Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 sierpnia 2016 r.
18:31

Archeolodzy odkopali drewniany trakt pod Krakowskim Przedmieściem

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
375 8 A A

Odkopany przez archeologów drewniany trakt pod Krakowskim Przedmieściem będzie wyeksponowany na nowej części deptaka. Kłody, które kilkaset lat temu były drogą pod miastem, będzie można oglądać przez szklane płyty wmontowane w chodnik

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Drewniana droga z ciętych kłód została odkopana koło hotelu Europa, na głębokości 2 m pod obecną jezdnią. Przez setki lat tkwiły tu w ziemi dwa poziomy kłód. Na tym niższym są o wiele większe koleiny, co świadczy o zużyciu drogi przez naszych przodków.

– Tak ją zużyli, że musieli wypełnić ją kamieniami – mówi Piotr Zimny z firmy Archee, kierownik prac archeologicznych na pl. Litewskim. – Dopiero potem stwierdzili, że nie ma sensu tego łatać i położyli nowe drewno – dodaje. Stąd wzięły się dwa poziomy.

Ale badacze zajrzeli jeszcze pół metra niżej i odnaleźli starszą drogę, kamienną. To nie pomyłka: Właśnie drewniany, a nie kamienny trakt był wówczas tym nowocześniejszym. – Był bardziej komfortowy i delikatnie pracował – tłumaczy archeolog. Mówiąc inaczej: po prostu mniej trzęsło.

Odkryta droga nie była żadną miejską ulicą. – To było już poza miastem, które kończyło się wtedy na Bramie Krakowskiej. Tu były przedmieścia – mówi Zimny. – Obok stały rezydencje magnackie, z drugiej strony stał kościół. Pomiędzy ich murami był właśnie ten trakt, który kierował się na Kraków i Warszawę – dodaje. Trasa na Kraków albo biegła tuż obok, albo był to jeszcze wspólny odcinek tych dróg i rozdzielały się one kilkadziesiąt metrów dalej.

Drewniany trakt powstał najprawdopodobniej 300 albo 400 lat temu. Jego dokładny wiek (możliwe, że co do roku) wykażą badania powierzone pracowni w Krakowie. Ich wyniki będą znane za kilka miesięcy.

Do tego czasu możemy tylko gdybać, czy trakt istniał już wtedy, gdy w lutym 1656 r. do miasta dotarł potop szwedzki lub gdy wybuchła epidemia dżumy (1630 r.). A może droga istniała już wtedy, gdy w 1595 roku po nieudanym eksperymencie alchemicznym Zygmuntowi III Wazie nieco nadpalił się Wawel, co król wykorzystał jako pretekst, by swój dwór przenieść do Warszawy? No właśnie, czy do króla skręcało się już na Warszawę, czy jeszcze na Kraków?

Tak rozmyślać już wkrótce będzie mógł każdy patrząc na drogę, której fragmenty będzie widać przez jedno z „okien pamięci”. Te okna to szklane płyty, które będą wbudowane w nawierzchnię przebudowywanego placu. Pod nimi wyeksponowane będą ślady dawnych lat, m.in. fundamenty cerkwi, fragmenty kościoła bonifratrów, drewniana droga...

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2016 o 17:48
ciekawe czy sracz 100 letni też wezmą pod szkło, co za głupoty w tym Lublinie się dzieją !!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2016 o 21:55
ciekawe czy te obiekty będzie można oglądać w nocy...
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2016 o 10:56
trakt był przygotowany na przejazd Jarosława Zębatego
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2016 o 10:28
To juz drugi raz jest odkopany, bo kiedyś ktoś kładł na tym trakcie te rury betonowe. Zapewne, wówczas nie było to interesujące.
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2016 o 22:15
Zawsze! (Polskie drogi)
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2016 o 19:54
Okazało się że mieli podobne problemy z dziurami w jezdni jak my teraz . A moze są to progi zwalniające ?
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2016 o 19:28
O, szklane płyty będą 2 metry poniżej powierzchni jezdni?
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2016 o 18:44
Towarzyszu Smaga, Zygmunt III Waza przeniósł do Warszawy swój dwór, a nie stolicę, bo tą do końca istnienia państwa (1795) pozostał Kraków. Warszawa została stolicą państwa polskiego w 1807 (Księstwo Warszawskie).
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2016 o 17:48
ciekawe czy sracz 100 letni też wezmą pod szkło, co za głupoty w tym Lublinie się dzieją !!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2016 o 21:55
ciekawe czy te obiekty będzie można oglądać w nocy...
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2016 o 10:56
trakt był przygotowany na przejazd Jarosława Zębatego
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2016 o 10:28
To juz drugi raz jest odkopany, bo kiedyś ktoś kładł na tym trakcie te rury betonowe. Zapewne, wówczas nie było to interesujące.
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2016 o 22:15
Zawsze! (Polskie drogi)
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2016 o 19:54
Okazało się że mieli podobne problemy z dziurami w jezdni jak my teraz . A moze są to progi zwalniające ?
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2016 o 19:28
O, szklane płyty będą 2 metry poniżej powierzchni jezdni?
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2016 o 18:44
Towarzyszu Smaga, Zygmunt III Waza przeniósł do Warszawy swój dwór, a nie stolicę, bo tą do końca istnienia państwa (1795) pozostał Kraków. Warszawa została stolicą państwa polskiego w 1807 (Księstwo Warszawskie).
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 6 0

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 3 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 26 2

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 18 4

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 1 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 5 4

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 7 3

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 50 18

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia]
galeria

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia] 2 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!