niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Al. Solidarności: Wbili już 2 tys. pali stabilizujących grunt. Estakady czas zacząć

Dodano: 13 czerwca 2016, 11:47
Autor: Dominik Smaga

Lada moment zacznie się budowa estakad, którymi al. Solidarności pobiegnie nad skrzyżowaniem z ul. Ducha i al. Sikorskiego. Pod koniec zeszłego tygodnia zakończyły się próby obciążeniowe pali stabilizujących grunt w miejscach, o które oprze się konstrukcja.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Grunt pod estakadami, którymi pobiegnie jezdnia, wzmocniony jest palami o łącznej długości 1,5 km. Po sprawdzeniu, czy teren jest odpowiednio stabilny robotnicy mogą się już zabierać za budowę betonowych konstrukcji, a zaczną od ław fundamentowych. Jeszcze w czerwcu ekipy wykonawcy mają zbroić podpory estakad.

– Na koniec tego roku obie estakady powinny być już gotowe – zapowiada Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Słowo „gotowe” nie oznacza to samo, co „przejezdne”, bo górą będziemy mogli jeździć dopiero w przyszłym roku. Kiedy dokładnie? Na takie pytanie Ratusz jeszcze nie odpowiada.

O wiele dłużej, bo do połowy sierpnia potrwa palowanie samej al. Solidarności. Po zakończeniu tych prac zacznie być widoczny zarys nowej jezdni, tej po stronie Czechowa. Natomiast w miejscu, gdzie skrajem górek czechowskich będzie biegł mur oporowy zbliżają się już do końca roboty ziemne.

W Ratuszu przyznają, że efekty prac są na razie słabo widoczne, ale przez to, że robotnicy zajmują się głównie tym, co jest pod powierzchnią. W ziemi tkwi już 2 tys. pali stabilizujących grunt, położono też około 30 km światłowodów. Na czerwiec planowane jest m.in. przepięcie kanalizacji sanitarnej w ul. Ducha, jak również przygotowanie gruntu do budowy nowych konstrukcji ul. Ducha i Północnej.

Zgodnie z harmonogramem cała przebudowa skrzyżowania ma się zakończyć nie później niż w październiku przyszłego roku. Pod koniec bieżącego roku zmieni się w tym miejscu organizacja ruchu – nowa powinna być zdecydowanie mniej uciążliwa dla kierowców. Efektem końcowym mają być estakady prowadzące ruch al. Solidarności na wprost, skrzyżowanie z wyspą centralną i sygnalizacją świetlną znajdujące się pod estakadami, jak również nowa kładka dla pieszych mająca zastąpić przejście przez al. Solidarności w pobliżu skrzyżowania z ul. Puławską.

Pazuzu
Tak
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Pazuzu
Pazuzu (14 czerwca 2016 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na zdjęciu nie ma żadnego kafara tylko wiernice, więc ani jeden pal nie został wbity.
Rozwiń
Tak
Tak (13 czerwca 2016 o 22:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co ta estakada na Warszawę skoro w tym kierunku ruch jest niewielki? Samo rondo dałoby ten sam skutek i trwałoby to wszystko 4 miesiące, a nie 1,5 roku. Trzeba myśleć trochę bardziej do przodu, po uruchomieniu obwodnicy zachodniej większa część ruchu przeniesie się w kierunku Warszawy, bo ludzie jadący do Kraśnika czy Rzeszowa zamiast skręcać w Sikorskiego będą jechać na wprost, żeby wjechać na obwodnicę ;-)
Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2016 o 20:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
2 tysiące pali i kilku kołków urzędników co zatwierdzili ten projekt
Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2016 o 17:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kuje się po to żeby późniejsza wylewka dobrze związała się ze starą
Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2016 o 17:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
2000 "pali" o łącznej długości 1500m? No tak- wychodzi 0,75m na jeden "pal"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!