wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Akt I. Jest umowa (wideo)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 maja 2007, 18:15
Autor: Dominik Smaga

Pierwsza część dokumentacji będzie gotowa najpóźniej we wrześniu. Całość - do końca przyszłego roku. Roboty budowlane ruszą jeszcze jesienią i potrwają kilka lat.

Kto wprowadzi się do Teatru Starego z Jezuickiej - wciąż nie wiadomo.

- Nie stanowi to jeszcze sukcesu, ale przełamanie złej passy - oświadczył dziś Włodzimierz Wysocki, zastępca prezydenta miasta po tym, jak podpisał umowę na wykonanie projektów niezbędnych do rozpoczęcia prac budowlanych. A przez ostatnie miesiące nie było wiadomo, czy taka dokumentacja w ogóle powstanie. Projektanci zbojkotowali ogłoszone przez miasto przetargi, bo zgodnie twierdzili, że Ratusz powinien ogłosić konkurs architektoniczny, zamiast stawiać warunki, że dokumentacja ma być wykonana jak najszybciej i jak najtaniej.
W końcu Ratusz rozpoczął rozmowy z biurem Investprojekt Partner 6, które na zlecenie poprzedniego właściciela zabytku opracowało koncepcję jego zagospodarowania. Projekt ma być przygotowywany etapami, tak, by magistrat jak najwcześniej miał dokumenty umożliwiające rozpoczęcie prac. Pierwsza część będzie gotowa do końca września. Za całość zapłacimy 1,5 miliona zł. Roboty ruszą jesienią. Ile potrwają? Kilka lat. Ile dokładnie? Nie wiadomo.

Ratowanie zabytkowego teatru ze Starego Miasta zacznie się od wzmocnienia fundamentów i wymiany konstrukcji dachu. - W tym stanie budynek miałby kłopot z przetrwaniem następnej zimy - przyznaje Ewa Kipta z Urzędu Miasta.
Niewiadomą pozostaje nadal to, kto wprowadzi się do Teatru Starego. Lubelscy działacze kultury przygotowali kilka koncepcji. - Problem polega na tym, że wszystkie są ciekawe - przyznaje Wysocki. - Myślę, że wstępne decyzje w tej sprawie mogą być podjęte jeszcze w tym roku - dodaje. Teatr będzie remontowany tak, by można w nim zarówno wyświetlać filmy, jak też organizować spektakle i wystawy. W budżecie centralnym na Teatr Stary znalazło się 9 milionów zł.
Chociaż mamy rządowe pieniądze na remont zabytku, to nie ma szans, by udało się wydać stołeczne 9 milionów zł, mimo że koszt robót szacuje się na 15 mln złotych. Niewykluczone, że pojawią się problemy ze znalezieniem wykonawcy, bo firmy niechętnie podejmują się robót w trudnych, zabytkowych obiektach. W najbliższych dniach prezydent miasta przejmie Teatr Stary od Skarbu Państwa. Dokumentacja niezbędna do podpisania aktu notarialnego jest już gotowa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!