sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Akcja chcemy zarabiać więcej, będzie pikieta Lublinie

Dodano: 30 kwietnia 2015, 10:26
Autor: dw

Akcje odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie, Poznaniu, Warszawie, Zielonej Górze
Akcje odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie, Poznaniu, Warszawie, Zielonej Górze

Płacy minimalnej w wysokości 2800 zł brutto domagają się organizatorzy kampanii zatytułowanej "Chcemy zarabiać więcej!”. 9 maja Lublin będzie jednym z kilku miast w Polsce, w którym odbędą się akcje uliczne propagujące wzrost pensji.

Organizatorem kampanii są związki zawodowe "Sierpień 80” i Inicjatywa Pracownicza oraz ugrupowania Zieloni i Polska Partia Pracy. Akcje odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie, Poznaniu, Warszawie, Zielonej Górze i we Wrocławiu.

– Celowo datę naszych akcji wyznaczyliśmy na dzień przed wyborami prezydenckimi. Elity polityczne zawiodły oczekiwania społeczne. Praca w Polsce się nie opłaca, bo nie chroni przed biedą. Nawet były premier Tusk wyjechał do pracy za granicę – mówi rzecznik WZZ "Sierpień 80”, Patryk Kosela. – Na świecie rosną w siłę ruchy na rzecz wyższych pensji. W Stanach Zjednoczonych głośne stały się działania na rzecz 15 dolarów stawki godzinowej za pracę w fast-foodach. W Polsce taka stawka godzinowa powinna być nie mniejsza, niż 15 zł brutto – dodaje.

– Będziemy protestować, by rządzący zauważyli problem głodowych płac. Chcemy 2800 brutto miesięcznej pensji minimalnej, co dawałoby na tzw. rękę ponad 2 tys. zł. Bzdurą jest, że wyższa płaca minimalna zwiększa bezrobocie. Eksperci i najnowsze badania pokazują, że nie ma ona praktycznie żadnego wpływu na stopę bezrobocia – przekonuje Łukasz Ługowski z Polskiej Partii Pracy.

Skąd kwota 2800 zł? Wynika ona z zalecenia Komitetu Niezależnych Ekspertów Rady Europy, który stwierdził, że minimalne wynagrodzenie powinno wynosić 68 proc. średniej płacy krajowej. Pracodawcy RP postulują tymczasem, by w 2016 r. minimalne wynagrodzenie wzrosło jedynie o 32 zł, czyli do poziomu 1782 zł brutto miesięcznie.

Kruchtovyj uobSerVatorr
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kruchtovyj uobSerVatorr
Kruchtovyj uobSerVatorr (2 maja 2015 o 13:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

gdyby tak poukrócać pensję prezesów oraz ilość prezesów i innych "pierdzistołków", to możliwe, że takie solidniejsze pensje były by całkiem realne.."

Rozwiń
Gość
Gość (2 maja 2015 o 13:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dodaj
Rozwiń
Gość
Gość (2 maja 2015 o 02:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najlepsza opcją i aby dać do zrozumienia zrobić polskim politykom psikusa to wyjechać z Polski. Skoro i tak jakaś część polaków wyjeżdża to w takim razie jest ku temu dobry powód, że tam standard życia jest standardem, a nie bieda - biedą w Polsce przy płacy cóż mniejszej która i tak czasem, bądź często nie pozwala na standardowe utrzymanie siebie a co tu dopiero mówić kiedy tworzy się nową rodzinę bądź kiedy się już ma tą rodzinę jakiś czas. Polityka - polityką, tam chociaż to jakiś ma cel i zasady dla których warto jechać. Owszem inny świat z pewnego punktu widzenia, ale najwidoczniej taki który idzie do przodu a nie stoi w czasie epoki średniowiecza w którym postęp idzie tempem żółwia, a gdzie w innych krajach tępo jest tempem stałym w pewnych regulacjach i ustawach tam rządzących. Tak inne warunki tam, inne ceny za wszystko. Ale chociaż starczy i jest ok, choć jakiś procent bezrobocia jest to też jest ważna sprawa, która nie powinna być obojętna osobom tam jadącym, bądź chcącym tam jechać.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!