niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Archeolodzy kopią na terenie przyszłego centrum handlowego. Potem ma ruszyć budowa

Dodano: 6 kwietnia 2017, 06:22
Autor: jsz

Na terenie planowanego od lat kompleksu Alchemia, rozpoczął się kolejny etap prac archeologicznych. Inwestor zapewnia, że jest on finalny i poprzedza rozpoczęcie budowy.

Alchemia ma powstać między ulicami: Lubartowską, Bajkowskiego a Świętoduską. Pod koniec ubiegłego roku teren został ogrodzony. Na początku tego tygodnia rozpoczęły się tam prace archeologiczne. Wcześniej archeolodzy badali już teren obecnego parkingu. Teraz pracują na pozostałej część działki.

– Staramy się odseparować, to co współczesne od tego co historyczne – wyjaśnia Rafał Niedźwiadek, szef firmy Archee, która realizuje prace. – Zdejmujemy około dwumetrową warstwę, by ustalić, czy są pod nią jakieś historyczne struktury, które należałoby wydobyć.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, archeolodzy skończą prace za dwa miesiące. Przebadany teren przekażą inwestorowi.

– Po zakończeniu badań rozpoczniemy prace budowlane – zapewnia Marek Woliński, reprezentujący inwestora - firmę Arkady. – Do końca tego roku powstaną fundamenty. Budynek w stanie surowym powinien być gotowy do końca przyszłego roku.

Budowa Alchemii zapowiadana jest od blisko ośmiu lat. Pierwszy projekt zakładał połączenie podziemnego parkingu (nawet siedem kondygnacji) korytarzem z częścią staromiejską. Tam, w kamienicach wzdłuż ul. Olejnej miały powstać sklepy i restauracje. W planie była również budowa nowego skrzydła Ratusza oraz nowoczesnego pawilonu w rejonie ul. Bajkowskiego.
W tym czasie w Lublinie powstawały nowe obiekty handlowe. W rezultacie projekt Alchemii został znacznie okrojony.

Obecnie inwestor mówi już tylko o dwupoziomowym parkingu oraz części handlowej, liczącej ok. 3500 mkw. Należy w to wliczyć jedną kondygnację Alchemii, budynek Arkad oraz planowany pawilon. Inwestor zrezygnował z podziemnego połączenia z częścią staromiejską.

Z dotychczasowych zapowiedzi spółki Arkady wynika, że w kamieniach przy ul. Olejnej miałyby powstać hotele i biura.

Alchemia - wizualizacje centrum handlowego

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 kwietnia 2017 o 12:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Extra :)
Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2017 o 12:05) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Mi się podoba, lepiej to wygląda niż to co było przez 20 lat :)
Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2017 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Należy pozazdrościć inwestorowi fantazji. Może to jednak brak znajomości realiów lubelskiego rynku? A z innej beczki jak tam udaje się biznes w restauracji na arenie discopolublin?
Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2017 o 09:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Truck z burgerami zakłócał konsewratorowi widok na obeszczany skwerek , a jakiś futurystyczny bunkier i barak nie przeszkadza. Którędy chadzają decyzyjne ścieżki urzędasów?
Rozwiń
tępie ignorantów
tępie ignorantów (6 kwietnia 2017 o 09:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jesli inwestor wchodzi na teren i ma zamiar cos zbudowa ć , to żeby nie utraci ć dziedzictwa kulturowego wzywani są archeolodzy. Taka jest kolej rzeczy. Ale skąd mozesz to wiedzie ć , przeciez w "radiu z twarzą" o tym nie mówią.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!