawówkę, ale działka jest ciasna i jest problem z terenem rekreacyjnym – wyjaśnia Kalbarczyk. – Dla akademika mamy już decyzję o warunkach zabudowy.

Wspomniana decyzja Urzędu Miasta dopuszcza budowę czteropiętrowego „obiektu zamieszkania zbiorowego”, co może oznaczać internat lub dom studencki. Z dokumentu wynika, że na każde dwa pokoje przypadać musi co najmniej jedno miejsce parkingowe. Decyzja została wydana 26 stycznia na wniosek spółki CRH Żagiel Dom prowadzącej działalność budowlaną i deweloperską. Nie jest jeszcze prawomocna, bo nie minął czas na składanie odwołań.

Miasto już w zeszłym roku próbowało sprzedać budynek wraz z działką, ale wtedy nie znalazło chętnych. Nie każdy zresztą mógł się zgłosić, bo przetarg był ograniczony do „podmiotów realizujących cele oświatowe” i wpisanych do odpowiednich rejestrów. Te same ograniczenia obowiązywały w drugim przetargu, nie zmieniła się też cena wywoławcza 1 milion 499 tysięcy złotych. Tym razem znalazł się kupiec. Spółka CRH Akademos jako jedyna stanęła do przetargu.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe działało przy al. Długosza przez ponad 30 lat. O jego likwidacji Rada Miasta przesądziła w czerwcu 2015 r. na wniosek prezydenta Lublina. Tłumaczył on, że zainteresowanie noclegami jest nieduże, obłożenie miejsc wynosi w skali roku ok. 20 proc., przez co do działalności schroniska trzeba dopłacać prawie ćwierć miliona złotych rocznie.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 lutego 2017 o 20:33
To sasiad juz zrezygnował z tej działki, a tak z byłą dyrektor schroniska tak handlowali schroniskiem
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 15:58
deweloperzymuremzaZukiem
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 12:54
Zastanawiam sie po co miasto postawiło wymagania: "podmiot realizujący cele oświatowe" ? Przecież żeby postawić prywatny akademik to nie trzeba wcale jakiegos oswiatowego doswiadczenia!!! Odpowiedz: Nasz miłościwy Żukow dogadał sie zapewne wcześniej z jakims jednym podmiotem!!!!!!!! Gdzie jest CBA?
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 11:26
już warunki zabudowy? szybciutko, nie ma co
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 11:19
matko, przecież tam ciasno jak nie wiem co... gdzie tam wciskać jeszcze kolejny budynek
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 09:04
POrąbane to wszystko.
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 08:32
Najlepsze są te dwa pokoje na jedno miejsce parkingowe. Samochody będą układać jeden na drugim.
Avatar
dasdas / 8 lutego 2017 o 08:26
raczej ponad 50 lat a nie tylko ponad 30 ale to nieistotne. Do gościa z 3;32 - nie wiem czy wiesz, ale a) część studentów mieskza na kwaterach a nie w akademikach - zatem to moga byc miejsca dla takowych ludzi, którzy zamiast na Węglinie czy Sławinku w pokoju u kogoś, kto jak walniety, to mimo opłaty za stancję sporej wysokości żałuje wody do kąpieli woli mieszkać w akademiku położonym ponizej 500 m od miasteczka akademickiego - w budynku, gdzie nikt nie wydziela wody. Po drugie (i to chyb anieco istotniejsze) - jak odwiedzałem akademiki w latach 80 gdy studiowałem standardem były 4 łózka w pokoju i toalety na korytarzu. Co najmniej kilka akademików było wyremontownych ze zmniejszeniem liczby łóżek do 2 w pokoju i utworzeniem nowych pionów sanitarnych (wezeł sanitarny na 2-4 pokoje) - co spowodowało spadek ilosci zamieszkujących dany budynek studentów. Zatem ta sama co kiedyś liczba budybnków niekoneicznie oznacza tą samą liczbę łóżek. A rynek na noclegi jest, bo uczelnie to jedyna gałąź gopspodarki, która trzyma Lublin przy jako takim zyciu.
raczej ponad 50 lat a nie tylko ponad 30 ale to nieistotne. Do gościa z 3;32 - nie wiem czy wiesz, ale a) część studentów mieskza na kwaterach a nie w akademikach - zatem to moga byc miejsca dla takowych ludzi, którzy zamiast na Węglinie czy Sławinku w pokoju u kogoś, kto jak walniety, to mimo opłaty za stancję sporej wysokości żałuje wody do kąpieli woli mieszkać w akademiku położonym ponizej 500 m od miasteczka akademickiego - w budynku, gdzie nikt nie wydziela wody. Po drugie (i to chyb anieco istotniejsze) - jak odwiedzałem akademiki... rozwiń
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 08:06
widać, lewa nóżka ma się dobrze.... a kto pomaga lewej nóżce..????????? partia POmagam kolesiom....
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 03:32
Studentów coraz mniej a akademików coraz więcej. Dziwny to kraj i miasto.
Avatar
Gość / 12 lutego 2017 o 20:33
To sasiad juz zrezygnował z tej działki, a tak z byłą dyrektor schroniska tak handlowali schroniskiem
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 15:58
deweloperzymuremzaZukiem
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 12:54
Zastanawiam sie po co miasto postawiło wymagania: "podmiot realizujący cele oświatowe" ? Przecież żeby postawić prywatny akademik to nie trzeba wcale jakiegos oswiatowego doswiadczenia!!! Odpowiedz: Nasz miłościwy Żukow dogadał sie zapewne wcześniej z jakims jednym podmiotem!!!!!!!! Gdzie jest CBA?
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 11:26
już warunki zabudowy? szybciutko, nie ma co
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 11:19
matko, przecież tam ciasno jak nie wiem co... gdzie tam wciskać jeszcze kolejny budynek
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 09:04
POrąbane to wszystko.
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 08:32
Najlepsze są te dwa pokoje na jedno miejsce parkingowe. Samochody będą układać jeden na drugim.
Avatar
dasdas / 8 lutego 2017 o 08:26
raczej ponad 50 lat a nie tylko ponad 30 ale to nieistotne. Do gościa z 3;32 - nie wiem czy wiesz, ale a) część studentów mieskza na kwaterach a nie w akademikach - zatem to moga byc miejsca dla takowych ludzi, którzy zamiast na Węglinie czy Sławinku w pokoju u kogoś, kto jak walniety, to mimo opłaty za stancję sporej wysokości żałuje wody do kąpieli woli mieszkać w akademiku położonym ponizej 500 m od miasteczka akademickiego - w budynku, gdzie nikt nie wydziela wody. Po drugie (i to chyb anieco istotniejsze) - jak odwiedzałem akademiki w latach 80 gdy studiowałem standardem były 4 łózka w pokoju i toalety na korytarzu. Co najmniej kilka akademików było wyremontownych ze zmniejszeniem liczby łóżek do 2 w pokoju i utworzeniem nowych pionów sanitarnych (wezeł sanitarny na 2-4 pokoje) - co spowodowało spadek ilosci zamieszkujących dany budynek studentów. Zatem ta sama co kiedyś liczba budybnków niekoneicznie oznacza tą samą liczbę łóżek. A rynek na noclegi jest, bo uczelnie to jedyna gałąź gopspodarki, która trzyma Lublin przy jako takim zyciu.
raczej ponad 50 lat a nie tylko ponad 30 ale to nieistotne. Do gościa z 3;32 - nie wiem czy wiesz, ale a) część studentów mieskza na kwaterach a nie w akademikach - zatem to moga byc miejsca dla takowych ludzi, którzy zamiast na Węglinie czy Sławinku w pokoju u kogoś, kto jak walniety, to mimo opłaty za stancję sporej wysokości żałuje wody do kąpieli woli mieszkać w akademiku położonym ponizej 500 m od miasteczka akademickiego - w budynku, gdzie nikt nie wydziela wody. Po drugie (i to chyb anieco istotniejsze) - jak odwiedzałem akademiki... rozwiń
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 08:06
widać, lewa nóżka ma się dobrze.... a kto pomaga lewej nóżce..????????? partia POmagam kolesiom....
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 03:32
Studentów coraz mniej a akademików coraz więcej. Dziwny to kraj i miasto.