Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 grudnia 2015 r.
7:06

Al. Racławickie odjeżdżają. Nie zdążą z przebudową

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 29 A A

Praktycznie nie ma już szans na to, że miasto zdąży z przebudową Al. Racławickich przed przypadającym na rok 2017 jubileuszem Lublina. Urzędnicy wciąż nie mają umowy gwarantującej unijną dotację, a bez niej nie chcą zaczynać tej inwestycji.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Komplet projektów już jest. Zakładają one wydzielenie na jezdni pasów ruchu zarezerwowanych dla komunikacji miejskiej, by autobusy i trolejbusy nie musiały stać tu w korkach. Takie buspasy zaczynałyby się już na rondzie i ciągnęły praktycznie przez całą długość ulicy. Wszelkie podziemne sieci mają być przebudowane, chodniki i jezdnie odnowione, mowa też o wytyczeniu ścieżek rowerowych, zastąpieniu starych latarń i słupów trakcyjnych nowymi „pastorałami” oraz o urządzeniu zieleni na nowo.

Ratusz wielokrotnie zapowiadał, że Al. Racławickie staną się drogą wjazdową do ścisłego centrum. I deklarował, że inwestycję przeprowadzi w takim czasie, by wszystko było gotowe na rok 2017, gdy planowane są różne imprezy z okazji 700-lecia nadania Lublinowi prawa miejskiego magdeburskiego.

Czy Al. Racławickie rzeczywiście będą odnowione na ten jubileusz? – Przypuszczalnie tylko we fragmencie – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent miasta. – Bardzo opóźnione są programy rozdziału funduszy europejskich i czekamy na podpisanie umowy na dofinansowanie unijne. A kwestią kluczową dla rozpoczęcia tej inwestycji jest właśnie odpowiedź na pytanie, czy będą źródła finansowania.

Zdaniem Żuka takie źródła mogą być tylko dwa. – Albo czekamy na umowy, albo zaczynamy prace finansując je z kredytu – mówi prezydent. A kolejnego kredytu wolałby uniknąć.

Pieniędzy potrzeba sporo, bo koszt inwestycji został oszacowany wstępnie na około 50 milionów złotych. Kwota ta dotyczy jednak nie tylko Al. Racławickich, ale również objętej tym samym projektem ul. Lipowej, na której także zaprojektowane zostały buspasy.

Ten dla pojazdów zmierzających od strony Krakowskiego Przedmieścia zaczynałby się tuż za skrzyżowaniem z ul. Skłodowskiej, a kończył zaraz za skrzyżowaniem z ul. Rowerową. Ten dla pojazdów zmierzających w stronę Ogrodu Saskiego zaczynałby się za przystankiem zlokalizowanym obok kancelarii cmentarza i ciągnął aż do samego skrzyżowania z Al. Racławickimi, ale mogłyby z niego korzystać także inne pojazdy skręcające w prawo w Okopową, Sądową i Krakowskie Przedmieście.

Pierwotnie planowano, że przebudowa obejmie również ul. Sowińskiego, ale miasto wycofało się z tego pomysłu po protestach mieszkańców tej ulicy, którzy nie zgadzali się na poszerzenie drogi.

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 stycznia 2016 o 12:34

mojego artykułu wcale nie zamieścili, a napisałam że nie stadion był najpotrzebniejszy - na którym NIC SIĘ NIE DZIEJE -- a kredyty nas zeżrą

nic się nie dzieje? a ponad 260 tys. odwiedzających w pierwszym pełnym roku to na pielgrzymkę tam przyszło? sam byłem dwa razy...

Avatar
Gość / 7 stycznia 2016 o 12:31

nieudacznik żuk przyznał się, ze nie potrafi zarządzać miastem. Ciekawe kiedy w wyniku interwencji kieliszka artykuł zniknie

prawdziwy nieudacznik- kolejna kadencja z 60% poparciem, Lublinianie też zostali zmanipulowani jak ludzie popierający KOD, zagraniczne media itp?

Avatar
Gość / 6 stycznia 2016 o 19:01
Z budową nie zdążą ale co nieco za projekt trzeba zapłacić!
Avatar
GRZECHU / 3 stycznia 2016 o 21:26

NO TO NIE ZDĄŻĄ... I COI SIĘ STANIE?

Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 14:01
Wspaniała wiadomość z tymi buspasami. W ogóle powinno się zakazać jazdy samochodami prywatnymi. Proponuję też buspas na Narutowicza. Co z tego, że tam jest w większości w ogóle tylko jeden pas? Ale za to szkodnicy z urzędów będą mogli się "wykazać" i wypięć pierś po order, a kieszeń po premię.
Avatar
Andrzej / 3 stycznia 2016 o 12:48

nieudacznik żuk przyznał się, ze nie potrafi zarządzać miastem. Ciekawe kiedy w wyniku interwencji kieliszka artykuł zniknie

mojego artykułu wcale nie zamieścili, a napisałam że nie stadion był najpotrzebniejszy - na którym NIC SIĘ NIE DZIEJE -- a kredyty nas zeżrą

Avatar
Andrzej / 3 stycznia 2016 o 12:47

nieudacznik żuk przyznał się, ze nie potrafi zarządzać miastem. Ciekawe kiedy w wyniku interwencji kieliszka artykuł zniknie

mojego artykułu wcale nie zamieścili, a napisałam że nie stadion był najpotrzebniejszy - na którym NIC SIĘ NIE DZIEJE -- a kredyty nas zeżrą

Avatar
Wandzia / 1 stycznia 2016 o 15:46

Wytną wszystkie drzewa i posadzą krzaki. Niech wpierw posprzątają tam śmieci!

Avatar
gosia / 1 stycznia 2016 o 12:18

Trzeba koniecznie wyremontować al.racławickie i chodniki .Nie da się wcale chodzić wszystko jest  zniszczone.

Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 14:45

Za 50 milionów można by wyremontować nawierzchnię na wszystkich ulicach które tego natychmiast wymagają - Krakowskim, Racławickich, Kraśnickiej, Zana, Głębokiej, Narutowicza, Nadbystrzyckiej, Sowińskiego, Zamojskiej, Fabrycznej, Piłsudskiego, Witosa, Tysiąclecia, Unii Lubelskiej i kilku innych i byłoby to znacznie lepszą wizytówką miasta niż nowe pastorały, które może i pasują na deptaku, ale na Racławickich pasują jak garbaty do ściany. Może dość picowania na pokaz, a czas na coś dla mieszkańców?

Avatar
Gość / 7 stycznia 2016 o 12:34

mojego artykułu wcale nie zamieścili, a napisałam że nie stadion był najpotrzebniejszy - na którym NIC SIĘ NIE DZIEJE -- a kredyty nas zeżrą

nic się nie dzieje? a ponad 260 tys. odwiedzających w pierwszym pełnym roku to na pielgrzymkę tam przyszło? sam byłem dwa razy...

Avatar
Gość / 7 stycznia 2016 o 12:31

nieudacznik żuk przyznał się, ze nie potrafi zarządzać miastem. Ciekawe kiedy w wyniku interwencji kieliszka artykuł zniknie

prawdziwy nieudacznik- kolejna kadencja z 60% poparciem, Lublinianie też zostali zmanipulowani jak ludzie popierający KOD, zagraniczne media itp?

Avatar
Gość / 6 stycznia 2016 o 19:01
Z budową nie zdążą ale co nieco za projekt trzeba zapłacić!
Avatar
GRZECHU / 3 stycznia 2016 o 21:26

NO TO NIE ZDĄŻĄ... I COI SIĘ STANIE?

Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 14:01
Wspaniała wiadomość z tymi buspasami. W ogóle powinno się zakazać jazdy samochodami prywatnymi. Proponuję też buspas na Narutowicza. Co z tego, że tam jest w większości w ogóle tylko jeden pas? Ale za to szkodnicy z urzędów będą mogli się "wykazać" i wypięć pierś po order, a kieszeń po premię.
Avatar
Andrzej / 3 stycznia 2016 o 12:48

nieudacznik żuk przyznał się, ze nie potrafi zarządzać miastem. Ciekawe kiedy w wyniku interwencji kieliszka artykuł zniknie

mojego artykułu wcale nie zamieścili, a napisałam że nie stadion był najpotrzebniejszy - na którym NIC SIĘ NIE DZIEJE -- a kredyty nas zeżrą

Avatar
Andrzej / 3 stycznia 2016 o 12:47

nieudacznik żuk przyznał się, ze nie potrafi zarządzać miastem. Ciekawe kiedy w wyniku interwencji kieliszka artykuł zniknie

mojego artykułu wcale nie zamieścili, a napisałam że nie stadion był najpotrzebniejszy - na którym NIC SIĘ NIE DZIEJE -- a kredyty nas zeżrą

Avatar
Wandzia / 1 stycznia 2016 o 15:46

Wytną wszystkie drzewa i posadzą krzaki. Niech wpierw posprzątają tam śmieci!

Avatar
gosia / 1 stycznia 2016 o 12:18

Trzeba koniecznie wyremontować al.racławickie i chodniki .Nie da się wcale chodzić wszystko jest  zniszczone.

Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 14:45

Za 50 milionów można by wyremontować nawierzchnię na wszystkich ulicach które tego natychmiast wymagają - Krakowskim, Racławickich, Kraśnickiej, Zana, Głębokiej, Narutowicza, Nadbystrzyckiej, Sowińskiego, Zamojskiej, Fabrycznej, Piłsudskiego, Witosa, Tysiąclecia, Unii Lubelskiej i kilku innych i byłoby to znacznie lepszą wizytówką miasta niż nowe pastorały, które może i pasują na deptaku, ale na Racławickich pasują jak garbaty do ściany. Może dość picowania na pokaz, a czas na coś dla mieszkańców?

Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 0 2

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 0 0

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 0 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt
26 maja 2018, 12:00

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na wernisaż interaktywnej wystawy dla dzieci Skład sztuki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą 0 3

Miały pachnieć nowością, koić klimatyzacją i zapewniać pasażerom bezprzewodowy internet. W takich warunkach miały nas wozić po trasach regionalnych, np. z Lublina do Chełma i Dęblina. Miały, ale na razie nie będą. Unieważniony został przetarg na dostawę 11 pociągów elektrycznych dla województwa lubelskiego

100 milionów złotych na fotonikę!

100 milionów złotych na fotonikę! 0 0

100 mln zł na fotonikę – wspólne przedsięwzięcie NCBiR i samorządu województwa lubelskiego Samorząd województwa lubelskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie wspierają projekty w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych. Na ten cel przeznaczono aż 100 milionów złotych.

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia]
galeria

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia] 0 1

Ponad 3 tys. chronionych pijawek lekarskich znaleźli celnicy w śmietnikach w międzynarodowym pociągu z Kijowa do Warszawy. Żaden z podróżnych nie przyznał się do przemytu.

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy
wiersz między newsami

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy 0 0

Problemy, które nie są obce działaczom ruchu Zero Waste, idee bliskie wrogom nadmiaru, konsumpcjonizmu i jednorazowości. Poeta z minionej epoki jest wam bratem

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 16 35

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 17

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!