poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Alarmujący raport Brytyjczyków ws. gazu łupkowego. "Autorzy nawet nie ruszyli się zza biurek"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 września 2012, 15:21

Brytyjscy eksperci: Wydobycie gazu łupkowego zagraża ludziom i środowisku. Najbardziej narażone są wody gruntowe, powierzchniowe i powietrze

– Oczywiście! W Kanadzie i USA są dziesiątki tysięcy odwiertów i codziennie umierają tam z tego powodu setki ludzi – ironizuje Krzysztof Hetman, marszałek województwa.

Alarmujące wnioski przynosi dokument opracowany na zlecenie dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds. środowiska. Przygotowała go brytyjska firma AEA. Autorzy raportu przekonują, że wiercenie w łupkach może zagrażać wodom gruntowym i powierzchniowym. Do wzrostu zagrożenia może się przyczyniać nieszczelna izolacja odwiertu.

– Domyślam się, że autorzy nawet nie ruszyli się zza biurek, by zobaczyć odwierty i porozmawiać z ludźmi – dodaje Hetman. – Ja miałem taką okazję i wnioski są jak najbardziej pozytywne.

Własny raport opublikowała wcześniej dyrekcja KE ds. energii. Ma on jednak diametralnie różną wymowę. To kolejna odsłona batalii o łupki na forum wspólnoty. W przyszłym roku KE ma bowiem zaproponować nowe regulacje dotyczące wydobycia gazu z łupków. Ich zaostrzenie uderzyłoby przede wszystkim w Polskę, w tym w nasze województwo, gdzie wydano już ponad 20 koncesji na badanie złóż.

– Ciekawa jestem, na jakiej podstawie autorzy raportu doszli do tak radykalnych wniosków – komentuje Lena Kolarska-Bobińska, europoseł, zasiadająca m.in. w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. – Takie publikacje to nic dobrego. Mogą bowiem wpłynąć na nowe prawo, tworzone przez Komisję Europejską.

– Od tego mamy naszych europosłów, żeby powstrzymać niekorzystne dla nas zmiany – dodaje Hetman.

Brytyjski raport wskazuje też na szereg luk w unijnym prawie i zaleca zaostrzenie regulacji środowiskowych.

– Szkoda, że sprawa wydobycia gazu jest tak naładowana polityką – ocenia Paweł Poprawa, ekspert Instytutu Studiów Energetycznych. – Dyrekcja ds. środowiska jest przeciwna eksploatacji łupków, a dyrekcja ds. energii jest za. Obie strony umacniają pozycje.

Największe doświadczenie w wydobyciu gazu łupkowego mają Stany Zjednoczone. – Stan Nowy Jork szykuje się do zniesienia moratorium na eksploatację złóż łupkowych – dodaje Poprawa. – Problem został dokładnie przebadany i nie dopatrzono się zagrożenia. A warunki w tym stanie są podobne do naszych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
atom-gasprom-ekofaszysta
natalia
krzoy
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

atom-gasprom-ekofaszysta
atom-gasprom-ekofaszysta (2 października 2012 o 18:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tiaaa, od razu powiedzmy, że WSZYSCY, którzy zadają niewygodne pytania gaz-geszeftowi nt. szczelinowania i skażeń to, z definicji - lobbysci atomowi, wiatrakowo- biopaliwowi, eko-faszyści i niezawodne, ulubione przez gaz-lobby , niesmiertelne "Szpiony Gaspromu"!!! ( mimo, że Gasprom sam nas za chwile będzie szczelinował, bo ma juz ponad 20% Koncesji na g. łupkowy, ha ha, no ale dyżurne hasełko wykreowane przez PRy amerykańskich gaz-koncernów na samym poczatku - Gaz-Krucjaty na Dziki Wschód Europy - zostało!).

Co jednak zrobic z , lekko licząc - KILKOMA SETKAMI M I L I O N Ó W, może nawet - M I L I A R D E M LUDZI na całym świecie, którzy tworzą już dziś tzw.Rewolucję Antyłupkową???!!!!
Kliknijmy w Googlach proste hasło : NO FRACKING ! ( NIE SZCZELINOWAĆ! ) - wypada...40 milionów stron! - wszelakich protestów: zakazów, moratoriów na wydobywanie gazu łupkowego, marszów Anti-Frack, manifestów, listów otwartych - Anti-Frack, stowarzyszeń Anti-Frack...Licząc po 25 osób na taki jeden protest ( to chyba i tak nader skromnie?) dostajemy...MILIARD ludzi Wystepujących dziś C Z Y N N I E na świecie - P R Z E C I W - FRACKINGOWI czyli wydobywaniu gazu łupkowego!
A to przede wszystkim protesty A M E R Y K A Ń S K I E , bo to USA jest i "ojczyzną" i głównym eksportetrem tego swiństwa i obywatele USA jako pierwszi zaznali Gaz-Szczęścia stosowanego na skale przemysłową.
Dzis mówią swe gorące NIE! --- NO - F R A C K I N G! --- czy oni wszyscy, w USA ale też i w zagrozonej Frack-Syfem..o pardon! Frack-Orgazmem - Francji, Anglii, Szwecki, Norwegii, Niemczech, Bułgarii, Czechach, Austrii, Szwajcarii, Rumunii, ale tez i w - RPA i Australii ...czy owe setki milionów ludzi, w najbardziej cywilizowanych krajach Ziemi, to wyłącznie : "lobby atomowe" i oczywiście - Szpiony Gaspromu?
Jakie jeszcze "lobby" wymyslicie sobie, żalośni gaz-agenci, by zamazywać realny obraz Fracking-Afery na swiecie?
W RPA- Republice Południowej Afryki...może lobby diamentowe? A w Australii - może... kangurzee?!!! W Czechach - piwne, w Niemczech- wiadomo - ekofaszystowskie! w Kanadzie - indianskie, a w USA - rzecz jasna - rosyjskie?
Pamietajcie, że wasze nazwiska - zostaną NA ZAWSZE zapamiętane, jako nazwiska i personalia Frack - Lobbystów!
Dziś jeszcze, na skutek obowiązujacej w Polsce ( w mediach i wśród polityków) GAZ- DEZINFORMACJI, GAZ- CENZURY, nie odczuwacie , co to znaczy. Czas jednak, jak zawsze, pracuje (choc może powoli) na rzecz Prawdy, a gdy ta wyłoni się w całej swej postaci ( oby nie wraz ze Skazeniami, których juz nie da się zataić, a co gorsza - O D W R Ó C I Ć !) - nie znajdziecie na tej Ziemi miejsca, by sie ukryć. Zobaczcie sobie na You Tube "I will die for Water" - [media]http://www.youtube.com/watch?v=x0mU-mgabzo[/media] - materiał z ...RPA, Afrykanerka, pisarka, artystka - Antoinette Pienaar przedstawicielka południowoafrykańskiej elity intelektualnej i zarazem Frack-Protestu ,mówi I WILL DIE FOR WATER czyli : UMRĘ ZA WODĘ... Mówi to w związku z planami szczelinowania w RPA za gazem łupkowym przez koncern Shell. Myslicie , że jest agentką Gaspromu, bo Gasprom oczywiście eksportuje swój gaz ziemny do Południowej Afryki?

Wojna o Wodę to nie zarty, ani kwestia jakichs tam pieniedzy i karierek - dla wiekszości ludzi ( bo dla Was- tak, to określa własnie wasz marny, szczurzy wymiar)
Wojna o Wodę to Wojna na Życie i Śmierć!
Nie wiecie, jakiego Demona budzicie. I nie ci, co krzyczą dziś w protestach i mają pełna swiadomość Frack- Syfu - bedą dla was najsurowsi.
A ci, co milcząco - póki co wciąż, wciąż nie dowierzają w Ciemną Prawde o Frackingu, bo jeszcze się łudzą, bo tkwia wciąz w waszej gaz-propagandzie, gaz-ułudzie, gaz- niewiedzy, gaz-marzeniach, ale jak dotrze do nich wreszcie owa bezwzględna i niewesoła Prawda o Frack-Skażeniach i waszej zdradzie, przyjda któregos dnia do waszych domów, może nawet - nocą i sami wymierzą wam sprawiedliwość.
Tak reagują tzw. prości ludzie. Działają. Bez zbednych slów i prologów. Oko za oko. Ząb za ząb. Tę tylko znają sprawiedliwość, bo...tylko tej ich uczycie, Wy, co nie lękacie sie dopuścic do najgorszej zdrady - do Skażenia ludziom Wody Pitnej. Nie pompujcie cisnienia Zła do granic ludzkich wytrzymalości. Bo poznacie owo Zło na własnej skórze
Rozwiń
natalia
natalia (2 października 2012 o 13:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to już po Was ludzie, ani wody ani płodów rolnych ani mleka od Was już za chwilę nikt nie będzie chciał bo będzie zatrute...brońcie się ludzie!!!
Rozwiń
krzoy
krzoy (10 września 2012 o 12:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Hetman jest pana ignorantem! "Przypuszczam, że naukowcy się nie ruszyli zza biurek"... a pan sam osobiście zaglądał do dziurki odwiertu i uważa się za lepszego eksperta od naukowców prowadzących badania latami wdłóg naukowych standardów i metodologii!!! Jest pan po prostu śmieszny!
Oczywiście inna historia, że musimy wybrać całkiem realne zagrożenie czy zyski z eksploatacji!
Rozwiń
oberv.
oberv. (10 września 2012 o 11:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color=#b22222][font=arial, helvetica, sans-serif]Dlaczego [size=4]AEA Technology sporządziła raport szkalujący łupki?[/size][/font][/color]
[color=#b22222][font=arial, helvetica, sans-serif][size=4]Proste - głównym zajęciem [/size][size=4]AEA Technology jest praca przy konkurencyjnych projektach jądrowych...[/size][/font][/color]

[font=arial,helvetica,sans-serif][color=#333333][size=4]"AEA Technology plc was formed in 1996 as the privatised offshoot of the United Kingdom Atomic Energy Authority.[/size][/color]
[color=#333333][size=4]It is a constituent of the FTSE Fledgling Index. Originally it consisted of divisions with expertise in a wide variety of areas, mostly the products of nuclear-related research. [/size][/color]
[color=#333333][size=4]These included nuclear safety, nuclear engineering, environmental protection, battery technology and non-destructive testing."[/size][/color][/font]
Rozwiń
REM
REM (10 września 2012 o 08:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='REM' timestamp='1347259318' post='672382']
kilka-kilkadziesiąt procent
[/quote]

Sorry, miało być kilka kilkadziesiąt (jak nie kilkaset) razy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!