piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Aleja Kraśnicka: Nowe osiedle zaszkodzi przyrodzie?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 lipca 2012, 20:03
Autor: Dominik Smaga

Jak dotąd Ratusz wymógł na Wikanie, by do dokumentacji dołączyła specjalistyczną analizę wpływu budo
Jak dotąd Ratusz wymógł na Wikanie, by do dokumentacji dołączyła specjalistyczną analizę wpływu budo

Czy nowe osiedle przy al. Kraśnickiej zaszkodzi cennemu pomnikowi przyrody? Miasto ma kłopot ze znalezieniem eksperta, który to zbada

Inwestycją przy al. Kraśnickiej interesuje się deweloperska spółka Wikana, która na terenie dawnej jednostki wojskowej chce postawić nowe osiedle. Na gęsto zadrzewionej nieruchomości między terenem wojskowym a Wydziałem Artystycznym UMCS miałoby stanąć siedem trzypiętrowych bloków mieszkalnych z podziemnymi parkingami.

Aby zacząć budowę firma musi uzyskać pozwolenie na wycinkę drzew.

To w sumie kilkadziesiąt okazów. Gdyby tylko o nie chodziło, magistrat nie miałby nic przeciw inwestycji, bo duża część drzew na tym terenie to stosunkowo młode samosiejki. Problemem jest to, że tuż obok znajduje się skupisko buków czerwonych, które widnieje w rejestrze pomników przyrody.

Na wycinkę pomników zgody nikt nie wyda, ale nie ma pewności, że głębokie wykopy w niedalekim sąsiedztwie drzew pozostaną dla buków obojętne. Gdyby miały im zaszkodzić, do budowy nie dojdzie.

– Chcemy, by przed ostatecznym rozstrzygnięciem w sprawie wypowiedział się biegły dendrolog. Jego ekspertyza powinna być nam znana jeszcze przed wakacjami, wtedy wydamy decyzję – zapowiadał na początku czerwca Wiesław Piątkowski, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.

Okazuje się, że miasto ma problem ze znalezieniem dendrologa, który zbadałby sprawę. – Ci, po których moglibyśmy sięgnąć wcześniej sami zaprotestowali przeciw tej inwestycji, przez co ktoś może zarzucić, że nie są bezstronni – wyjaśnia Józef Piotr Wrona, kierownik Referatu ds. zieleni.

Przeciw wycince protestował m.in. Zespół Opiniodawczo-Konsultacyjny ds. Przyrody działający przy prezydencie miasta. Teraz o pomoc w znalezieniu bezstronnego dendrologa Ratusz ma prosić Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jan
asystent developera
asystent developera
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jan
jan (28 lipca 2012 o 10:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie rozumiem. Po co szukać innych ekspertów, jeśli jedni (z Zespołu Opiniodawczego) już się wypowiedzieli. Wygląda, że trzeba znaleźć takich, co będą za wycinką drzew.
Rozwiń
asystent developera
asystent developera (28 lipca 2012 o 10:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='rtr' timestamp='1343416175' post='657787']
czyli szukamy takiego ,który będzie na tyle bezstronny aby wydać opinię korzystną.A z drugiej strony na uczelniach kilka osób zajmuję się dendrologią .Na architekture krajobrazu jest taki przedmiot.Może tam trzeba poszukać a nie urzędnika dendrologa.
[/quote] Na uczelniach pełno specjalistów którzy "opiniują" kontrowersyjne inwestycje na zlecenia firm developerskich. To tylko pozory bezstronności. W znacznej części przypadków opinie wydawane są "po myśli" inwestora - i to nie tylko w przypadku drzew.
Rozwiń
asystent developera
asystent developera (28 lipca 2012 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież to ci sami właściciele tylko nazwa inna
Rozwiń
ktosik
ktosik (28 lipca 2012 o 08:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znaczy się, że LOTNISKO przyrodzie pomoże.
Rozwiń
developer
developer (28 lipca 2012 o 00:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wodrol poradził sobie z wycinką całego parku przy Walecznych, to i Wikana wytnie buki, co się martwicicie będziecie mieli 7 zajefajnych bloków 3 piętrowych a jakl ktoś chce drzewa oglądać to niech sobie kupi album o przyrodzie,
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!